Microchip'ten PIC MCLR resetleme devresi

Başlatan musti463, 13 Eylül 2013, 00:28:12

musti463

merhaba arkadaşlar microchip firmasının mclr resetlemesi için aşağıda önerdiği devre de kullanılan elemanların görevlerini söylermisiniz? Özellikle diyot ne amaçla kullanılmış ve diyot hangi türde ve değerde olmalı?

[IMG]http://i40.tinypic.com/316lo9l.jpg[/img]
Mustafa Emir SADE

kurumahmut

yanlış hatırlamıyorsam o pin open drain bir uctu ve pull up yapılması gerekiyor. 10K lık direnc bu nedenle.
Diyot ve RC filtre devresi gürültü bastırmak için. Clamper ve Clipper tabirleri üzerinden google da arama yapmayı dene. Reset pini olduğundan beslemedeki dalgalanmaları bypass etmek için kullanılır.

Kazım

ESD ( ve diyodu ) için şu linki oku :    http://www.ce-mag.com/archive/03/ARG/dunnihoo.html

Kısaca ESD Basics paragrafında

An ESD event is the transfer of energy between two bodies at different electrostatic potentials, either through contact or via an ionized ambient discharge (a spark)  - yazıyor

Farklı elektrostakik potansiyele sahip iki cihazın arasında meydana gelen enerji geçişini kasdediyor. ( Örnek ark )

Gelelim önemli noktaya : Resmini çektiğini devrede, bu diyodu kendi devrende, ICSP kullanmaman halinde ek ESD koruması için takabileceğini söylemiş.Diğer direnci biri Pull - Up , diğeri RC devresi

sadogan

Diyotun görevi pic in beslemesi kesildiğinde 0.1 uf kapasitörü devrenin besleme hatından boşatmak için.
Tekrar besleme geldiğinde bu kapasitor boşalmamış olursa pic reset sorunları yaşar.

Kazım

Sanırım VDD değerine uygun Zener bir diyot kullanman gerekiyor.

musti463

Mustafa Emir SADE

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

musti463

Mustafa Emir SADE

RaMu

Araştırıp en son vardığım nokta bu oldu,
ben bu şekilde kullanıyorum,
problem yoktur,
icsp bağlantısı dahil bağlantı, gereksiz malzeme yok üzerinde,
hepsinin bir amacı var.

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

D2 ve R6 nın seri bağlanması anlamsız. D2 yi R6 uçlarına paralel olarak bağlamalısın. İşlemcinin elektriğini kesitğinde C5 uçlarındaki gerilimin boşalması için bağlıyoruz bu diyodu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

musti463

Alıntı yapılan: RaMu - 13 Eylül 2013, 16:32:12
Araştırıp en son vardığım nokta bu oldu,
ben bu şekilde kullanıyorum,
problem yoktur,
icsp bağlantısı dahil bağlantı, gereksiz malzeme yok üzerinde,
hepsinin bir amacı var.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

yanıtınız için teşekkürler fakat sizin devredeki diyotla benim paylaştığım devredeki diyotların yönü farklı?

mesaj birleştirme:: 13 Eylül 2013, 16:50:35

Alıntı yapılan: z - 13 Eylül 2013, 16:48:31
D2 ve R6 nın seri bağlanması anlamsız. D2 yi R6 uçlarına paralel olarak bağlamalısın. İşlemcinin elektriğini kesitğinde C5 uçlarındaki gerilimin boşalması için bağlıyoruz bu diyodu.

hocam hangi diyot yönleri doğru arkadaşın ki mi benim ki mi?
Mustafa Emir SADE

ahmetbudak

Musti463 değerli kardeşim dikkat ettim forumda oldukça fazla çeşitte soru soruyorsun sağolsun cevap veren değerli arkadaşların cevaplarını kitap yapsan değerli bir kaynak olur bu arada bizde faydalanabiliyoruz ;)

musti463

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 13 Eylül 2013, 16:55:41
Musti463 değerli kardeşim dikkat ettim forumda oldukça fazla çeşitte soru soruyorsun sağolsun cevap veren değerli arkadaşların cevaplarını kitap yapsan değerli bir kaynak olur bu arada bizde faydalanabiliyoruz ;)

Evet aslında bende farkındayım forumu işgal ettim her çeşit soruyu soruyorum :) sağolsun kimse "yeter lan amma sordun" demiyor :) Herkesten Allah razı olsun yardımcı oluyorlar :)
Mustafa Emir SADE

RaMu

z hocam,
d2 eğer icsp bağlantısı yapılırsa,
13 V un Vdd ye ulaşıp besleme üzerinden devre elemanlarına zarar vermesini önlemek için kullanıyorum,
yönü o yüzden ters, beslemeden gelen +5 V un MCLR pinene ulaşmasına izin veriyor,
fakat programlayıcıdan gelebilecek +13 V Vpp nin beslemeye ulaşmasına izin vermiyor.

Bu devreyi uygulamadada kullanıyorum,
programlamayıda hep icsp yapıyorum zaten,
şu ana kadar ne programlama esnasında nede
çalışma esnasında bir sıkıntı olmadı,
aslında 100 nF ın hep dolu kalması sorunu var gibi gözüküyor ama,
bu çalışma için bir problem çıkarmıyor.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ahmetbudak

Alıntı yapılan: musti463 - 13 Eylül 2013, 16:58:19
Evet aslında bende farkındayım forumu işgal ettim her çeşit soruyu soruyorum :) sağolsun kimse "yeter lan amma sordun" demiyor :) Herkesten Allah razı olsun yardımcı oluyorlar :)
aman yanlış anlama işgal anlamında söylemedim bilakis yararlı görüyorum zaten forumun amacı da bu değil mi?