Supervisor Çip nedir?

Başlatan musti463, 14 Eylül 2013, 15:29:19

musti463

Merhaba arkadaşlar,bu supervisor çipler hakkında hiç Türkçe kaynak yok,datasheetlerden ancak ne anlayabilirsek ingilizce olarak onlar var,bende bir abimden duydum bu çipi, bu konu hakkında çok ayrıntılı olmasada okuyanların supervisor çipler hakkında fikir edinebileceği bir yazı olur inşallah

1-) Supervisor denen resetleme çipleri ne amaçla kullanılır?avantajları,katkıları nedir sistemimize? Ne zaman mcu yu resetler,ne zaman çalıştırır? (Tahminim threshold voltage değeri atıyorum 4.65V olsun,beslemenin mcu ya sağladığı gerilim 4.65V'nin altına düştüğünde mcu yu resetler,besleme tekrar 4.65V gerilim değerini geçtiğinde çip mcu yu tekrar devre sokar) & fakat PIC lerde watchdogtimer,brown out reset,power on reset de buna benzer iş yapmıyorlar mı? yetersiz mi kalıyorlar acaba?

2-) Threshold Voltage değeri neye göre seçilmeli mcu nun datasheet inde yazan besleme gerilimleri arasında mı? (örn: devremizde PIC16F877 kullanıyorsak bu mcu nun çalışma gerilimi 4V-5.5V arası biz 4V mi seçmeliyiz yoksa 4V sınır değeri olduğu için 4.4V veya 4.65V değerinde threshold voltage değerine sahip bir supervisor çip mi seçmeliyiz?)

3-) Delay time 1ms-450ms arası değişiyor,hatta bunun ayarlı olanı bile var bunun sebebi nedir?

4-) Birde bunların çok çıkışlı olanları var 5V 3.3V 2.5V  1.8V gibi (çok çıkışlı olanları acaba birden fazla mikroişlemcinin eş zamanlı çalışması istendiği durumda mı kullanılır?)

5-) Reset tip ini neye göre seçmeliyiz (Active-Low,Active-High,Bidirectional,Open Drain,Push-Pull,With Internal Pull-Up benim bildiklerim fakat ne anlama geldiklerini bilmiyorum bu çeşitlerin manaları nedir?nerde hangisi kullanılır?)

6-) Output tip ne olmalı veya neye göre seçilir?(pushpull ne anlama geliyor?)

7-) MAX690,MAX692,MAX704 entegreleri direnc.net sitesinde satılıyor fiyatları 6-15 lira arasında fakat endüstriyel ortam için değil,sizin önereceğiniz -40 ile -85 derecelik sıcaklıklarda çalışabilecek endüstriyel tip Türkiye de rahatça kullanabileceğimiz supervisor çipler var mı?

8-) Aşağıdaki supervisor çip özelliklerinden hangileri,hangi durumlarda tercih edilmeli?

Adjustable Reset Input
                          High Voltage (>6V)
                          Latched Output
                          Manual Reset
                          Negative Voltage
                          Overvoltage/Window Monitor
                          Power Fail Comparator/Low Battery Detect

Mustafa Emir SADE

yldzelektronik

1-) Ben bir kartta gördüm ve uzun uzadıya istişaresini hareretli bir şekilde yaptık.Bütün detaylarıyla değil elbette.Pic üzerindeki wdt ile kıyasladık falan.Bildiğim kadarıyla bir puls ucu olur o puls ucuna belli süre kadar puls vermediğinde mcunun reset ucunu aktif eder.Artık senin mcu low da mı reset olur high da mı ona göre seçim yaparsın.Pic üzerindeki wdt bahsettiğin işi yapmaz.Belli bir süre kadar pc  (program counter) aynı adreste kaldı ise jump to 0 yapar.Pcyi 0 a aktarır.Hard reset atmaz diye biliyorum.Bahsettiğin belirli gerilimlerde çalışma işini Por veya başka ismi olan bir modül yapar.Çalışma gerilimi de oldukça düşüktür.Yani 2,5 v ye kadar falan inildiğini duydum.Onun altında sakat çünkü 2.5v üzeriydi sanırım lojik 1.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

musti463

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 14 Eylül 2013, 15:39:46
1-) Ben bir kartta gördüm ve uzun uzadıya istişaresini hareretli bir şekilde yaptık.Bütün detaylarıyla değil elbette.Pic üzerindeki wdt ile kıyasladık falan.Bildiğim kadarıyla bir puls ucu olur o puls ucuna belli süre kadar puls vermediğinde mcunun reset ucunu aktif eder.Artık senin mcu low da mı reset olur high da mı ona göre seçim yaparsın.Pic üzerindeki wdt bahsettiğin işi yapmaz.Belli bir süre kadar pc  (program counter) aynı adreste kaldı ise jump to 0 yapar.Pcyi 0 a aktarır.Hard reset atmaz diye biliyorum.Bahsettiğin belirli gerilimlerde çalışma işini Por veya başka ismi olan bir modül yapar.Çalışma gerilimi de oldukça düşüktür.Yani 2,5 v ye kadar falan inildiğini duydum.Onun altında sakat çünkü 2.5v üzeriydi sanırım lojik 1.

Por modülü biraz açarmısınız? galiba supervisor çip ile por aynı şeyler

bkz: http://www.maximintegrated.com/products/supervisors/reset_ics/
Mustafa Emir SADE

e3

Por - power on reset : Başlangıçta PIC ilk enerjilendirildiğinde kendine reset atar.
Bor - Brown-out reset : Besleme gerilim belirli bir değerin altına indiğinde mcuya reset atar.
.eem.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: e3 - 14 Eylül 2013, 15:48:21
Bor - Brown-out reset : Besleme gerilim belirli bir değerin altına indiğinde mcuya reset atar.

Bak Hak yerini buldu :)
Teşekkürler
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Kabil ATICI

Bu çipler aslında belirtildikleri eşik seviyesine ister inerken ister çıkarken farketmez reset sinyali üretirler.

Diyelim ki elimizde birden fazla resetlenmesi gereken bir sistem var her biri kendine göre resetlenmesi bir işe yaramıyor hepsinin resetlenmesi gerekiyor ve bazılarında power on reset yok. Bu durumda bu tür entegre kullanıyorsunuz.

Örneğin AT89C51, AT89C52, AT89C2051 veya AT89C53 gibi entegrelerde power on reset yok bu durumda sadece bir direnç ve kondansatöre mahkum olmak özellikle piyasaya iş yapıyorsanız ciddi sorunlara sebep olabiliyor. (DS1812-5,DS1812-10,DS1812-15 gibi power on reset kullanılabiliyor.)

Reset tipini  seçme ise tamamen resetleme için kullanacağınız entegrelere bağlı. Bazı çipler aktif high iken bazıları aktif low resetleme ister.

Eşik seviyesi resetleme için kullanacağın çipin besleme gerilimine bağlı seçilir. Örneğin 5V'a yakın seçersen beslemedeki dalgalanmalardan sistemin etkilenme ihtimalı ortaya çıkar. Ama minimum besleme geriliminin altında da seçemesin daha işlemcin aktif olmadan reset sinyali gelir ve bir işe yaramaz.

Gecikme süresi senin işlemcinin resetlenmesi için gereken sürenin üzerinde olmalıdır. (İşlemcinin veri kağıdına bak)

Besleme gerilimleri farklı işlemcilerin bulunduğu bir sistemin tümünün aynı anda resetlenmesi veya beslemeleri farkı entegrenin resetlenmesi için.

Bu tür entegreler şu an için kullandığımız bir çok çip üzerinde eklenmiş durumda. Ama yinede işlemcilerin üzerindeki power on reset bölümünün çalışma şartları belirtilmiştir. Bu şartların dışına çıkıldığında harici bir power on reset gerekli olabiliyor.

Yada üzerinde power on reset  bulunmayan bir işlemci kullanmak zorunluğu olabiliyor.  Tamamen tasarlayacağınız sisteme ve sistemin ihtiyaçlarına bağlıdır.
ambar7

Tagli

Alıntı Yap4-) Birde bunların çok çıkışlı olanları var 5V 3.3V 2.5V  1.8V gibi (çok çıkışlı olanları acaba birden fazla mikroişlemcinin eş zamanlı çalışması istendiği durumda mı kullanılır?)
Bildigim kadariyla bazi islemciler birden fazla gerilim seviyesinde beslemeye ihtiyac duyuyor ve bu beslemelerin ilgili pinlere belli bir zamanlamaya gore verilmesi gerekiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

musti463

Texas'ın LP3470 ve Microchip'in TCM809,TCM810 entegreleri endüstriyel şartlarda çalışabilmekte. direnc.net sitesinden temin edilebilir
Mustafa Emir SADE

musti463

Merhaba bu konu altında sormak istedim de bu push-pull ve open-drain supervisor çiplerindeki farkılılık nedir?
Mustafa Emir SADE

Kabil ATICI

praktik kullanım açısından
push-pull  çıkışında herhangi bir ek eleman kullanmadan çalışır.
open drain çıkışında pull-up (veya pull down) direnci kullanmadan çıkışı işlevini tam olarak yerine getiremez. (ULN2003 gibi açık kollektörlü devre çıkışı olarak düşünülebilir. )
ambar7

kurumahmut

Sisteminizde bir cok power varsa ve bu powerların açılış sıralamaları varsa bunları bir sıra içerisinde açmanız gerektiğinde kullanırsınız.
24V beslemeden 3V3 5V 1V8 1V 2V5 üreten DC-DC converterlarınızın olduğunu düşünün ve bunların her birini ayrı ayrı kullanan chiplerinizin olduğunu bunların bir kaçını birden kullanan chiplerinizin olduğunu düşünün.

Mesela 24V dan 5V üretirsin bununla CPLD ayaga direkt kalkar. Sonra bu diğer powerları bir düzen içerisinde açar önce işlemciyi, ramleri romları kaldırırsın. Sonra diğer FPGA vs vs.

Tüm chipleri birden kaldırmak inrush akımlarına sebep olur beslemeye ani yüklenirsin. Mesela bir Virtex 5 FPGA 2Amper anlık akım cekme durumu vardır. Her chip bu şekilde kafasına göre takılırsa start-up da problem yaşarsın yada chiplerin yada PCB in yanar.

Cok işlevsel cici seylerdir  :)