FAT32 + MMC Kart + PIC Hakkında

Başlatan tekosis, 15 Eylül 2013, 03:36:33

tekosis

Selamün aleyküm arkadaşlar. bir proje için pic <--> sd/mmc kart donanımı ile topladığım verileri saklamam ve karttaki verileri yine pic ile okumam gerekiyor. okuma ve yazma işlemleri txt formatında olacak. gerektiğinde bu txt dosyasını bilgisyardan notepad ile açmam gerekecek.

proje ile ilgili elimde olanlar;
1- bir miktar CCS C programlama dili tecrübesi(hiç sonu gelmiyor) + bu iş için yeterli derecede elektronik tecrübesi + azim

proje ile ilgili detaylarım ve sorularım;
1- kart en az 2gb olmalı. (ileriye dönük)
2- bu iş için fat32 dosya yapısını öğrenmem gerekir mi?(ileriye dönük olsun diye fat16 istemiyorum)
3- fat32 vs dosya yapısını bilmeden sadece spi haberleşme komutları ile mmc de veri okumak beni sıkıntıya sokarmı?
4- ccs c de mevcut olan mmc_spi ile mmcsd driverleri tek başlarına (fat yapısına ihtiyaç duymadan) veri okumada ve yazmada yeterli olur mu?

Arkadaşlar sorum uzun oldu biraz ama henüz nereden başlayacağımı bile kestirememiş durumdayım. şu an araştırdıkça kafam karışıyor. bilgi içinde boğuluyorum diyebilirim. yoluma ışık arıyorum :)

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

forsa1975

Mikroelektronika fat32 kütüphanesi ile örnekleri var sitesinde.
Fat16 ile söylediklerini yaptım. Dünya kadar sd kart aldım. Fakat sadece eski bir nokia telefonundan çıkan 1GB sd kartı yazıp okuyabiliyorum. ( O da sonuncusuymuş başka bulamadım. ) Fat16 formatlamak hatta imajını alıp başka sd karta atmak gibi seçeneklerde işe yaramadı.

homer380

fat32 ile ilgili Barış SAMANCI'nın hazırlamış olduğu döküman işini fazlasıyla görür.

http://www.barissamanci.net/Makale/2/her-yonuyle-fat32/

RaMu

1 haftalık yoğun bir çalışmayla fat dosya sistemini yeterli düzeyde öğrenebilirsin,
aslında fat i bilmedende fat ile çalışmanı sağlayan kütüphaneler mevcut
fakat sorun yaşarsın ve sorunların neden kaynaklandığını dahi anlayamayacağın için çözemezsin,
ben asm ile fat dosya sistemi kullanarak sd kartı okuyup yazdım ama çok karışık durumda şuanda,

FAT kullanmazsan sd karta veri yazmak okumak kolaydır ama başlangış olarak böyle,
fat inde doğal amacı olduğu gibi sende bir süre sonra veri depolama birimindeki verilerin bir düzende olmasını isteyeceksin
işte o zaman bir dosya sistemide sen mi yazacaksın,
bu yüzden bence fat kullanmak gerekli,
birde fat kullanmazsan karat yazdığın verileri pc de doğal yollarla göremezsin,
ancak winhex (hxd) gibi programlarla görebilirsin,
üzerinde değişiklik yapmanda çok zor olur.

Homer380 kaynak vermiş, kendisininde sd kart ile uygulaması mevcut forumda paylaşmış ve anlatmıştı, ondanda faydalanabilirsin.

Aslında fat16 4 gb da kadar olan kartlarda gayet iyi çalışır,
önemli olan kullanacağın kütüphanenin düzgün yazılmış olması,
değişik kartlarda çıkabilecek problemleri çözebilmesi,
uygun gerekli işlemleri yapabilmesi,
senin için 4gb yeterliyse fat16 işini görür,
fat32 nin aslında fat16 dan çokaz farkı vardır,
fat16 öğrenmenin fat32 öğrenmeye önyatırım olduğu söylenebilir,
bunlardanda önce fat12 varmış.
FAT32 ninde yetişemediği yerde exfet, ntfs gibi formatlar var,
biraz araştırdınmı aradaki farkları görebilirsin
ama temel durum veri depolama alanının kapasitesi
ve veri yazma okuma hızın olur.

ccs c kütüphanelerini kullanarak sd kartla çalışmadım,
ama bildiğim kadarıyla örnekler mevcut biraz araştırıp bakmak lazım örnek uygulamalara,
fat sistemini kullanarakta kullanmadanda okuma yazma yapmana imkan verir diye düşünüyorum,
ama fat sistemsiz okuma yazma bahsettiğim gibi bence yeterli olmaz.

Ayrıca elm chan ında örneklerini ve anlatımlarını incele,
microchip in kendisi zaten bunun üzerine kurulu fatfs kütüphanesini derleyicilerinde kullanıyor.

Sorularını dağınıkta olsa cevaplamaya çalıştım umarım birşeyler canlanmıştır aklında.
Ayrıca güzel projedir,
biraz zorlanabilirsin takılabilirsin bazen ama
gözünü korkutma hertürlü yapılır, bence öğrendikten sonra kolay iş :)
projeyi yap sonunu getir yani.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

tekosis

cevaplar ve ilginiz için çok teşekkür ederim arkadaşlar. proje çok temel olsa da sağlıklı bir şekilde çalıştırabilirsem benim için ileriye dönük her türlü projede kullanılabilecek bir açık kapı olacak. ben bu projeyi başka projelerimde özellikle kullanıcının cihaza kalibrasyon ayarlarını yükleyebilmesi için kablosuz bir arayüz olarak kullanmayı hedefliyorum. yani cihaz kullanıcının bilgisayarındaki basit bir programla yaptığı kalibrasyonları programın çıktısı olan txt dosyasına aktaracak cihazda bu txt den kalibrasyonu çekecek. temel amacım bu. ondan dolayı kesinlikle fat sistemi altında ve mümkünse fat32 altında çalışmam gerekiyor. bu arada küçük bir deney seti hazırladım. lcd, led, sdkart vs var üzerinde. çalışmalara başlıyorum. ilginiz için tekrar teşekkürler arkadaşlar.

RaMu sana göre programdan önce oturup fat32 mi çalışmam gerekir ne dersin? ondan sonra öğrendiğim bilgilere göre mi programa başlayayım?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ercan517

Bende benzer konuda çalışma yapıyorum projem bıtti sayılır . Ben sd kartı fat16 da format atınca hiçbir sorun yaşamadım her turlu sd karta fat16 da format atarsan dosya yukleyebılırsın ama şu sorunu yasadım mesela pc ye takınca sorun olmuyor okuyor ama bi kameraya takınca sd kartı kart yok format at dıyor desteklemedıgı ıcın ama pc de sorun olmuyor. Formatıda pic ile programla atabılırsın.

RaMu

Sadece kalibrasyon ayarı ise mesele
bence ne sd karta nede fat e ihtiyaç yok,
boşuna masraf ve uğraş olur,
yani hangi kalibrasyon hangi .txt 3-5 gb a ihtiyaç duyar?
Pc de bir arayüzü hazırlayabilirsen bu arayüzde yazdığın kalibrasyon datasını
m.d.ye veya eeproma aktarabilirsin,
yani eeprom dahi kullanmadan m.d. nin program hafızasınada kalibrasyon datası girilebilir aslında.
Bunları netleştirmek lazım,
amaç sadece kalibrasyonsa bunun için eeprom kullanman daha mantıklı olur,
hatta m.d. nin dahili eepromu dahi yetebilir.

Ama dediğin gibi geleceğe yönelik genel veri depolama yani datalogging ihtiyacını karşılayacak
fat dosya sistemli güzel birşey hazırlayayım diyorsan
bence önce güzel senin işini görebilecek yeteneklerden bir veya birkaçına sahip
hazır örnekleri uygula çalıştır bu şevk verir, işin yapılabiliriğini gösterir,
sonra bu örnekleri yüzeysel incele,
ve 1 haftanı ayırıp fat sistemini güzelce anla,
sonra hazır kütüphaneleri kolaylıkla kullanır,
ihtiyacına yönelik projelere rahatça dahil edebilirsin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html