Birbirinden bağımsız sistemlerin tek bir quad op-amp kullanması sakıncalı mı?

Başlatan musti463, 15 Eylül 2013, 20:00:27

musti463

Merhaba,

Birbirinden bağımsız sistemlerin tek bir quad-op amp üzerindeki op-amp ları kullanmasında bir sakınca var mı? Quad Op-Amp bünyesindeki 4 ayrı op-amp'ın birbirini etkileme ihtimali var mı?
Mustafa Emir SADE

z

Ne is yaptiginla ilgili bir durum.  Cogu uygulamada opamplarin birbirine etkisi ihmal edilecek duzeydedir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

musti463

Alıntı yapılan: z - 15 Eylül 2013, 20:29:44
Ne is yaptiginla ilgili bir durum.  Cogu uygulamada opamplarin birbirine etkisi ihmal edilecek duzeydedir.

[IMG]http://i40.tinypic.com/t6q8g0.jpg[/img]

Bu devreden 4 tane var,toplamda 8 op-amp var hocam.PCB üzerinde fazla yer tutmaması için quad op-amp kullanmak istiyorum.Devre'nin, 10-15m mesafede bulunan sensörlerden gelen bilgiyi mcu'nun adc pinlerine gelmeden filtreleme işlemi yapmasını umuyorum
Mustafa Emir SADE

OG

GND ler ortak hale geleceğini unutmayın. O problem değilse sıkıntı olmaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

asma

Şemada GND ler ortak çizilmiş yani izolasyon yok ama istenirse dörtlü op-amp ile yapılmasında sakınca yok.
Devreyi giriş ve çıkış diye ikiye bölersek dört devredeki dört giriş tek entegreyle, dört çıkış tek entegreyle kullanmak mümkün.
Elbette girişler arasında izolasyon mümkün olmayacaktır.

t2

Alıntı yapılan: musti463 - 15 Eylül 2013, 21:15:08
mcu'nun adc pinlerine gelmeden filtreleme işlemi yapmasını umuyorum

Filtreleme ummak ile kendiliğinden olacak değil. Filtre yapman gerekir.

rree

Bir zamanlar bağımsız iki devre topraklarını  ortak kullanmıştım. İki devre arasındaki mesafe 200 metre cat5 kaplo ile bağladım.Ana devreden gönderdiğim lojik 1 ve 0 dataları diğer devreye gitmiyordu. Osilaskop ile uzaktaki devreye ölçtüğümde, benim 1 için 5volt ,0 için 0 volt değerler bir garip görünüyordu. Gelen değerler -3 volt  +2 volt. Devre beslemesinide cat5 den göndermiştim.Uzaktaki devre işleme geçtiğinde ana devreye göre toprak noktası +3 volta doğru yükseliyor gelen data da - değere düşmüş oluyor.Sonuç olarak  uzaktaki devrenin beslemesini ayırdım ikinci bir besleme devresi kurdum.Data girişide malesef opto kuplor ile çözmüştüm.

- Şemada  toprak işareti atıyoruz ama iki devre arasında kablodan meydana gelen dirençler var.İki devrenin toprak seviyeleri değişmemesi gerekir ki bilgiler düzgün iletilsin. İkinci devrenin  beslemesi ayrı besleme devresi ile çözülebilir.

pisayisi

Dörtlü opamp kuvvetlendiricide kullanılmayan opampın uçlarını açıkta bırakmadığınız sürece ortak toprak olduğu sürece sıkıntı olmaz. Şimdi kullanılmayan opampları ne yapabiliriz diye sorarsanız tek besleme için aşağıdaki şekil a ve simetrik besleme için şekil b kullanılabilir...

Aşağıdaki konfigürasyonlar asla denenmemeli...

Murat

musti463

Alıntı yapılan: rree - 17 Eylül 2013, 00:01:47
  Bir zamanlar bağımsız iki devre topraklarını  ortak kullanmıştım. İki devre arasındaki mesafe 200 metre cat5 kaplo ile bağladım.Ana devreden gönderdiğim lojik 1 ve 0 dataları diğer devreye gitmiyordu. Osilaskop ile uzaktaki devreye ölçtüğümde, benim 1 için 5volt ,0 için 0 volt değerler bir garip görünüyordu. Gelen değerler -3 volt  +2 volt. Devre beslemesinide cat5 den göndermiştim.Uzaktaki devre işleme geçtiğinde ana devreye göre toprak noktası +3 volta doğru yükseliyor gelen data da - değere düşmüş oluyor.Sonuç olarak  uzaktaki devrenin beslemesini ayırdım ikinci bir besleme devresi kurdum.Data girişide malesef opto kuplor ile çözmüştüm.

- Şemada  toprak işareti atıyoruz ama iki devre arasında kablodan meydana gelen dirençler var.İki devrenin toprak seviyeleri değişmemesi gerekir ki bilgiler düzgün iletilsin. İkinci devrenin  beslemesi ayrı besleme devresi ile çözülebilir.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ana devre ile Terminal devrenin topraklarının birleştirilmemesi daha sağlıklı olmaz mı?
Mustafa Emir SADE

z

Senin devrende topraklar ayrı olacak. Aslını sorarsan senin şeman hatalı. Sağ taraftaki devrede kullandığın toprak sembolü ile sol tarafta kullandığın toprak sembolünün farklı olması gerekiyor. Sen aynı sembolü kullandığın için şemana göre optonun sağındaki ve solundaki "GND"ler birbirine bağlanacak demektir.

Fakat aralarında izolasyon olmayan iki devrenin birbirine bağlantısında karşılıklı olarak topraklar birbirine bağlanır.

İstisna durumlar olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com