Voltmetre ve ampermetre uygulaması.

Başlatan LukeSkywalker, 16 Eylül 2013, 17:49:32

LukeSkywalker

Tabiki hayır.
7805 gibi bir regülatörün 1 numaralı ucuna +15 verdiğimizi varsayalım. 3. bacağından +5V çıkacaktır. MCU ölçümü kendine ait  GND 'ye göre yapacaktır sonuçta.  Ben ölçü aletinin iki ucunu 7805'in girişine ve çıkışına dokundurduğumda +10V ölçerim, değil mi? Peki bunu MCU ile nasıl yapacağım?

Klein

Köprünün - ucunu ADC devresinin  GND ucu ile birleştireceksin.  Köprünün +ucunu da gerilim bölücü ile ADC'ye gireceksin o kadar.  başka bir şey yapmana gerek yok.
Senin dvren(ADC) kendi besleme kaynağına sahip bir devre. beslemeni ölçeceğin devreden almayacaksan sorun yok. 

LukeSkywalker

O halde hiç fark yükselteci kullanmadan, köprüden gelen sinyalin + ucunu gerilim bölücülerden geçirdikten sonra mikrodenetleyiciye bağlıyorum. - ucunu ise mikrolu devrenin şasesine bağlıyorum.

Ölçeceğim voltajların kaynakları ile , mcuyu beslediğim kaynak aynı ise o halde fark yükselteci şart anladığım kadarı ile.

mapitechno

Selamlar lukeskywalker , bu şemayla 11hp dizel motor alternatorunden gelen voltaj pic , adc ile ölçülebilirmi , altanötör aküyü şarz etmek için ac 24  volt çıkartmakta , benim istediğim bu voltaji pic ile ölçmek , bu mümkünmüdür acaba

LukeSkywalker

Doğrulttuktan sonra , gerilim bölücü dirençler vasıtası ile maksimum gerilimi 5V seviyesine indirip ölçebilirsiniz.

sadogan

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 17 Eylül 2013, 18:51:59
O halde hiç fark yükselteci kullanmadan, köprüden gelen sinyalin + ucunu gerilim bölücülerden geçirdikten sonra mikrodenetleyiciye bağlıyorum. - ucunu ise mikrolu devrenin şasesine bağlıyorum.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ölçeceğim voltajların kaynakları ile , mcuyu beslediğim kaynak aynı ise o halde fark yükselteci şart anladığım kadarı ile.
Gerilim bölücüden sonra öneğinizdeki gibi farkı 10 volt olan bir gerilimi adc referansınız 5 volt ise 2 böldüğünüzde
bunu ölçebilirsiniz. Ancak full scale ölçüm yapabilmek için gerilim bölücünüzün giriş gerilimi de 0 ila 10volt arasında değişmesi gerekir. Bu sağlanmassa adc ile dar bir bantta ölçüm yaparsınız ölçüm çözünürlüğünüz düşük olur.

LukeSkywalker

Bu projede 100 mV'luk hassasiyet yeterli olduğu için yüksek çözünürlüğe ihtiyaç duyulmayacak.

Klein

yine de bir gerilim bölücü koymanız gerek.