Elektrikli araba için motor sürücü

Başlatan mfurkan7, 18 Eylül 2013, 17:07:05

mfurkan7

Mesajı düzenlediğinizi yeni gördüm :) teşekkürler

OG

Alıntı yapılan: mfurkan7 - 18 Eylül 2013, 17:07:05
Merhaba arkadaşlar ben elektrikli bir araç için motor sürücü yapmak istiyorum. Ama nasıl yaparım bilmiyorum. Biraz araştırma yaptım fakat tam istediğim şeyi bulamadım. Tahmini olarak 24V, 500Watt'lık bir motor kullanacağım ve bu motor için dediğim gibi bir motor sürücü yapmak istiyorum. Genel olarak bana motor sürücünün mantığını anlatıp nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olursanız minnettar olurum. Teşekkürler.

Bu devre güzel devir ve tork kontrolu yapıyor, kendinize uyarlayabilirsiniz.

http://www.seekic.com/circuit_diagram/Basic_Circuit/SG3525_DC_Motor_Driver_Circuit.html
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mfurkan7

Hocam bu güzel de maximum 6.5A e çıkıyormuş bunu nasıl ayarlarım bilmiyorum.

mfurkan7

Bir yolu yok mu maximumu 6.5A den faZla yapmanın.

OG

Var.

Ama siz onu yapacak bilgiye sahip değilseniz sistemi yapmak için detaylı destek almanız gerekir.
2-3 cümlelik iş değil.

mfurkan7

Anladım. Evet o kadar bilgim yok ne yazkki. Peki yapabilecek başka birşey yok mu?

OG

O devrede akım yukseltmek için,
R7, R8, R9  paralel elemanların değerleri ile oynanması,
IRL520N yerine uygun mosfet seçilmesi,
Koruma diyodu 6A2 nin dahada güçlendirilmesi

gerekir.

Direnç değerleri şu şekilde ayarlanmış, 0R22 den 3 adet paralel bağlanınca 0R073 olmuş. 6,5A geçince 0,47V değer elde edilmiş, bu değer aşılınca koruma devreye girer.

Yani kullanacağınız akıma göre secilecek direnc   R= 0,47/I  olacak.
Direncin gücüde  I*I*R  kaybına dayanabilmeli.

Mosfet için soğutuculu IRF3205  kullanılabilir.

trgtylcnky

Bence motoru daha almadıysanız fırçasız motor alın. Hem küçük, hem verili hem de esc denilen  hazır devrelerle kolayca sürülüyor.

mfurkan7

Benim amacım motor sürücü devresi hazırlamak ve mantığını öğrenmekti. Motor konusunda en az güç kullanarak en uzun yolu gitmek. Para konusunsa hiç sıkıntı yok bana motor bulma konusunda yardım edebilirseniz de sevinirim. @OG hocam dediklerinizi deneyip bir devre yapmaya çalışacağım. Umarım 24V 500watt lık motoru sürebilirim bu devreyle.

mfurkan7

Hocam motoru brushless 24v 500watt lık hub motor olarak değiştirsek işler değişir mi?

trgtylcnky

Açıkçası bilmiyorum, sadece elektrikli bisiklet yapan birinin fırçasız motor kullandığını görmüştüm. Bu arada ne kadar az KV o kadar iyiymiş. Yakınınızda FormulaG'ye katılan bir üniversite varsa o takımdan bilgi alabilirsiniz. Öğrenciler yardım edebilir.

mfurkan7

Ben bu dc motor devresini yapıp hub motor bulup onda deneyeyim çalışır umarım.

vedo35

http://store.americanmicrosemiconductor.com/transistors.html

bunlarin urun listesini control edebilirsiniz. ustelik tek tek te satin alabilirsiniz.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

pisayisi

Yukarıda verilen şema iki kablolu fırçalı dc motorlar için geçerlidir. Hub motor ya da fırçasız motor kullancaksan bu motorlar 3 faz blok komutasyon ile sürülmesi gerekir. Bu durumda sürücü devre yapabilmek çok daha fazla tecrübe ister. Eğer fırçasız motor kullanıcaksan ki elektrikli araç uygulamasında bu tip motorları tercih etmeniz icap eder. Bu durumda sürücü yapma ile uğraşmak profesyonel olmayan bir kişi için oldukça zor olacaktır.Kelly controller üniteleri motoruna uygun olarak 200usd gibi fiyatlara temin edebilirsin. ancak bu pahalı olur dersen fake tipi kontrolcüler aliexpresste mevcut..Bu kontrolcülerin çıkıştaki mosfetlerine muadil birer paralel daha ekleyerek randımanlı çalışır hale getirilebilir. Ucuz bir örnek aşağıda var benzerlerini incelemeni öneririm...

http://www.aliexpress.com/item/60V-450W-BLDC-motor-controller/711408932.html
Murat

mfurkan7

Hocam proje yapıyorum hazır alamam ;) motor sürücü yapmam lazım. Tamam profesyonel değilim o kadar ama neler yapılacağı konusunda yardım edersrniz araştırıp öğrenip yapmaya çalışırım. Yani neleri bilmem lazım hub motor sürücüsü yapmak için?