Motor Çalışınca GSM Modülü Kendinden Geçiyor

Başlatan ttg, 19 Eylül 2013, 01:12:33

ttg

Merhaba,
GSM modülü ile sunucudan gelen veriye göre motor kontrolü yapmak istiyorum. L293D üzerine 2 adet DC motor bağladım. GSM modülü ile l293 arasında msp430 var. Motorları bağlamadan önce ledlerle denedim, bir sorun yaşamadan ledleri kontrol edebiliyorum, zaten şu aşamada pwm sözkonusu da değil, ben sunucudan veri yolladığımda değişiyor sadece lojik seviyeler.

Sorun şu ki, dişli kutusu olan ufak 5 voltluk bir motor kullanıyorum. Motor devreye girdiği anda gsm modülü cevap veremez duruma geliyor, msp430 dan aldığı verileri bir ihtimal sunucuya gönderiyor ama sunucudan veri vs. almıyor. İşlemciden ayırıp bilgisayara bağladığımda da reset atana kadar hiçbir tepki vermiyor.

Bu esnada sunucu da connection lost uyarısı vermiyor.

MSP430'u kontrol ettim bu süreçteki sıkıntının onda olmadığına eminim şu an. GSM modülünün güç girişi motoru süren l293d ile aynı, sadece ekstradan bir 3.3volt regülatör mevcut.

Tüm devrenin gücünü sağlayansa bilgisayardan söktüğüm bir power supply, bu tip bir deneme için oldukça güçlü olduğunu düşünüyorum.

Sizce sorun nerede olabilir/nasıl düzeltebilirim?

İyi çalışmalar.
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

cicjoe

Hocam benim aklima ilk guc gelmisti ama PC power supply'yi dediginiz gibi yeterli olmali bu is icin.. Belki farkli kaynaktan besleyip gnd'leri ortak yaparak deneyebilirsiniz.. Bu tarz antenli urunler biraz hassas olabiliyor. Ufak bir gerilim dususu bile etkileyebiliyor.
Onun disinda, motorun cektigi akim, kablosuz haberlesmeyi etkiliyor olabilir.. Aralarindaki mesafeyi biraz acarak deneyebilirsiniz belki..

serhat1990

Merhabalar Hocam , sorun besleme katınızda gözüküyor anlattıklarınıza göre . Eğer özel bir çalışma değil ise şema ekleyebilirseniz inceleyebiliriz.

Saygılarımla ...

LukeSkywalker

L293 ve kontrol devresinin beslemelerini ayırın. Mümkünse optokuplörler ile L293'ü sürün.

mdargut

Alıntı yapılan: ttg - 19 Eylül 2013, 01:12:33

GSM modülünün güç girişi motoru süren l293d ile aynı, sadece ekstradan bir 3.3volt regülatör mevcut.

Bence sorun buradan kaynaklanıyor. Genelde GSM modüller 3.7V ile çalışır. 3.3V çok sınırda bir değer, birde motorlar iletime geçince beslemedeki dalgalanma modülü kilitliyor olabilir. Modülün kataloğundan besleme koşullarını bir inceleyin.

ttg

GSM modülü şu sıra IP almayı bıraktı. Önce onu çözüp sonra devam edicem mecburen. Şu an birkaç breadboard üzerinden çalıştığım için halihazırda şema yok, fotoğraf atsam çok karışık olacak, sorunu çözünce elimle açıklayıcı bir çizim yapmaya çalışıp göndereyim en iyisi.

Aldığım modülün kartı 3.3volt ile besleniyor(gsm click). Koruma amaçlı bir devre de halihazırda üzerinde var sanırım, çok incelemedim. 3.7 volt civarı çalıştığı dökümanlarında da geçiyordu, olmazsa önerinize uyup kendi gsm modülünü kendi telefonumun bataryasıyla beslemeyi denerim.

Kısacası IP sorununu çözünce daha detaylı bir açıklamayla geleceğim, tüm cevaplar için çok teşekkür ederim.
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm