Step Motor Tam Tur Döndürme

Başlatan eddar, 20 Eylül 2013, 16:37:10

eddar

Merhaba Arkadaşlar ;

Step motoru bu şekilde 1,5 derecelik açılarla değilde {0x01,0x03,0x02,0x06,0x04,0x0C,0x08,0x09}
Örneğin ; Butona basılınca 2 tam tur dönmesini veya sürekli dönmesi için gereken mantık nedir acaba yardımcı olabilir misiniz ?

Icarus

Motorunuzu kare dalga ile değil sinüsoydal sürmeniz gerekiyor. Böylece darbeli bir tork değil sürekli bir tork elde edersiniz

polleme

Alıntı yapılan: Icarus - 20 Eylül 2013, 17:04:17
Motorunuzu kare dalga ile değil sinüsoydal sürmeniz gerekiyor. Böylece darbeli bir tork değil sürekli bir tork elde edersiniz

Süren kare dalga frekansı yeterince yüksek olsa bile yine darbeli tork olur mu?

Icarus

Frekansı biz istediğimiz gibi değiştiremiyoruz. Motorun dönme hızına göre otomatik sistem(sizin yapacağınız yazılım) belirliyor.
Hatta hangi sargılara gerilim verileceğide milin pozisyonuna göre belirleniyor. (Aslında bu noktada frekans buradan türetilmiş oluyor)

trgtylcnky

Butona bastığınızda gerçekleşen sürecin belli zaman aralıklarında tekrarlanmasını sağlarsanız doğal olarak sürekli bir dönme elde etmiş olursunuz. Yani bir döngü kurabilir ve içine bir adım atlaması için yaptırdığınız işlemi ve ardından uygun bir süre beklemesi (1 ms mesela) için bir kod yazarsanız o döngü sürekli dönmesini sağlar bence. Bekleme süresi fazla olursa bir adım tamamlanmadan diğerine geçmeye çalışır ve adım kaçırmış olur. Fazla olursa da adımlar çok sert olacağından ses çıkarır ve çok titrer. Yani öyle bir ayarlayacaksınız ki mıknatıs bobinin tam önünden geçerken hemen diğer adıma geçeceksiniz ve böylece hızdan düşmeden devam etmesini sağlayacaksınız. Bu aslında akımı ölçerek yapılabilir, yani akımın en düşük olduğu an sanırım bu andır ve bunu algılayacak bir sistem yapabilirseniz o zaman kralsınız işte.

polleme

Alıntı yapılan: Icarus - 20 Eylül 2013, 17:57:27
Frekansı biz istediğimiz gibi değiştiremiyoruz. Motorun dönme hızına göre otomatik sistem(sizin yapacağınız yazılım) belirliyor.
Hatta hangi sargılara gerilim verileceğide milin pozisyonuna göre belirleniyor. (Aslında bu noktada frekans buradan türetilmiş oluyor)

Ben de zaten frekansı yazılımla değiştirmekten bahsediyorum. Ama son gelen mesajdan bunun bir optimum değeri olduğunu anlıyorum.

Icarus

Alıntı yapılan: polleme - 20 Eylül 2013, 19:41:17
Ben de zaten frekansı yazılımla değiştirmekten bahsediyorum. Ama son gelen mesajdan bunun bir optimum değeri olduğunu anlıyorum.
Demek istediğim yazılımın kendi bir frekans kararlaştırması mümkün değil.
Farz edelim motor X yükü altında dönmeye başlayacak 100RPM'de şuan dönüyor. Hedef hızınız 3500RPM. Hesapladınız kutup sayısından kaç kHz olması gerektiğini ve 3500RPM'de dönüyormuş gibi bir frekansla sürmeye çalıştınız...
Olacak şey ani bir tork düşüşü ile durmadır...

trgtylcnky

Alıntı yapılan: Icarus - 20 Eylül 2013, 20:01:21
Demek istediğim yazılımın kendi bir frekans kararlaştırması mümkün değil.
Farz edelim motor X yükü altında dönmeye başlayacak 100RPM'de şuan dönüyor. Hedef hızınız 3500RPM. Hesapladınız kutup sayısından kaç kHz olması gerektiğini ve 3500RPM'de dönüyormuş gibi bir frekansla sürmeye çalıştınız...
Olacak şey ani bir tork düşüşü ile durmadır...
Fakat sanırım çoğu yazılımın yaptığı şey frekansa kendi karar vermek. Maksimum hız, ivme ve jerk sınırları içerisinde frekansı belirliyor ve eğer siz adım kaçırdığını tesbit ederseniz bu değerleri değiştiriyorsunuz. Ama microstepping olayında sanırım sürücü akımı ölçerek hareketi belirliyor.