Triyak aşırı ısınma

Başlatan gtekdemir, 23 Eylül 2013, 11:04:08

gtekdemir

Merhaba arkadaşlar,

Mcu kontrollü phase cut yöntemi ile çalışan dimmer devremdeki NXP marka BT139 triyak aşırı ısınıyor ve bir süre sonra arızalanıyor. Kullandığım yük 25watt gücünde armut lamba ve triyak soğutucuya bağlı değil. 16Amperlik bir triyak 25watt gücündeki bir rezitif yükle nasıl bu kadar ısınır anlam veremiyorum. Yer darlığı nedeniyle soğutucu kullanmam mümkün değil ve asıl çekmek istediğim akım 1amper civarında. Triyağı tetiklerken 200us' lik darbe şeklinde voltaj uyguluyorum.  Devre şemam şöyle;

sadogan

R1 direnci led akımını 2.6 ma de sınırlıyor 220R gibi bir dirençle deneme şansınız oldumu.

ferit06

r2 Direnci gercekten 330 Ohm mu? Öyle ise gate ten yüksek akım veriyorsunuz.

z

G-A1 arasındaki 330Ohm direnci deneme amaçlı kaldırın. Sorun düzeliyorsa değerini yükseltin.

Triac uçlarını doğru bağladığınızdan eminmisiniz?

G-A1 uçlarını karıştırmış olabilirmisiniz?

Scopla triac uçlarındaki gerilimin dalga şekillerini inceledinizmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kemalguler

R2 1K ile R3 470 ohm ile değiştirin.Benzer sürme devresinde sürekli kullanıyorum.Sıkıntı yaşamadım.

Veli B.

Yük  yanlış yerde bağlı. Alt kola alın.
R3 e gerek yok.

Phase ve Notr konusunda bağlantı kontrol imkanınız var ise üst kol Phase ve alt kol Notr olsun.

MCU için not: MCU output için münkünse sink çalıştırın.

z

Katana hocam mevcut bağlantıya göre yükün nerede olduğunun hiç bir önemi yokki.

Veli B.

Şu anki bağlantı ve sürme şekli(R3) ile, triac invertli sürülüyor Abi.

z

Yok hocam terslik yok.  Opto yalıtımdaysa triac tetiklenmiyor.

Veli B.

Haklısın Abi.

Yük konusunda, yükün resiztif olduğundan emin olmak lazım.
Aksi durumda yükün yeri yanlış.

#gtekdemir;
scop görüntüsü mevcut mu?
<45°;
~90°;
>135° gibi.

-Hasan-

Araya bir soru da ben sıkıştırsam kızmazsınız umarım:

BT137 ' nin datasheetinde Peak Gate Current : 2 A yazıyor. Bu Gate ' nin kaldırabileceği maksimum akım mı? yoksa alıcıya tam güç aktarımı yapabilmek için (doyma noktası) olması gereken peak akımı (AC kaynağın çıkışı peak geriliminde iken) mı?

gtekdemir

Yaklaşık 45°

Yaklaşık 90°

Yaklaşık 180°

45° ve 90° tetikleme açılarındaki sıfır noktasındaki kayma snubber devresinden kaynaklanıyor. Devreyi şu anda aynı bağlantı şekli ve moc3021 opto kullanarak breadboard üzerinde deniyorum, yük olarak 100watt rezitif yük var ve triyak soğutucu olmamasına rağmen 40°C sıcaklığı geçmedi enteresan :) Denemelere devam

z

Katana hocam mevcut semaya gore yukun nerde oldugunun hic onemi yok. Yukun tipinin de onemi yok.

Oneminin olmasi icin G A1 arasindaki direncin G Notur arasinda olmasi yukun de A1 Notur arasinda olmasi gerekir. Zaten bu durumda opto direncleri onemli hale gelir.

-------

Gate akimi max 2A deniyorsa bu gate den akitalacak max akimin 2A olabilecegi anlamina gelir.

Triac tetiklendiginde doyar zater. Eger doymuyorsa triac tetiklenememistir yada tutma akiminin altinda yuk akimi vardir.

gtekdemir

Not: Kanal 2 probun bağlı olduğu noktada gerilim bölücü olmadığı için skop ekranında voltaj değeri tam görülmüyor. Ölçümler; kanal1(sarı) şebeke, kanal2(mavi) yük voltajı

z

Sorun neymiş. Neden artık triac 40 derecenin üstüne çıkmıyor artık? Breadboardda denemişsin eskiden devre nereye kurulu idi?