Bilmece Bulmaca PWM ile RC Servo dondurmece

Başlatan z, 25 Eylül 2013, 02:13:15

z

Cozumu kolay olmayan problemleri severim.

Bu kezki bilmecem aslinda gercekten de cozum arayisimdan kaynaklaniyor.

Kartimin 2 pinli konnektorunun bir ucu Gnd, diger ucuna ise DC motor yada  solenoid baglanabiliyor. MCU bu pine 20Khz frekansda, +24v genlikte 2A siddetinde PWM basabiliyor.

Amacim, hoby RC servoyu bu 2 pin uzerinden sisteme baglamak. Fakat RC servolar genellikle dusuk voltajda calisiyor. Ustelik +V, Gnd ve Pwm olmak uzere 3 uclari var.

Topraga gore 24V PWM sinyalle hem servonun dusuk besleme voltajini elde edeyim. Hem de servonun pozisyonlama bilgisi icin gerekli PWM bilgisini ureteyim. Tabiki bu isi ayrica besleme istemeyen devre ile yapayim. Henuz satin almadim ama muhtemelen RC servom 3..5v ile calisacak.

Haydi bakalim saksilar calismaca.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M_B

@z Hocam;
24V olan PWM ucunu filtreyerek LM2576 vb. gibi Entegreye girerek  sabit 5 Volt elde etsek. 
Filtreden önce  24V PWM sinyalini de 5 V seviyesine cekerek  RC servonun istenen soket baglantısını yapmış olur.  5V  / Pwm / Gnd

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

muhittin_kaplan

20khz işinide hatıratırım. (normalde 50hz dir RC servolar)

ErsinErce

muhittin_kaplan

ErsinErce

LukeSkywalker

periyodu 20 ms. olan sinyalde maximum duty 2 ms gönderebiliyoruz  servoya. Bu durumda +90 derece dönüyor. 1 ms duty gönderirsek -90 derece döner.

Kabil ATICI

Vz gerilimi= Vçıkış+Vbe olmak kaydı ile.
ambar7

muhittin_kaplan

@ersinerce
"min duty ne olmalı" sorusuna cevaben 1-2 ms aralığında olmalı dedim.
peryot 20ms.

RC servolar genelde 50hz de çalışır (perot 20ms)
min lokasyon için gerekli duty değeri 1ms
max lokasyon için gerekli olan 2 ms duty dir.

Mucit23

Bence arada ek bir devre olmak zorunda.  20khz pwm sinyalini decode edecek. Ardından servo için 50hz pwm sinyalini gonderecek. Hem bu sekilde duty seviyesi düşük olmak zorunda kalmaz. Örneğin 20khz pwm sinyali % 90 ile % 100 Arasında değişebilir.  Beslemeye daha çok vakit kalır.

ErsinErce

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 25 Eylül 2013, 15:10:07
@ersinerce
"min duty ne olmalı" sorusuna cevaben 1-2 ms aralığında olmalı dedim.
peryot 20ms.

RC servolar genelde 50hz de çalışır (perot 20ms)
min lokasyon için gerekli duty değeri 1ms
max lokasyon için gerekli olan 2 ms duty dir.

20khzlik sisteme 50 Hz i simüle ettirirsek ancak 1-2ms kesintisiz sinyali çıkartabiliriz anlamında demiştim.

1-2ms de direk diyotla kondansatör doldurup besleme imkanımız olur, bu da hemen hemen herkesin bildiği bir yapı
ama 20khz de duty ayarlanırsa bobin vs gerekebilir