asiri isinan regule sorunu

Başlatan toprak, 27 Eylül 2013, 21:06:19

toprak

merhaba
iki ayri devrede transceiver modul kullanarak pir sensor olan devredeki sensor algilamalarini  diger devrede lcd de okuyorum  devre modul pic ortak devrenin birinde lcd birinde sensor var sorun suki  besleme bolumunde kullandigim L7805CV regule asiri isiniyor. sorun ne olabilir. nasil basederim.yardm bekliyorum
simdiden tesekkurler.

Kabil ATICI

LCD arkaplan aydınlatması yeşil olanlardansa, o model LCD arkaplan aydınlatması fazla akım çekebilir. Arkaplan aydınlatmasını devre dışı bırak veya direnç ile akım harcamasını azalt.
Ya da LCD aydınlatmasını biraz daha büyük bir direnç ile regülatör girişinden besleyebilirsin.

Devreni parça parça devreye alırken besleme akımını ölç. Kimin fazla akım çektiğini görürsün. Tabii regülatörün kondansatörlerinin takılı olduğunu kabul ediyorum.
ambar7

HexfeT

7805 e kaç volt giriş yapıyor ve çıkışından kaç mA akım çekiliyor?

MrDarK

Çözüm ;

LCD backlight aydınlatmasını 7805 in girişi olan 12 V çıkışına 330 - 270 ohm arası bir direnç ile bağla ısınma ortadan kalkacaktır.

Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: MrDarK - 28 Eylül 2013, 18:56:12
Çözüm ;

LCD backlight aydınlatmasını 7805 in girişi olan 12 V çıkışına 330 - 270 ohm arası bir direnç ile bağla ısınma ortadan kalkacaktır.

Böyle bir direncin wattlı olması gerektiğini de belirtmekte yarar var.

Ek olarak 7805 gibi lineer regülatörlerde regülatörün Giriş gerilimi ile çıkış gerilimi arasındaki farkın (Vi-Vo) minimum olması her zaman istenen durumdur. Bu durumu sağlayabildiğin de regülatörde ısınma en aza iner. Wattlı direnç kullanmak istemiyorsan iki tavsiyem olacak birincisi ve en önemlisi regülatörünün giriş gerilimini mümkünse 7.5-8V civarına kadar düşür. ikincisi ise backlight direncini yükselt. Bu direnci 5V çıkışından alırsan ve yeteri kadar yüksek tutarsan Wattlı direnc kullanmana gerek yoktur.
Bu iki önlemi almana rağmen 7805 in rahatsız edecek derecede ısınıyorsa o zaman backlight direncini Wattlı kullanman kaydıyla 7805 in çıkışı değil girişine verebilirsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.