Hangi haberleşme türünü seçmeliyim?

Başlatan musti463, 06 Ekim 2013, 02:23:14

musti463

Merhaba,şöyle bir sorum var endüstriyel bir ortamda çalışacak bir mcu lu devremiz var ve bu mculu devreye 4 ayrı noktadaki sensörlerden analog bilgi sinyali gelmekte

sensör 1=5m uzaklıkta
sensör 2 ve 3=10m uzaklıkta
sensör 4=15m ile 40m arasında değişken mesafede

Bu sistemde hangi haberleşme türünü kullanmalıyım RS485,CAN,CANopen ? .Bu haberleşme tiplerinde her sensör veri hattına node dediğimiz paralel bir şekilde bağlanıyor.Her sensör veri hattına doğrudan mı bağlanıyor(sanmıyorum) yoksa  mcu'lu devre vasıtasıyla(her sensöre bir adres atanarak) mı bağlanıyor?.
Mustafa Emir SADE

MrDarK

RS485
1200 m'ye kadar kablo uzunluğuna izin veren bir sistem.

Sanırım yeterli ;

her devreye bi tane 12F675 atabilirsin :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Erol YILMAZ

Canbus kullanmak cok daha iyi bence,
En azından verinin dogru gittiginden haberdar olursun

Veli B.

İmkan olduğu sürece, tartışmasız CanBUS. Bu arada CANOpen bir haberleşme standartı değildir, bir protokol kümesi olarak düşünün. CanBUS üzerinde çalışan MODBUS gibi.

musti463

I2C,SPI ile CANbus ın ortak kullanım alanları var mı? bunlar birbirinin yerlerine kullanılabilirler mi? veya şöyle söyleyeyim I2C'ye ne zaman ihtiyaç duyulur;SPI'a ne zaman ihtiyaç duyulur?
Mustafa Emir SADE

Gökhan BEKEN

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

gtekdemir

Alıntı yapılan: musti463 - 06 Ekim 2013, 21:47:52
I2C,SPI ile CANbus ın ortak kullanım alanları var mı? bunlar birbirinin yerlerine kullanılabilirler mi? veya şöyle söyleyeyim I2C'ye ne zaman ihtiyaç duyulur;SPI'a ne zaman ihtiyaç duyulur?

Spi ve I2C çok kısa mesafeli haberleşme için kullanılır, mesela aynı devre üstündeki mcu, sd kart ve eeprom haberleşmesi.

Canbus ise uzun mesafelerde yüksek hızlı (1mbit/40mt 40kbit/1000mt) haberleşme içün kullanılan çok güvenilir bir protokoldür. Otomotiv ve endüstriyel uygulamalrda yaygın olarak kullanılır.