8bit & 16bit & 32bit neyi ifade etmektedir?

Başlatan Extreme, 11 Ekim 2013, 11:21:10

Extreme

Merhaba Picproje üyeleri,

8bitlik pic 16 bitlik pic gibi ifadeler var. Bu neyi ifade etmektedir.

Ayrıca
16f628a
18f4550
18f452

kaç bitlik mikrodenetleyicilerdir ?

Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

polleme

Bu üç işlemci de 8 bittir. Bir işlemcinin portları üzerinden aynı anda gönderebileceği "kelime" uzunluğu, onun bit sayısını belirtir. Örneğin bir işlemci 4 adet kapıya sahipse ve kapıların her biri 8 adet pinden oluşuyorsa bu kapıların herbiri 8 bir kapıdır ve bu kapılardan 16 bitlik bir bilgi iki aşamada gönderilir: Önce bir 8 bit, sonra kalan 8 bit. Buna karşın 16 bit işlemciler 16 bitlik bilgiyi bir anda porttan gönderme olanağına sahiptir.

serhat1990

Bahsettiğin işlemciler 8 bit mcu . Datasheet' te ilk sayfalarda belirtilir bunlar . 8 , 16 , 32 bit içinde senin görmeni istiyorum farkı :) altta linkini verdiğim 16 bit ve 8 bit mcu'lar için datasheetlerde 10.sayfalara bakarsan yardımı olacaktır.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/39747F.pdf
http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/40044f.pdf

İyi çalışmalar dilerim...

Tagli

İşlemcinin temel komutlarının kaç bitlik veriler üzerinde işlem yapabildiğini belirten bir ifade olarak yorumluyorum ben. Dediğim gibi, bu sadece benim yorumum, kitap tanımı farklıdır muhtemelen.

Microchip işlemcilerini sınıflarken bazen komut genişliğinin kaç bit olduğuna göre de bir değer veriyor ve bu durum kafa karıştırabiliyor. Mesela çoğu PIC16 için 14-bit core, çoğu PIC18 için ise 16-bit core ifadesini kullanıyor. 16 bitlik işlemcileri ise bildiğim kadarıyla 24 bitlik komutlar kullanıyorlar.
Gökçe Tağlıoğlu

furkan.seker

işlemcinin bit parametresi o işlemcinin tek bir işlemde işleyebileceği veri boyunu belirtir.

mistek

Alıntı yapılan: polleme - 11 Ekim 2013, 11:30:25
Bu üç işlemci de 8 bittir. Bir işlemcinin portları üzerinden aynı anda gönderebileceği "kelime" uzunluğu, onun bit sayısını belirtir. Örneğin bir işlemci 4 adet kapıya sahipse ve kapıların her biri 8 adet pinden oluşuyorsa bu kapıların herbiri 8 bir kapıdır ve bu kapılardan 16 bitlik bir bilgi iki aşamada gönderilir: Önce bir 8 bit, sonra kalan 8 bit. Buna karşın 16 bit işlemciler 16 bitlik bilgiyi bir anda porttan gönderme olanağına sahiptir.

Hocam bu tanıma göre bizim kullandığımız stm32 ler 16bit mi oluyor ? Ziraa mikroişlemcide Portlar ABC... gidiyor ama pin sayıları hep 16 ?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

MC_Skywalker

Üreticinin tasarım sekline göre değişmekte.  32bilik çıkışı 4 ayrı register ile 8 bit olarak göstermekte. yani 8bit lik register üzerinden konfügüre etmektesin. bazı çiplerde ise 16bit lik 2 register ile kontrol edilmekte.

z

Portun kaç bit olduğu önemli değil.

Accumulatör register(ler)e bakın. Eğer bu register;

8 bit ise işlemci de 8 bit
16 bit ise işlemci de 16 bit
32 bit ise işlemci de 32 bit dir.

İstisnalar var. 8+8 16 bitlik H,L çifti olup 8 bit olan ya da guard bit içeren accumalatore sahip işlemciler olsa da bu genel bir kuraldır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

berat23

alu veya mac gibi birimler değil aslında bir işlemcinin datapath'inin genişliğidir bu bit sayısı.

atioky_216

Çıkış bacağı felana takılmamak lazım :) z' nin dediği gibi dataların işlendiği registerlerin boyutu aslında.. Zamanında asm kullanırken baya haşır neşir oluyorduk  register, stack vs.. ile ama şimdi C ve üzeri diller kullandığımız için register ve kaç bitlik işlemci kullandığımız programcıyı doğrudan etkilemiyor. Derleyici o işi arka planda yapıyor.

Sen int32 değişkenin ile 8 bitlik pic' de iş yaparken hiç sıkıntı çekmeden yapıyorsun çünkü derleyici senin yerine angarya işleri yapıyor. Asm kullanırken çok dikkat ederdim mesela. Data tipi değişken olsa da registerler sabit ve genelde 8 bitti. Toplama,bolme , carpma gibi basit isler bile ilk zamanlar zor gorunurdu. Sonra x86 asm ile windows'ta GUI' li program yazabilcek hale gelebildik :)

Velhasılı teoride 16 bit işlemci 8 bitten 2 kat hızlıdır, tabi işlenecek tüm komut vs.ler de 16 bit felan olsa idi...

Okan AKÇA

bencede komut işleme  pic serisi icin 18f serisi 16bit  işlemci ancak 8 biti işlemcinin çalışması icin geri kalan 8bit yapılması gereken işler icin  bazı 18f serileri icin 16 bit toplama çarpma gibi  modüller var.

işlemcinin hızından cok  programcılık kalitesi önemlidir.

OxfordBlue

Merhaba,

Yeni konu açmaya gerek yok benzer konu üzerinde 1-2 açıklayıcı soru sormak istiyorum.

1_xc8'de yazılmış kodlar unsigned char veri tipleri v.s. xc16'da yani 16bitlik mikrokontroller üzerinde aynı şekilde tanımlanabilir mi benzer yazılımlar oluşturulabilir mi?

2_asm dilinde 8bit serisi üzerinde daima 8bit üzerinde datalar işlenebiliyor 16bit işlemci olursa bu demektir int tipi değişkenler üzerinde işlenebilecek anlamına mı gelir. ?

yoksa benim düşündüğüm gibi 8bit,16bit datalar üzerinde etkili değilmi ? sadece veri yolu üzerinde mi ?

Demek istediğim. c üzerinde çalışırken 16ve 8 kullanmanın configuration bit ve ayarlamalar hariç yazılım fonksiyonlarına etki etmediğini düşünüyorum.

Tagli

İki sorunun da cevabı: Evet. Ayrıca, dediğin gibi C programcısı açısından pek değişen bir şey olmayacaktır ama yine de kullandığın işlemcinin hangi tür ile daha hızlı çalıştığını bilip programı ona göre yazmakta fayda var.
Gökçe Tağlıoğlu

dursuncemal

capi 8 biti asan turler,islemler,16 bit yapidaki bir islemci 8 bit bir islemciye nazaran daha hizli calisir.cunku registerleriniz 16 bit oldugu icin yaziliminiz   daha az kod uretir.dogal olarak buda hiz demektir.
:=