BLDC ve BLAC motorlar hakkında

Başlatan blacklogic, 11 Ekim 2013, 20:07:36

blacklogic

Merhaba, bldc ve bl ac motor kontrolü için bu motorların nasıl çalıştığını anlayamadım, dalga şekilleri ve aralarındaki açı farklarını biliyorum ama bu motorları sürerken Duty oranımız ve frekansımızı neye göre ayarlayacağız?
v/f=k formülündeki k yımı sabit tutacağız yoksa farklı bir yol mu var? Motordan motora göre bu değişir mi?

Ve back emf konusu, daha önce forumdan bir arkadaş back emf için ingilizce bir kaynak vermişti ama anlayamadım. Back emfyi ölçmenin amacı nedir ve bu neye göre değişir?

Böyle bir motor kullanmak istiyorum http://www.alibaba.com/product-gs/1100649995/B580_4465_2000KV_brushless_dc_motor.html
Bu motor hakkında frekans verilmemiş bu durumda bldc için bir standart var gibi algıladım.

iyi çalışmalar.

z

PWM frekansı rıpılı belirlediğinden pwm frekansı motor endüktansına göre seçilir.
Duty ise motor akımının ani değerini değiştirmek için değiştirilir. Yani modülasyonu Duty ile yapıyorsun.
Duty değeri referans sinyalin o anki değeri ve o anki motor akımına bağlı olarak hesaplanır.

Duty için kullandığın sinyalin frekansı ise motor devir sayısını belirler.

Akım geri beslemesi yapmayacaksan voltajı v/f=k bağıntısına göre belirlersin. Buradaki f pwm frekansı değil dutyi belirleyen referans sinyalin frekansıdır.

Kontrol için akım geribeslemeli bir düzenek yaparsan v/f bağıntısı ile uğraşmazsın.

Bir diğer yöntem ise  FOC olarak bilinen Field Oriantal Control tekniği.

Sensör kullanmadan motor devir sayısını ölçmenin yolu BEMF yi ölçmektir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tuthenstein

Alıntı yapılan: blacklogic - 11 Ekim 2013, 20:07:36
Merhaba, bldc ve bl ac motor kontrolü için bu motorların nasıl çalıştığını anlayamadım, dalga şekilleri ve aralarındaki açı farklarını biliyorum ama bu motorları sürerken Duty oranımız ve frekansımızı neye göre ayarlayacağız?
v/f=k formülündeki k yımı sabit tutacağız yoksa farklı bir yol mu var? Motordan motora göre bu değişir mi?

Ve back emf konusu, daha önce forumdan bir arkadaş back emf için ingilizce bir kaynak vermişti ama anlayamadım. Back emfyi ölçmenin amacı nedir ve bu neye göre değişir?
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Böyle bir motor kullanmak istiyorum http://www.alibaba.com/product-gs/1100649995/B580_4465_2000KV_brushless_dc_motor.html
Bu motor hakkında frekans verilmemiş bu durumda bldc için bir standart var gibi algıladım.

iyi çalışmalar.

Biraz zaman geçti tam hatırlamıyorum ancak BEMF ölçmenin amacı komutasyonu gerçekeştirme zamanı tespiti için gereklidir. Teoriye az girerek düz anlatmaya çalışırsam

Üç kablolu motorlarda 6 farklı komutasyon vardır. (Sürücüdeki 3 yüksek ve 3 alçak mosfetin kombinasyonları).Bu 6 modu sırayla aktifleştirdiğinizde motor içindeki mıknatısları sırayla aktifleştirirsiniz.  İtme ve çekme olaylarından dolayı da motor dönmüş olur.
İki kablo devreyi tamamlarken diğer boştaki kablodan Back EMF değeri okunur. Back EMF bize zero crossing anını gösterir yani bir mıktanıstan diğerine geçmemiz gereken anı. Back EMF değeri iyi filtrelenerek okunursa motor çok yumuşak geçişlerle yüksek hızlara ulaştırılabilir. Erken veye geç kalınırsa motor garip garip sesler çıkarır ve belli bir hızı geçemez. BEMF okumak yerine hall effect sensörde kullanılıabilir ama tercih edilmiyor pek.
İnternette bilinçli olarak bu sesleri çıkartarak mario,stars wars müziği yapan insanlar var.

Tagli

Hall effect sensorleri, motoru dusuk hizlarda calistirabilmek icin gerekli. Cunku dusuk hizlarda BEMF'yi algilayabilmek mumkun olmuyor diye biliyorum.
Gökçe Tağlıoğlu