PIC - SIMULINK HABERLEŞMESİ

Başlatan obenizimo, 12 Ekim 2013, 20:36:37

obenizimo

Merhaba arkadaşlar. Ben Pic ile Simulink arasında seri haberleşme kurmak istiyorum. İnternette yeterli Türkçe kaynak bulamadım. Picdeki veriyi simulinkte işleyip tekrar pice gönderecek bir yapı kurmak istiyorum. mesela PID ayar mekanizması gibi. Bilen arkadaşların yardımını bekliyorum.

Tagli

Merak edip internette biraz araştırdım. Bu sitede baya anlatmış, hatta video da var. Ancak anladığım kadarıyla sadece 16 bit PIC'ler destekleniyor.

Kendin seri port üzerinden bir protokol tasarlayabilirsin belki ama bence çok zahmetli olur, değmez.

Bildiğim kadarıyla Arduino için de buna benzer Matlab çözümleri var. Onları da incele, belki işine yarar.
Gökçe Tağlıoğlu

kantirici

@tagli hocam oraya bir göz attım o detekleme sanki kod oluşturması için. Yanılmıyorsam haberleşme için standart seri iletişim yeterli olabilir geldi bana. Neticide matlab seri portu açıp veri okuyup veri gönderecek.

atioky_216

standart seriport haberleşmesi değil de(direk COM port uzerinden) HID device haberleşmesinde farklar neler? Baktım .NET' te biraz farklı görünüyor. Muthemelen matlab' da da normal haberleşmeden farklı bir yol izlemek gerekecektir.

obenizimo

ccs c kullanıyorum hiç usb olayına bulaşmamıştım rs-232 den farklı bir protokol. ccs c de usb yi anlatan bir kaynak var mı elinizde

burak_8758

dostum bunu arduino ile yapmak pic e göre çok kolay. Simulinkte arduino blockları var yani matlab tarafından destekleniyor. Ama illaki pic kullanıcam dersen hem simulink hemde m-file ile yapabilirsin. Simulinkte yine seri port recieve bloğu var. ordan veri okuyabilirsin. ama simulinkte uygulamaların gerçek zamanlı olmaz. orda blockların sample time olayı var. block sabit görevini belirli bir periyodda tekrar eder. m file da ise c ye benzer bir şekilde kod yazabilirsin. seri port haberleşmesi ile ilgili matlabın kendi helpinde çok geniş bilgi var. Ama ingilizce. Bide picin usart modülünü kullanacağın için laptopa bağlıyacaksan sistemi rs232 usb çevirici kullanman gerekir. İşin donanım kısmıda önemli yani.