8 Kanal ADC yetmedi

Başlatan oongit, 13 Ekim 2013, 00:51:15

oongit

Merhaba arkadaşlar...

PIC16F877A kullandığım bir uygulamamda 8 kanal ADC okuması yapıyorum. Ancak okumam gereken kanal sayısı 9 adet (9. kanalda akü gerilimi ölçmek istiyorum). ADC'si olmayan başka bir pinden akü gerilimini ölçebilir miyim?

Teşekkürler...

mistek

Alıntı yapılan: oongit - 13 Ekim 2013, 00:51:15
Merhaba arkadaşlar...

ADC'si olmayan başka bir pinden akü gerilimini ölçebilir miyim?

Teşekkürler...

Ölçemezsiniz.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Tagli

PIC16F887'ye geçmeni öneririm. 877'ye çok benzer ama daha gelişmiş özellikleri var. Ayrıca 14 ADC kanalı var.
Gökçe Tağlıoğlu

oongit

Peki bunun başka bir yöntemi yok mudur? Yani bir akünün gerilimi sadece ADC kanalından mı ölçülebilir?

Klein

Var ama biraz zahmetli. 
Input pininin birisine kapasitör bağlayacaksın. O kapasitörü ölçeceğin gerilimle doldurup, ne kadar sürede boşaldığına ve/veya dolduğuna bakacaksın.

robomaster

İkinci bir seri çıkışlı ADC entegresi kullanılabilir ama biraz saçma olur. Bu sayede size tek bir dijital giriş yeterli olacaktır.
İmkan var ise 18F4550 gibi bir pic size gerekli girişi sağlayacaktır.
Yok illada ben bu işi tek girişten 8 ayrı değeri dijital çevirim yapmak istiyorum diyorsanız 74HC4051 işinizi göreceğini düşünüyorum.

Klein:
Arkadaşımızın sözlediği tekniğin uygulaması şu şekilde (ingilizce)
http://letsmakerobots.com/node/13843

oongit

Yanıtlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. PIC16F887 iyi bir fikir gibi görünüyor.

z

Alıntı yapılan: oongit - 13 Ekim 2013, 01:02:25
Peki bunun başka bir yöntemi yok mudur? Yani bir akünün gerilimi sadece ADC kanalından mı ölçülebilir?

Analog switch eklentisi ile kanal sayisini istedigin kadar artirabilirsin. En basit CD4051.

Analog girislerden birisine 4051'in cikisina bagla.

4051 kanal secim pinlerini de MCU portuna.

Once ADC kanalini (4051 bagli ADC kanalini) sec.

Ardindan 4051 secim pinlerine olcmek istedigin 4051 girisini sec. ADC yi baslat. Olcum sonucunu sakla.

Diger 4051 kanalini sec. ADC yi baslat vs boyle devam et.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

oongit

Sanırım anladım üstadım... Yani 4051'i söylediğiniz gibi bağlayabilirim. Ama işin içine kodlar girdiği zaman iş biraz karışacak gibi. Bunun kodları ne şekilde olmalı? Bir örnek verebilmeniz mümkün müdür?

Teşekkür ederim...

F.T

mantık olarak 11,10,9 nolu uçları 000,100,010,011,100,101,110,111 gibi işlemci çıkışı ile tarayacaksın.örneğin 11,10,9 nplu girişe 111 verirsen x7 nolu analog sinyal 3x nolu uca aktarılır.bu 3x ucunu işlemci analoguna bağlıcaksın.işlemcide de bu değeri misal A7 gibi bir isimle kaydedecen.diğerleri içinde aynı işlemi uygulayacaksın.yani 3 bit sayıcı  yapıcan bu sayıcı kaç sayıyorsa o analog sinyali adc okumuş olacak ve adc değerinide o isimle kaydedeceksin.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Maxim

886 da 11 tane
887 de 14 tane analog giriş var
ve bunlar daha ucuz

üretici microchip firması bile demişki
kardeşim rahat bırakın artık, unutun ve tarihe gömün bu işlemciyi
16F877 kullanmayın demiş, emekliye ayırmış (mature product)
bir bildiği var

edit:
yazım düzenleme

F.T

dediklerine ne denirki. :D
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

muhittin_kaplan

Alıntı Yap877 de 14 tane analog giriş var
887 olabilirmi hocam.

oongit

Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar... Becerebilirsem 4051 ile deneyeceğim.