Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Kaçak problemi

Başlatan demket, 14 Ekim 2013, 11:54:51

demket

S.A., pic le gerçekleştirdiğimiz bir projemizde GND ile gövde arasında 40-80 V AC gerilim mevcut. Bu sebeple normalde tıkır tıkır çalışan kartlar sapıtıyor. Mevcut şebekeyi inceledik. Toprak yok. Nötüre doğru bir kaçak var kanaatindeyiz. 7,5 Voltluk adaptör kullanıyorduk. Metal kasa sanayi tipi switchmod adaptörle de denedik. Sonuç aynı. Regule için 7805 kullanıyoruz. Girişe 2200 uF ta bağladık. Sonuç aynı. Kaçağı bulmaksa İMKANSIZ! Ne yapabiliriz.

demket

Biraz araştırdım. İzole dc-dc çevirici işimizi görür mü?

AYKIRI

benzer sorun vardı http://davidnavone.com/product/n-ip12a2-12-volt-dc-2-amp-isolated-power-supply/ ürününü kullanarak sorunu çözmüştük
açık devre şemalarını bulursan kendinde yapabilirsin

F.T

en basit köklü çözüm topraklama yapmak.ayrıca dc dc de işini çözer.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

robomaster

Yardımcı olacağından emin olmamakla birlikte orta uçlu bir trafo ile besleme devrenizi (adaptör) kurunuz. köprü doğrultma tavsiye edilir.

demket

dc-dc nin izole olması şart mıdır? Yoksa hepsi zaten izole midir?

z

Gnd ile govdeyi birlestirmenin sakincasi varmi? Yoksa baglayin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

demket

Daha önce denedim diye aklımda kalmış ama bu gün bir daha deneyeyim.

F.T

hocam gövdede oluşan kaçaklar voltajın yükselmesine sebep olmazmı?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

Eger toprak voltaji olan iki farkli cihazi bir birine data kablosu ile baglayip haberlestireceksen Iki cihazin govdesini kalin bir tel ile birbirine bagla. Bu is icin kabloyu govdeye sabitlemede vida kullan. 1.5 luk tek damarli kablo kullanabilirsin. (Mekanik saglamlik acisindan)

Daha sonra da data kablosunu bagla. Muhtemelen sorunun cozulecektir.

Sayisiz kere bu sekilde 100 kusur voltluk kacaga sahip prizlere bagli printerleri uzaktaki bilgisayarlara sorunsuz bagladim. Bu sekilde baglamazsam kullanicilar data kablosunu sokup takarlarken ya yazicinin yada bilgisayarin interface devrelerini resmen yakiyorlardi. Devreler komur oluyordu.

Ben bu sartlarda yazicidan sorunsuz dokum yapabildigime gore sen de cihazlarini sorunsuz haberlestirebilirsin.

F.T

sanırım iki nokta arasında potansiyel fark oluşmasına engel oluyoruz.buda data seviyelerinin düzgün olmasını sağlıyor.Z hocam gnd leri gövde ile birleştirince gövdededki kaçaktan dolayı devre voltajında yükselmeye sebep olmazmı? olmazsa nasıl olmaz.

z

Alıntı yapılan: F.T - 19 Ekim 2013, 15:08:34
hocam gövdede oluşan kaçaklar voltajın yükselmesine sebep olmazmı?

Yapilan islem Gnd ile govdeyi birbirine baglamak. Bu durumda Govde ile Gnd kendi aralarinda sifir volt potansiye sahip olur ama GND nin topraga olan voltaji atiyorum 100v olur.  Bu durumda bir baska  cihazla baglanti yapilirsa sorun olur. Cunku karsidaki cihazin topraklamasi iyi ise bu durumda bizim cihazin GND si ile karsi cihazin GNDsi arasinda 100v fark olur. Bunu da iki cihazi harici bir kalinkablo ile birbirine baglayarak yok ederiz. Bu durumda bizim topraksiz cihaz karsi cihazin topragini kullanmis olur.

Eger govdeleri harici kablo ile birbirine baglamaz nasil olsa data kablomun blendaji var o ayni isi gorur derse risk alir. Cunku konnektorleri sokup takarken bir gun olur Gnd diger pinlerden daha once ayrilir cihazlar gumler. (Cok yasadim)

mesaj birleştirme:: 19 Ekim 2013, 15:20:25

Onerim ideal cozum değil ama is gorur. Buna ragmen hala interfacelerin yanma riski var.

Cihazlardan birisinin bagli oldugu 220v hattinda vatandasin birisi faz toprak yada faz notur kisa devresine neden olup sigortalari attirirsa tam bu esnada govdeleri birbirine bagladigimiz uzun  kablo bir enduktans gibi davranacagi icin anlik 220v luk artisi aninda iletemez ve interfaceler tam sigorta atarken komur olur.

F.T

hocam tüm cihaz gövdeleri ve gnd leri kalın kesit bir kablo ile birleştirilirse potansiyel sıdır olduktan sonra gövdede oluşacak kaçaklarda aynı potansiyelde olacağı için beslemede ve haberleşmede datalarda bir sorun olmaz.umarım yanlış anlamamışımdır.tabi beslemenin şebekeden izole oması gerekir diye düşünüyorum yoksa yine kaçak olunca gümlemezmi.

z

Sebekeden izole olacak tabiki. Tutupta 220v u dogrudan dogrultup dogrultucunun - ucu bizim devr Gnd miz olmayacak.

SMPS lerin topraksiz prozlerde 100 kusur voltluk toprak voltajina neden olmasi cok normal.

F.T

Tamamdır hocam teşekkürler.