877 ile yaptığım devrede donma sorunu

Başlatan danyal, 14 Ekim 2013, 13:12:31

danyal

arkadaşlar selamlar.
877 ile bir devre yaptım. birkaç röle çeken, uzaktaki bir başka kardeş 877 ile rs485 üzerinden haberleşen.

ancak bazen dış parazitik etkilerden dolayı donmalar oluyor elektriğini kapatıp açmam gerekiyor.
assembler kullanıyorum. yazılımda sorun olmadığını düşünüyorum. ama muhtemelen power devresinde sıkıntılarım var. onu da nasıl çözeceğimi tam bilemiyorum.

sizden istediğim yardım şudur.
ben, işlemcimin bir bacağından dışarıya karedalga göndereyim. bir başka basit bir entegre bu dalgayı takip edip dursun. şayet o karedalga kesilirse, o entegre bir bacağındaki röleyi bırakıp açsın yada açıp bıraksın. bir anlamda bekçi köpeği olsun benim devreme.
ve tabii o entegre bir başka işlemci olmamalı. piyasada satılan elektriği yediğinde çalışmaya başlayan bir entegre.
yıllar evvel bunu duymuştum ama en küçük bir bilgi hatırlayamıyorum.
bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
hayırlı bayramlar

t2

pic resetlenmiyor donuyor. sorun sadece bu ise:
877 içindeki WDT,  bu amaçla kullanılabilir. adı da tam bekçi köpeği .

Giriş pinlerinden VDD üzerinde veya GND altında  gerilim gelince kilitlenme oluyor. Sık bilinen bir sorundur. belkide sorun budur. devredeki giriş pinlerine seri direnç bağlayalım. pic besleme uçlarına yakın 100n eklemediysek ekleyelim  başka entegrelerin besleme uçlarına da 100n ekleyelim.

PCB çiziminde de sorun vardır. MCLR ucunu doğrudan VDDye bağlayalım VDD ile gnd arasına 10k ekleyelim.

danyal

selamlar
teşekkürler verdiğiniz şıklar için.
farklı olarak;
MCRL'yi 1K ile vccye bağlıyorum, vcc-gnd arasında 10K yok (aslında bunun anlamını bilmediğim için)

kendi wdt kullanmak düşünmemiştim. yıllar evvel kullanıyordum. ve sanırım programda da her döngüde clrwdt kullanmalıyım doğru mudur.
zira resetlemezsek o registeri, işlemci resete gidiyor diye hatırlıyorum.

not: iki 877li devre de eşlenik. aynı program aynı devre. sadece adresleri farklı. pcye yakın olan çalışıyor da kusursuzca, sahadaki yapıyor bu problemi. bir de bazen işlemci çalışıyor olmasına rağmen, yani üzerindeki butonlar röleler aktif. sadece 485 haberleşmeyi kesiyor.

mesaj birleştirme:: 14 Ekim 2013, 13:45:38

bir şey daha; 16 serisi yerine 18 serisi kullanmak daha verimlidir endüstriyel anlamda diye duydum. yani parazitik etkilere karşı daha korunaklıymış. doğru mudur?
max6443 entegresi buldum biraz evvel interneti kurcalarken. şayet diğer önlemler işe yaramazsa bunu kullanarak bir sonuça varabilirmiyim, istediğim entegre bumudur. yorum yapabilirmisiniz.
saygılar

sadogan

Reset ucu ile gnd arasında 100nf yokmu yoksa ilave ,reset ile vcc arasındaki direnç 10k olmalı.
microchip böyle tavsiye ediyor.
Kartlarda Role gibi parçalar varmı? varsa gerekli önlemler alındımı.
Kartların GND leri arasındaki gerilim farkını ölçebildinizmi bu fark (7 volt diye hatırlıyorum) yüksekse
rs485 sıkıntı yaratıyor.

danyal

sadece 1K ile voltaja çekmiştim. tamam oraya C ekliyim ve 10K yapayım

evet röleler var. röleleri transistor array ile çektiriyorum(içlerinde tersdiyotları var)
sahadaki devrede yaşıyorum bu sorunu. kontrol odasındaki pcye yakın devrede yaşamıyorum ki her iki devre de birebir aynı. yani onda da röleler var ve aktif kullanılıyor.

7 voltu anlayamadım. neredeki voltaj bu?

iki devre arasındaki bağlantı 4 kablo ile yapılıyor. +24V GND D+ ve D-
her devrenin içerisinde kendi regülatörleri var (LM2576-5)

robomaster

Sizin sorununuz ya osilatör devresi ve/veya ayarlarından
yada interrupt kullanıyorsanız interrrupt sonrası programı kaldığı yere dönmemesinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

danyal

teşekkür ederim. onu da inceleyeceğim.