16f877 den 30f4011 e

Başlatan cann, 15 Ekim 2013, 20:29:59

cann

selamlar
16f877a da iki donanımsal pwm elde ediyorum. bunların her birinide 74HC04 ile moto sürücüye veriyorum, yani sürücünün A girişine yönelirse ileri B girişine yönelitse geri.

bu programı hiç tanımadığım 30f4011 e uygulamak istiyorum.  Bunda pwm1L,pwm1H, pwm2L,pwm2H, pwm3L,Pwm3H var. bunlar ne anlama geliyor. 2 Hpwm için hangilerini kullanmalıyım.

eğer 4h pwm elde edilebiliyorsa bu donanımda,  74HC04 ü devreden çıkarıp, sürücünün her iki ileri geri girişlerine programla ayrı ayrı hpwm verebilirmiyim.

Teşekkürler

RaMu

Hangi derleyiciyi kullanıyorsun?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

cann

RaMu

ccs mikroe kullanıyor olsaydın yardımcı olabilirdim ama
ben hiç proton kullanmadım tam yardımcı olamam bu yüzden,
dspic30f2010 ilede asm çalışmıştım benzer olacaklarını düşünüyorum 4011 ile
datasheet ten faydalammak iyi olur
ama senin için en kolayı bulabilirsen örnek kod olur bence,
ccsc ve mikroc veya mplabx derleyicileri ile bu piclere program yazmak gayet kolay oluyor
ve mikroe nin derleyicisinin help kısmında çok iyi anlatım ve örnekler var
kurup kullanmayı düşünürsen diye söyledim bunu, kolay gelsin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

blacklogic

Motor kontrol ve güç kontrol için yapılmış özel pwm registerleri olan chiplerden biri 4011.
3 tane duty registeri var ve 1 tane pwm timeri var. Yani Aynı frekansta 3 farklı duty elde edebilirsin.
Bağımsız ve tamamlayıcı diye iki modu var. bağımdız dersen misal.
duty 1 %50 dediğinde pwm1h ile pwm1l den aynı pwm sinyalini alırsın.
bağımlı dediğinde
duty 1 %50 dediğinde pwm1H nin tam tersini pwm1L den alırsın. ovdcon (yanlış hatırlamadıysam) bu registeride kullanarak çıkışın verilip verilmeyeceğini seçebilirsin. Karış biraz yaklaşık 2-3 hafta uğraş anlarsın.

cann

frekanslarda değişiklik olmayacak. bu durumda pwm1h dan ileri pwm1L den geri girişi için aynı şekilde 2. motor için pwm 2Lden geri, pwm2H dan ileri girişi için alabilirim yani. doğru anlamışmıyım. bu durumda 74HC ye gerek kalmaz.

blacklogic

74HC gerek yok, hayır doğru anlamamışsın, pwm1h den ileri, pwm2h den geri şeklinde kullanabilirsin.

cann

teşekkürler
bu durumda diğer motor içinde pwm1l den ileri, pwm2l den geri.

yani

1. motor :pwm1h den ileri, pwm2h den geri
2. motor: pwm1L den ileri, pwm2L den geri.

ama budurumda pwm1 ve 2 bir birinden farklı olamıyor.

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

blacklogic

Alıntı yapılan: cann - 16 Ekim 2013, 17:47:47
teşekkürler
bu durumda diğer motor içinde pwm1l den ileri, pwm2l den geri.

yani

1. motor :pwm1h den ileri, pwm2h den geri
2. motor: pwm1L den ileri, pwm2L den geri.

ama budurumda pwm1 ve 2 bir birinden farklı olamıyor.
Dediğin olur ama iki motoru aynı anda dönderemezsin. İki motor kullanıp ikisi içinde ileri geri istiyorsan yetersiz kalır, 4 çıkışlı bir chip seçmelisin. pwm4e kadar yani.

z

3 Fazlı sürücü (3 half bridge) yapıp buna 4 uçlu step motor bağlamıştım.

3 Fazlı sürücüyle 2 DC motor sürülür. Space Vector modulasyonu yapacak. Motor voltajı 12v ise 24v falan kullanması lazım sadece.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

blacklogic

Alıntı yapılan: z - 22 Ekim 2013, 19:13:19
3 Fazlı sürücü (3 half bridge) yapıp buna 4 uçlu step motor bağlamıştım.

3 Fazlı sürücüyle 2 DC motor sürülür. Space Vector modulasyonu yapacak. Motor voltajı 12v ise 24v falan kullanması lazım sadece.
Hocam o iş nasıl olacak ben anlamadım. Bir motor ileri bir motorda geri aynı anda nasıl dönüş sağlayacağız ?