pompa otomasyonu için yardım !

Başlatan mapitechno, 22 Ekim 2013, 23:02:24

mapitechno

Selam arkadaşlar , bir pompa otomasyonu için ccs c de nasil bir program yazabiliriz yardimlarinizi bekliyorum , konu bir pompa var bir motorlu vanam var , iki adet sensörüm var ve bir adet duruk şalter yani basınç kontrol şalteri var , çalışması olarak ilk önce pompam çalışacak ve depoya su basıcak ve birinci sensörü gördüğünde durucak , daha sonra motorlu vanam çalışacak ama vanam da ikinci sensör var 5 kez ikinci sensör ikaz aldiği zaman vanam açılmiş olucak , vana açıldıktan 1 dakika sonra , vana kapanış yönunde dönücek ve ikinci sensörden 5kez ikaz aldığında kapanmiş olucak , ve tekrar pompa çalisacak ve devamli bu olay tekrar ederek döngü sağlanacak . Önemli olan noktalar basınç şalteri 2 bar ve 4 bar arasında kontak yapicak ve ben bunu ayarliyacagim , yani basınç şalteri 2 ve 4 bar arasında sinyal vericek , istemiş olduğum durumda basınç şalterinin sinyal verdiği durumda yukardaki  döngünün işlemesi gerekmektedir , ama basınç şalteri  sinyali kesilirse veya elektrik kesilirse vananın kapalı ve pompanın durmuş olması gerekmektedir yani döngünün başladığı pozusyonuna dönmelidir  . Yardımlarınız için şimdiden tesekkurler ..

mustafa_cmbz

niye 5 kez ? bu sensör neyi görüyor da 5 kez çıkış veriyor ? bunların mantıklı bir açıklamasını net bir şekilde izah ederseniz daha iyi yol gösteren olacaktır.

mapitechno

Vanalı motoru kendim yaptim , ve vanın mili döndüğünde , aynı zamanda sensöre ikaz vericek demirde dönmekte , her tur 1 ikaz ve 5tur attığında 5ikaz göndermiş olucak ve 5 turda vana kapalı 5turda vana açık olucak , vananin başlangıç şekli kapalı durum ve sensör ikaz vermeden , motor dönmeye başladiktan hemen sonra , sensör ikaz vericektir , bunun nedeni vana kapandiginda motor kapatma yönünde kendi hızından dolayı bir miktar daha dönüyor ve sensörü geçiyor , bu nedenle vana motorunun baslangıci sensör görmuyor ..