Mikrodenetleyicler Mikroişlemciler Hakkında Yardım

Başlatan swearer, 23 Ekim 2013, 13:26:31

swearer

Merhaba Arkadaşlar

Elektrik Müh. 2. sınıf öğrenciyim. Gömülü sistemler, Otomatik Kontrol ve Otomasyon üzerine yönelmeyi düşünüyorum. Biraz C bilgim var buna güvenerek CCS C kullanarak PIC serisi üzerinde çalışmaya başladım. Okuduğum kadarıyla Atmel PIC'e göre daha detaylı ve daha stabil bu yüzden PIC de biraz yol aldıktan sonra ATMEL'e de başlamayı düşünüyorum. Aklıma takılan birkaç konu var;

1) PIC ve ATMEL üzerinde kendimi geliştirdikten sonra neye geçmeliyim ? FPGA'ların gömülü sistem, otomasyon sistemlerinde kullanımı nedir ?
2) ST ve TI'nin geliştirme kartları işime yarar mı ? Geliştirme kartlarında kullanılan m3 m4 serilerinin endüstride kullanımı nedir ?
3) ST,TI platformlarından Mbed platformunun işlevsel olarak farkı var mı ?
4) Ve son olarak gömülü sistemler/otomasyon için bana önerebilecekleriniz nelerdir ?

MC_Skywalker

google amcaya şu shirlik sözcükleri (Acorn RISC Machines) yazmanızı tavsiye ederim.

1nsane

Alıntı yapılan: swearer - 23 Ekim 2013, 13:26:31
Merhaba Arkadaşlar

Elektrik Müh. 2. sınıf öğrenciyim. Gömülü sistemler, Otomatik Kontrol ve Otomasyon üzerine yönelmeyi düşünüyorum. Biraz C bilgim var buna güvenerek CCS C kullanarak PIC serisi üzerinde çalışmaya başladım. Okuduğum kadarıyla Atmel PIC'e göre daha detaylı ve daha stabil bu yüzden PIC de biraz yol aldıktan sonra ATMEL'e de başlamayı düşünüyorum. Aklıma takılan birkaç konu var;

1) PIC ve ATMEL üzerinde kendimi geliştirdikten sonra neye geçmeliyim ? FPGA'ların gömülü sistem, otomasyon sistemlerinde kullanımı nedir ?
2) ST ve TI'nin geliştirme kartları işime yarar mı ? Geliştirme kartlarında kullanılan m3 m4 serilerinin endüstride kullanımı nedir ?
3) ST,TI platformlarından Mbed platformunun işlevsel olarak farkı var mı ?
4) Ve son olarak gömülü sistemler/otomasyon için bana önerebilecekleriniz nelerdir ?

Bence hiç zaman kaybetme direk ARM Cortex serisine yönel. FPGA'ler maaliyet yüzünden tercih edilmeyebiliyor.
https://www.picproje.org/index.php/topic,49405.0.html almanı önerebilirim. Türkiye'de fazla popüler olmasada Cortex M serisi endüstride fazlası ile kullanılır.
Hepsi Arm temelli. Mbed geliştirme platformu farklı.
Cortex R4F ile kendini geliştirmen. Savunma sektöründe, medikal sektöründe, otomotiv sektöründe rahatlıkla iş bulur, fazladan maaş alırsın.

swearer