hangi siemens plc almalıyım?

Başlatan fthdmrl, 24 Ekim 2013, 22:47:56

fthdmrl

arkadaşlar hangi modeli önerirsiniz.?

cetinkaya

Ne yapmak istiyorsun hangi proje icin ? Cok genel bir soru hangi pic almaliyim gibi filan.

fthdmrl

deney seti yapacağız hocam..aslında sabahtan beri inceledim s7-1200 de karar kıldım gibi..şimdilik kafamda deney setini neler ekleyebilirim gibi bir soru var açıkçası iyi birşey olmasını istiyorum

mustafa_cmbz

İş yerinde bizde bir deney seti yaptık.Yanlış hatırlamıyorsam s7300 olması lasım yarın fotosunu çeker fikir vermesi açısından belki yardımcı olur.

Bende bu set'e picli  8 bit çıkışın karşılığını display'e yazan bir devre yapmıştım neden derseniz ( ne gerek te var diyebilirsiniz) eğitim setini toplayan usta eğitimlere gittiğinde aynı şeyi eğitim aldıkları merkezdeki setlerin üzerinde gördüğünü söylemişti. işinize yararsa dökümanlarını da verebilirim..

apsis

1200 ler güzel. deney setleri için özellikleri fazlasıyla uygundur. s7300 fazla kaçabilir. aslında yeni çıkan hiç özellik olarak incelemdim ama
s71500lerde mükemmel bir plcye benziyor
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Okan AKÇA

neden siemens öncelikle buna cevap verilebilmesi gerekmektedir. hic bir projemde şahsen siemens plc kullanman zaten okadarda zengin degilim rekabet şansını nerdeyse "0" indiriyor. orta ölçekli projelerde deltayı tercih ederim. siemens plc kullanacaksam eger baraj gibi büyük projelerde kullanırım zaten oda imkansız :D

fthdmrl

milli eğitim olduğu için müfredatta siemens işlediği için başka tercihmiz yok

fthdmrl

siemens cpu 226 modeli cpu 1215 den pahalı  siemens 1200 ler üst model olmuyormu

rkinaci

Alıntı yapılan: fthdmrl - 31 Ekim 2013, 23:55:50
siemens cpu 226 modeli cpu 1215 den pahalı  siemens 1200 ler üst model olmuyormu
226 eski S7-200 serisine ait hocam. Onların devri kapandı (devri kapandı derken çalışan belki binlerce makine var ama üretilmiyor artık). Artık onun yerine S7-1200 serisi var. S7-1200 güzeldir deney seti için tavsiye ederim siemensle devam etmeyi düşünüyorsan.
Alıntı yapılan: cyclone - 25 Ekim 2013, 10:28:47
neden siemens öncelikle buna cevap verilebilmesi gerekmektedir. hic bir projemde şahsen siemens plc kullanman zaten okadarda zengin değilim rekabet şansını nerdeyse "0" indiriyor. orta ölçekli projelerde deltayı tercih ederim. siemens plc kullanacaksam eger baraj gibi büyük projelerde kullanırım zaten oda imkansız :D

Hocamın mesajında dediğine de kısmen katılıyorum. Neden derseniz bazen marka adı olmadan bazı işlere de giremiyorsunuz. Karşı tarafın isteği bu oluyor çünkü elinde teknik şartname ve orada istenilen özellikler. Benim çalıştığım işletme siemens PLC dışında başka PLC ile çalışılmasını istemiyor (Türkiye'deki ve yurt dışındaki lokasyonlarda da aynı uygulama yapılıyormuş). Yoksa bir çok PLC'nin programlanması hemen hemen aynı ne kullansanız sorun olmaz.
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

fthdmrl

Alıntı yapılan: rkinaci - 04 Kasım 2013, 06:44:56
226 eski S7-200 serisine ait hocam. Onların devri kapandı (devri kapandı derken çalışan belki binlerce makine var ama üretilmiyor artık). Artık onun yerine S7-1200 serisi var. S7-1200 güzeldir deney seti için tavsiye ederim siemensle devam etmeyi düşünüyorsan. Hocamın mesajında dediğine de kısmen katılıyorum. Neden derseniz bazen marka adı olmadan bazı işlere de giremiyorsunuz. Karşı tarafın isteği bu oluyor çünkü elinde teknik şartname ve orada istenilen özellikler. Benim çalıştığım işletme siemens PLC dışında başka PLC ile çalışılmasını istemiyor (Türkiye'deki ve yurt dışındaki lokasyonlarda da aynı uygulama yapılıyormuş). Yoksa bir çok PLC'nin programlanması hemen hemen aynı ne kullansanız sorun olmaz.

aynen hocam istediğimiz ürünleri kullanmada sıkıntı oluyor zaten verilen cüzzi miktar bir para var onunlada istenilen markalarda ürünlerialmak gerekiyor

ground

Siemens in okullar ile ilgili,
İçeriğinde İstanbul da Siemens sertifikalı eğitim de bulunan paketleri var.
Ama sadece okullara veriliyor. ( Okul mührü gerekiyor)

Reklam olmasın diye özel mesaj attım.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

swearer

Alıntı yapılan: ground - 07 Kasım 2013, 16:10:15
Siemens in okullar ile ilgili,
İçeriğinde İstanbul da Siemens sertifikalı eğitim de bulunan paketleri var.
Ama sadece okullara veriliyor. ( Okul mührü gerekiyor)

Reklam olmasın diye özel mesaj attım.

bu konuda ayrıntılı pm alabilir miyim ?

newlife

Alıntı yapılan: cyclone - 25 Ekim 2013, 10:28:47
neden siemens öncelikle buna cevap verilebilmesi gerekmektedir. hic bir projemde şahsen siemens plc kullanman zaten okadarda zengin değilim rekabet şansını nerdeyse "0" indiriyor. orta ölçekli projelerde deltayı tercih ederim. siemens plc kullanacaksam eger baraj gibi büyük projelerde kullanırım zaten oda imkansız :D

cyclone arkdaşım size katılıyorum yıllardır otomasyon işindeyim. Artık eskide kaldı o çılgın fiyatlara plc, şimdi çok çok daha uygun fiyatlara daha iyi çözümler var...
artık çevre birimlerin fiyatları da çok önemli hmi gibi. Çok büyük bir proje yapacaksanız bence scada ücretlerini göz önünde bulundurmak lazım bence, artık sadece donanımı almak yetmiyor... Saygılarımla...