Hızlı Regülasyon.

Başlatan LukeSkywalker, 27 Ekim 2013, 16:27:07

LukeSkywalker

STM32F407 kullanacağım bir projede bir kaynaktan gelen sinyalin frekansını ölçmem gerekiyor. Bu sinyalin genliği 0-30V arasında, frekansı da 1Hz1MHz arasında değişebiliyor.  Bu voltaj değerlerini nasıl düşürebilirim? Gerilim bölücü olmayacağı kesin. LM1117 kullanayım dedim fakat bu sefer de hız problemi ile karşılaşacağım kesin. Bu problemi nasıl aşarız?

F.T

voltjın 0 volta düşmesi biraz kötü.eğer kullanacağın işlemcinin min giriş değerleri içinde ise kurtarır .giriş duyarlılıgı düşük bir işlemci seçip o işlemcinin giriş voltaj duyarlılığına göre voltajı ayarlamak lazım.en basit bir direnç bir zener bir transistörle bir regüle devresi yapabilirsin.genlik sorunu çözülür freknsıda zaten okursun.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

LukeSkywalker

Diyelim ki ölçebileceğimiz minimum gerilim değerimiz 1.2 V olsun. O halde aşağıdaki devre işimi görür heralde. Simülasyonda denedim de pek bir problem yok gibi.
Çıkışı kollektörden alacağım.

Ersin

SSR lerdeki zenerli devre işini görmesi lazım. 3-32v giriş i lede uygun bir  seviyeye getiriyor. Google da " ssr circuit "  görseller den şema bulursun.

LukeSkywalker

çizdiğim şemada herhangi bir problem olur mu ki?

Kabil ATICI

işlemci(Vcc)
                                               |
                                              | |
                                              | | 10K
                                               |

30V ---------------|<|-------------+----------- işlemci

(sinyal)
GND-----------------------------------------------gnd (işlemci)
                      1N4148 veya  schotky olabilir

Genlik ölçmek gibi bir sorun yoksa yukarıdaki devre kullanılabilir.

Ek:isilisyum diyot ile 0.8V , schotky diyot ile 0.2V minimum gerilime kadar ölçebilirsin. Çünkü buradaki önemli olan sinyal tarafının minimum geriliminin (diyot iletim geriliminin) altına düşmesidir.
Bu noktada işlemcinin hangi gerilim seviyesini lojik 0 seviyesi kabul ettiğine bakman gerekir.
Giriş gerilimi, işlemci Lojik 0 seviyesi - diyot iletim gerilimine kadar düşmesi gerekir ki işlemi tarafından lojik 0 olarak kabul edilebilsin.
ambar7

LukeSkywalker

Genlik ölçmek gibi bir derdimiz yok.
Teşekkürler.

mesaj birleştirme:: 27 Ekim 2013, 17:02:19

Yalnız bu diyotlu devre ile en düşük 2.7 V gibi genlikleri ölçebiliriz sanırım.

Kabil ATICI

Veri kağıtlarında TTL portları için
Lojik 0 için 0.8V belirtilmiş schotky diyot kullanıldığında sinyal seviyesi 0.6V olduğu zaman işlemci bu seviyenin altını lojik 0 kabul edecekt ve
lojik 1 için minimum 2V olarak belirtilmişki aynı diyot ile 1.8V 'un üzeri lojik 1 olarak kabul edilecek demektir. Buda  ölçülecek minimum 1.8V olacağı anlamına taşır.

CMOS için lojik 0 için 0,3Vdd ve lojik 1 için 0.7Vdd olarak belirtilmiş. (Vdd besleme gerilimi olmak üzere)
buna göre işlemci bu

sinyal<0,3Vdd-0,2 için lojik 0
sinyal>0,7Vdd-0,2 için lojik 1
olarak değerllendirecektir.
ambar7