Çok küçük direnç değeri nasıl ölçülür?

Başlatan mistek, 27 Ekim 2013, 23:34:33

mistek

Bakır levhadan bir parça kesip bunun direncini ölçmek istiyorum

Levhanın ölçüleri: 0.85metre uzunluk, 112mm genişlik ve 0.5mm kalınlığı var.

R = özdirenç*uzunluk / S hesabına göre yaklaşık 0.26 miliohm çıkıyor.

iet labs de 5000 ölçü aleti ile bu levhanın direncini 0.001-0.002 ohm olarak ölçüyorum. Ortam sıcaklığı 18 derece.

Bana 0.001ohm lazım en doğru şekilde nasıl ölçerim ?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Kabil ATICI

Miliohmetre ile.
Temelde direnç üzerinden yüksek akım akıtılması ile ilgili  devre. Tek farkla devreden sürekli yüksek akım akıtmak yerine darbeli olarak yüksek akım akıtılır. Ve bu darbelerde direnç üzerinde oluşan gerilim ölçülür.

ölç1                   ölç2
----+------+----======----+------+----
akım ucu1                                    akım ucu2

sonuçta olay V=IxR
sadece darbe anındaki gerilim ölçülür.
Akım darbeler halinde uygulandığından ortalama akım mA mertebesinde kalır.
ambar7

muhittin_kaplan

mistek

Alıntı yapılan: ambar7 - 27 Ekim 2013, 23:42:12
Miliohmetre ile.

DE5000 0.001ohm çözünürlüğü var ama ölçtüğü yanlış mıdır?

Alıntı yapılan: ambar7 - 27 Ekim 2013, 23:42:12
Temelde direnç üzerinden yüksek akım akıtılması ile ilgili  devre. Tek farkla devreden sürekli yüksek akım akıtmak yerine darbeli olarak yüksek akım akıtılır. Ve bu darbelerde direnç üzerinde oluşan gerilim ölçülür.

ölç1                   ölç2
----+------+----======----+------+----
akım ucu1                                    akım ucu2

sonuçta olay V=IxR
sadece darbe anındaki gerilim ölçülür.
Akım darbeler halinde uygulandığından ortalama akım mA mertebesinde kalır.

Bu darbeleri en pratik nerden uygularım ve birde o direnc üzerinde oluşacak gerilimi okumak için sağlam voltmetre gerekecek değil mi?

mesaj birleştirme:: 27 Ekim 2013, 23:57:16

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 27 Ekim 2013, 23:45:52
wheatstone işe yaramı acaba ?

Hocam elimde uygun töleranslı direnç olmayabilir. Başka yol bulamazsam denerim.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Kabil ATICI

Şimdi sen 0.001ohm çözünürlükle ölçüyorsun.
buna göre 0,0014 olursa sen ne okursun,  veya 0,0017 olursa sen ne okursun. Peki, 0.0007 durumunda ne okuyorsun?
Senin durumunda tolerans %100 bile oluyor.

http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?f=26&t=12570
bir örnek var.
Sürekli akım kaynağı kullanarak yapılmış.

Dolayısı ile dijital ölçü aleti kullanarak ölçüm almış...
ambar7

mistek

Evet hocam ölçme konusunda sonradan benimde jeton düştü. Sabah linkteki devreyi deneyip bişeyler çıkarmaya çalışayım. Teşekkürler

musti463

Fluke'ün 1uV ye kadar ölçebilen aletleri mevcut onlarla ölçülebilir zengin isen :)
Mustafa Emir SADE

ipek

Geçen sene bir uzak doğulunun projesini yaptım. 1miliohm hassatiyetle gayet güzel çalıştı .yazarın kullandığı OPamp'ı bulmak zorunda kaldım sokete ne taktıysam çalışmadı.ölçüm ve sabit akım yollarına pcb'den lehim emme maksatlı yassı bakır kablo var üstüne lehimledim. bulabildiğim içinde cok litz teli olan ciddi hoparlor kablolarınıda prop kablosu yaptım.
mili ohm 'um altındakileri 90 derece choper ile pür sinus 1 khz 10 khz ve 100 khz 'yi dsp ile örnekliyorlar .yani materyale dc akım yerine sinyal uyguluyorlar .RLC meter Application diye aratınca bir sürü felsefi proje çıkıyor,DE5000 Bu prensipte çalışıyor.ilgilenirsen uzak doğulu arkadaşımızın adresi..

http://www8.plala.or.jp/InHisTime/page177.html#PIC-142

mistek

Alıntı yapılan: musti463 - 28 Ekim 2013, 12:33:28
Fluke'ün 1uV ye kadar ölçebilen aletleri mevcut onlarla ölçülebilir zengin isen :)

Piyasada alet çokta onları almak mesele. Voltmetre yerine direk miliohmmetre alırım :)

Alıntı yapılan: ipek - 29 Ekim 2013, 00:43:12
Geçen sene bir uzak doğulunun projesini yaptım. 1miliohm hassatiyetle gayet güzel çalıştı .yazarın kullandığı OPamp'ı bulmak zorunda kaldım sokete ne taktıysam çalışmadı.ölçüm ve sabit akım yollarına pcb'den lehim emme maksatlı yassı bakır kablo var üstüne lehimledim. bulabildiğim içinde cok litz teli olan ciddi hoparlor kablolarınıda prop kablosu yaptım.
mili ohm 'um altındakileri 90 derece choper ile pür sinus 1 khz 10 khz ve 100 khz 'yi dsp ile örnekliyorlar .yani materyale dc akım yerine sinyal uyguluyorlar .RLC meter Application diye aratınca bir sürü felsefi proje çıkıyor,DE5000 Bu prensipte çalışıyor.ilgilenirsen uzak doğulu arkadaşımızın adresi..

Hocam o malzemelerinde hiçbiri bende yok. DE5000 ile (1miliohm hassasiyeti var bununda) idare etmeye çalışıyorum. Elinde miliohmmetresi olupta benim için toplamda 10 parça bakırın değerini ölçebilecek varmı? Sürekli kullanacağım bişey olmadığı için satın almak istemiyorum. (Ucuz bişeyler bulunuyorsa alabilirim tabii)

z

Alıntı yapılan: ipek - 29 Ekim 2013, 00:43:12

Hocam DC mikrovoltlari yukseltmek cok ciddi bir is. Ozellikle opamplarin ofsetleri basa dert.

Fakat AC sinyalleri yukseltmek zor degil. Opamp ofsetleri vs isin icine girmiyor. Dolayisi ile cok cok yuksek kazancli amplifikatorler tasarlayabiliyorsun.

Durum boyle olunca olculmek istenen direncden AC akim akitip bunu AC amplifikatorle yukseltip daha sonra dogrultarak isin icinden cikilabiliyor.

Bu tip problemlerle ugrasirken diyodlu dogrultma yapmak da ayri bir sorun kaynagi. Bu nedenle 90 derece olayi muhtemelen senkron dogrultucu icin kolaylik sagliyordur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com