Sensör Örneklemesi

Başlatan kriptolojix, 28 Ekim 2013, 09:05:54

kriptolojix

Üstadlar Merhaba ,

Şimdi diyelim ki elinizde bir sensörünüz var , ve bu sensör illa ki çıkış değerleri üretecek.Ve çıkış değerleri atıyorum ; ekteki gibi olan , sürekli aktif olan bir çıkış değeri veriyor diye düşünelim.Şimdi bu sensörden ben her 1 sn de 1 örnekleme alırsam (mikrodenetleyici/işlemci vb. ile) , diğer ara değerler kaybolacak ve bu sensör doğru bir okuma yapmış olmayacak.Mantığa göre aldığım örnekleme aralığını ne kadar kısaltırsam o kadar doğru bir örnekleme yapmış olacağım.Ama sonuç olarak örneklemeyi ne kadar küçükde alsam , (sonsuz değer kümesi olan x ve y için) her x değeri için bir y değeri bulunacak.Ben x'in x=1.575 deki değerini istediğimde buna karşılık düşen y değerini nasıl hesaplattıracağım.
Yada siz böyle sensörlerde , sistemlerde nasıl bir çözüm buluyorsunuz ?
Böyle bir sensörle alınan verileri (mikrodenetleyicinizde) işleyip nasıl çıktı olarak verebiliyorsunuz ?

EK ;
http://imageshack.us/photo/my-images/820/gpvv.jpg

teşekkürler..

94onur94

X zaman y voltaj olduğuna göre her 1msnde 1 örnek alman lazım picde ve bu örnekleri 2boyutlu bir diziye kaydetmen lazım, dalganın frekansı nedir mhzin üstünde ise picin adc örnekleme hızına yetişemez 20usn gerek adc için ve kaydetme dedinmi en az 50usn gider bu da örnek kaçırmana sebep olur o zaman harici adc ile okuyup kaydetmen gerek bir de ne kadar süre boyunca örnekleme alacaksın picin hafıza yetmeyebilir örnekleri seri olarak bilgisayara gönderip orda tutarsan binlerce örnegi hafızada tutabilirsin istedigin zamanda geri okuyabilirsin kolay gelsin.

Salih

Benim bildiğim, tavsiye edilen örnekleme frekansı;
ölçülecek sinyalin frekansının en az iki katı olması gerektiğidir.

Tagli

Örnekleme frekansının, sinyal frekansının en az 2 katı olması gerekliliği Nyquist Teroremi'dir ancak bu sadece yanılsamadan kurtulmak için gerekli şarttır. Sinyali düzgün bir şekilde görebilmek için tavsiye edilen oran 10'dur.
Gökçe Tağlıoğlu

fahri-

Örneklemede ne ölçtüğün de önemlidir. Mesala sıcaklık ölçeceksen 10 ms de bir örnek almak ne kadar mantıklıdır. veya çizgi izleyen araba yaparken arabanın hızı nedir?
Yani ölçülecek sinyalin ne olduğu ve örnekleme deki hatalar sonucu ne kadar etkiler ona bakmak lazım.

musti463

PC ile bağlantı olmayacaksa SD karta yükleyebilirsin verileri.Ne kadar örnek gerektiğini, senin bilmen lazım, sana ne kadarı yetiyorsa o kadar örnek alman gerekir, sinyalin genel yapısını bozmayacak şekilde...Sensördeki gerilim değerlerini örnekleyeceksen PIC'in hızı yeterli olur.Ama bir sistemin yüksek frekanslarda ürettiği bir sinyalden örnek alacaksan yüksek çözünürlük ve hıza sahip bir adc kullanman gerekebilir.Diğer soruna gelirsek önce sensörün her durumu için gerilim değerlerini diziye atacaksın.Bence 2 boyutlu dizi yerine, 2 ayrı dizi oluşturursan daha kolay olur senin için hem hafızada kapladıkları alanda da bir farklılık olmaz.Öncelikle sensörün her durumu için gerilim değerlerini dizilere atman gerekir.Mesela 1derecede=2.3V,2derecede=2.36V,3derecede=2.38V .Bu derece değerlerini bir diziye gerilim değerlerini bir diziye atacaksın.Sonrasında sensör mesela 2 derece ölçtüyse 2 derecenin karşısındaki gerilim değeri olan 2.36V ile mcu lu devren işlem yapacak .
Mustafa Emir SADE

z

Sensorun hangi girdiye karsilik nasil bir cikis verdigini yani aradaki matematiksel bagintiyi biliyormusunuz? Sorunuza gore bilmiyorsunuz.

Bu durumda bir tablo olusturursunuz. Sensorden gelen bilginin karsiligi olan buyuklugu tablodan okuyabilirsin.

Bu sinyal nasil bir sensore aittdir? Tablo ile de cozulemeyecek bir sorun gibi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kriptolojix

Alıntı yapılan: Tagli - 28 Ekim 2013, 11:34:26
Örnekleme frekansının, sinyal frekansının en az 2 katı olması gerekliliği Nyquist Teroremi'dir ancak bu sadece yanılsamadan kurtulmak için gerekli şarttır. Sinyali düzgün bir şekilde görebilmek için tavsiye edilen oran 10'dur.
teoremde evet 2 katı olması gerekir.Fakat pratikte özelliklede ses entegrelerinde 2.2 katı , tıpta ise 5 katı olduğunu biliyorum.Yanlış mı biliyorum acaba ?

Alıntı yapılan: z - 28 Ekim 2013, 15:05:24
Sensorun hangi girdiye karsilik nasil bir cikis verdigini yani aradaki matematiksel bagintiyi biliyormusunuz? Sorunuza gore bilmiyorsunuz.

Bu durumda bir tablo olusturursunuz. Sensorden gelen bilginin karsiligi olan buyuklugu tablodan okuyabilirsin.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu sinyal nasil bir sensore aittdir? Tablo ile de cozulemeyecek bir sorun gibi.

Arkadaşlardan almıştım bugün daha doğru bir bilgi edinmeye çalıştım o nedenle geç yazıyorum.Bu bir örnek olarak verilmişti aslında.İvme sensörü kullanılacak büyük ihtimalle yada gyro sensörü kullanılacak bir sistem için sormuştum.

Evet matematiksel bağlantıyı bilmiyoruz.Elimizde sadece ölçümden elde edilen x,y noktaları mevcut.Bunu tabloya nasıl dökeceğiz peki ?Yani biraz daha açarmısınız ?

Tagli

Alıntı yapılan: kriptolojix - 30 Ekim 2013, 19:28:19
teoremde evet 2 katı olması gerekir.Fakat pratikte özelliklede ses entegrelerinde 2.2 katı , tıpta ise 5 katı olduğunu biliyorum.Yanlış mı biliyorum acaba ?
Evet, uygulamaya göre değişiyor aslında. Osiloskoplarda mesela 50 MHz'lik dijittal osiloskopun örnekleme frekansı genelde 500 MHz oluyor.
Gökçe Tağlıoğlu