Sharp GP2Y0D340K Sensörler??

Başlatan murdertrk, 29 Ekim 2013, 11:12:58

murdertrk

İyi günler,

Ünlü bir robotik sitesinden mini sumo robot projem için bu sensörlerden 5 adet temin ettim. Sensörlerden ikisini breadboard üzerine kurduğum devrede denedim, fakat bu sensörleri çalıştıramadım. Datasheet'teki bağlantılara sadık kaldım, voltajı 7805 ile regüle ettim. Sadece 1 ohm yerine 100 ohmluk bir direnç yerleştirdim bacak 2'ye çünkü elimde 1 ohm direnç yok. Sonuç olarak ne yaparsam yapayım led yanıyor (1 çıktısı veriyor/ sensör önünde bir cisim görmediğini iddia ediyor). Herhangi bir arduino ya da pic ile denemedim, sadece manuel kurduğum devrede denedim. Üzerindeki mesafe ayar mandalını oynamadım.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Maxim

Alıntı yapılan: murdertrk - 29 Ekim 2013, 11:12:58
Sadece 1 ohm yerine 100 ohmluk bir direnç yerleştirdim bacak 2'ye çünkü elimde 1 ohm direnç yok.

sadece mi?
1 ohm yerine 100 ohm 100 katı değer demek olurmu öyle şey?

2 numaralı ayak ne işe yarıyor bilmiyorum ama çok zor yani

sadogan

Led akımı O direnc ile yapılıyor .
Led den 300 ma geçmesi gerekirken muhtemelen 100 ohm direnç ile 1ma akım geçiyor.

murdertrk

İkinci bacak LED_FB portu, kızılötesi ışığın şiddetini ayarlamayı sağlıyor.

Ayrıca bir mini sumo devresi buldum, onun üzerindeki direnci bağladım (bu sumo devresinin üzerindeki sensör de 340k idi, ve devre çalışıyor, yani üzerindeki direncin değeri uygun bir deger) fakat yine göremiyorum yanıtı alıyorum sensörlerden.

ESD nedeniyle bozmuş olma ihtimalim var mıdır sizce?