C# ile Fırçasız Motor Hız Kontrolü(Yardım)

Başlatan kevinwatson15, 30 Ekim 2013, 22:44:02

kevinwatson15

Daha önce C# ile paralel porttan lm293b kullanarak fırçalı motor hız kontrol denemesi yapmıştım. Fakat fırçasız motorun yapısı ve çalışma şekli daha değişik. Arkadaşlar forumda dsPIC 30f3010 ile motor çalıştırmışlar. Tam olarak nasıl bir bağlantı şeması olması gerekiyor başka hangi parçalar gerekiyor bilmiyorum biraz araştırma yaptım araya inverter falanda koyulması gerekiyormuş galiba ama kaynaklar yok denecek kadar az konuyla ilgili arkadaşlar yardımcı olursalar çok makbule geçer

esensoy

microchipin motor control starter kit denen bir deney seti var,
linki de budur; http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&dDocName=en554530&nodeId=1406

Şema da var, kod da var, başlangıç için bunları inceleyebilirsiniz,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Tagli

Microchip'in BLDC'ler ile ilgili dolu kaynağı var. Çoğu örnek kod da içeriyor. BLDC ile ilgili internette kaynak sıkıntısı olmadığını söyleyebilirim.

Elektronik eğitimi almadığım için terimlere pek aşina değilim ama 3'lü half bridge (yarım köprü) gerektiğini söyleyebilirim (inverter diye buna deniyor galiba?). Yani fırçalı motor için 2 tane yarım köprü gerekirken (buna H köprüsü de deniyor), BLDC için fazladan bir tane daha yarım köprü gerek.

Motorun sensörlü veya sensörsüz olmasına göre faz geçiş tespiti ve bağlantılar biraz değişecektir. Bulabilirsen sensörlü motor al, kullanımı daha kolay ve düşük hızlarda da sağlıklı çalışabiliyor.
Gökçe Tağlıoğlu

kevinwatson15

Verdiğiniz kaynaklar için sağolun motorda galiba sensör var araştırmaya devam ediyorum fırçalı motora göre gerçekten karışık bir sistem inş işin içinden çıkabiliriz.

blacklogic

Fırçasız motor kontrolü için yumuşak anahtarlama ders notlarına bakmanı öneririm. Çünkü mosfet süreceksin bunların içerisinde bulunan kondansatörlerin dolum ve boşalması senin anahtarlama frekansına etki edecek.