Pic çıkışından ayarlanabilir gerilim üretmek

Başlatan anti_cheist, 02 Kasım 2013, 12:02:46

anti_cheist

arkadaşlar merhaba,

Bir projenin başlangıç aşaması olarak PİC denitleyicisine dışardan bir pot vasıtası ile 0-5 V gerilim girip,gerilimle oynadıkça bunu % şeklinde 4x16 ekranımda görebiliyorum.Yapmam gereken bu giriş gerilimini( örneğin %50'de 2.5 V) picin başka bir pininden çıkış almak.Bunu da pot değeri %50 olur olmaz hemen almak değil de :(  ayarlanabilir bir süre zarfında çıkışa vermek örneğin pot %50 de iken 3 saniye boyunca artarak 2.5 volta  ulaştırmak.
inşallah anlatabilmişimdir arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim..
iyi günler..

t2

Önce başka pinden pwm veya DAC kullanarak analog çıkış almaya çalışın. 0..5V arası istediğiniz gerilim çıkabiliyor mu?

Bu  aşama tamamsa okuduğunuz gerilime bağlı olarak belirlenen süre içinde artış sağlayan çıkış gerilimi oluşturabilirsiniz.

Belki biri kodu yazmış, cihazı veya pici size vermiş. elinizde kod yok ekranda görüyor fakat müdahale edemiyorsunuz. Değil mi? elinizde kod varsa onu geliştirip istediğiniz sonuç elde edilebilir. yoksa komple, kodu yazmak gerek.  pic kitabı , pic dersi filan alıp...

erpay

DAC ya da Digital POT kullanabilirsiniz. Ancak, hemen değil de belirli bir süre kısmını tam anlayamadım.

papsukkal

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

anti_cheist

Alıntı yapılan: t2 - 02 Kasım 2013, 23:15:04
Önce başka pinden pwm veya DAC kullanarak analog çıkış almaya çalışın. 0..5V arası istediğiniz gerilim çıkabiliyor mu?

Bu  aşama tamamsa okuduğunuz gerilime bağlı olarak belirlenen süre içinde artış sağlayan çıkış gerilimi oluşturabilirsiniz.

Belki biri kodu yazmış, cihazı veya pici size vermiş. elinizde kod yok ekranda görüyor fakat müdahale edemiyorsunuz. Değil mi? elinizde kod varsa onu geliştirip istediğiniz sonuç elde edilebilir. yoksa komple, kodu yazmak gerek.  pic kitabı , pic dersi filan alıp...

hocam ilgilendiğiniz için sağolun.programı ben yazıyorum ccs c ile.pwm ile 0-5 V arası çıkışı tam olarak alamıyorum.öncelikle bunu yapmam gerekiyor.

setup_timer_2(T2_DIV_BY_16,5,1); // Timer2 ayarları yapılıyor
   set_pwm1_duty(a); // PWM1 çıkışı görev saykılı belirleniyor                     5=5 volt anlamında.   burada a/5 oranına göre çıkış gerilimi istiyorum ancak olmadı.

toyo

Gelirken ne getirilir ki giderken ne götürülür.