buton yerine kullanabileceğim ...???

Başlatan sprayderx, 03 Kasım 2013, 00:35:16

sprayderx

selam forum sakinleri benim bir tane mp3 çalarım var bunun ileri ve geri butonlarının yerine pot gibi birşey bağlayıp ileri doğru döndürdüğümüzde şarkıyı ileri doğru atlatacak geri doğru çevirdiğimizdede gerideki parçaya gidecek gibi bir malzeme bula bilirmiyim acaba veya buraya ne kullana bilirim acaba....  bu işi sonsuz pot yaparmı acaba yardımlarınızı bekliyorum.........

fatih6761

Şu farelerde de olan 3 konumlu encoder'lar olabilir mesela...

sprayderx

cevabın için teşekkürler  dediğiniz ürünün pot şeklinde olanları varmı acaba birde isimleri ne??

drozk

Pot şeklinde olanları var. "Rotary encoder" veya biraz Türkçeleşmiş olarak; "enkoder potansiyometre" deniliyor. Malzeme satan sitelerde bu isimlerle bulabilirsiniz.

sprayderx

Rotary encoder den bi adet sayın aldım 5 adet bacagı var bu bacaklardan ikisi encodere direk bastıgında kısa devre oluyo yani içerde ayaklar birleşiyo fakat diğer 3 ayak ise sanki birbirleriyle birleşikmiş gibi kafasını çevirdiğimde bir birlerine degiyolar  ortadaki ucun sağa dogru çevirdiğimde sağ bacakla sola çevirdiğimde ise sol baçakla birbirlerine değmesi gerekmezmi acaba....  yardımlarınıza ihtiyacım var  bunu butonun yerine nasıl baglaya bilirim......

ete

Teorik olarak bir encoderin 5 adet bacağı vardır. Bunlardan 2 tanesi encoder miline bastırınca çalışan buton uçlarıdır. Diğer ikisi ise encoder uçlarıdır. Bu çlardan dışta yer alan 2 tanesine pullup direnci bağlanarak artıya çekilirler. Orta uç ise Gnd ye bağlanır. Bu şekilde hazırlanmış encoder milini çevirdiğinizde iki yanda yer alan uçlardan kare dalga sinyali çıkar. İki sinyal arasında 90 derece faz farkı bulunur bu çevrilme yönünü tespit etmek için gereklidir. Bu hali ile sana lazım olan buton kontağı benzeri bir iş için encoder sana uygun bir malzeme olamaz.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

sprayderx

Cevabin icin coksag ol ete hocam buraya nasil birsey kullana bilirim acaba sizin forum sayfasinada uye oldum ama aktivasyon kodu daha gelmedi hocam bi el atsaniz bu ise