Microwave ile kapalı bir kutu içini okuma

Başlatan CLR, 08 Kasım 2013, 22:33:28

CLR

Merhaba,

Bir karton kutu içinde 50 tane ürün olsun, bunu okuyabilecek bir microwave alıcı verici sensörler düzeneği hakkında bilginiz var mı veya ticari cihaz görüp incelediniz mi?
Knowledge and Experience are Power

Okan AKÇA

http://www.udea.com.tr/RFID.aspx

buraya bir bakın  depoya tır ile giriş yapılırken dahi bütün ürünler okunabiliyor.

CLR

Sağol ama RFID olmaz, her kutu içine 50 RFID tag yerleştirilmesi gerekir buda büyük bir maliyet. Kutu içinden geçen ve kutu içindeki yoğunluğu anlayacak bir şey olması lazım buda sanırım ancak microwave ile olur.   

Sanırım soru biraz eksik olmuş, benim hatam, amaç kutu içindeki 50 üründen biri veya bir kaçı eksik mi anlamak.

z

Kutunun icindeki nesnelerin belirgin bir ozelligi varmi? Hep ayni tip urunler mi var?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Analyzer

Selam,

Ürün özelliği nedir? 50 si de aynı ise ağırlık vs. iş görmez mi?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

CLR

Alıntı yapılan: z - 08 Kasım 2013, 23:13:41
Kutunun icindeki nesnelerin belirgin bir ozelligi varmi? Hep ayni tip urunler mi var?

Evet hepsi aynı tip,

Alıntı yapılan: Analyzer - 08 Kasım 2013, 23:19:03
Selam,

Ürün özelliği nedir? 50 si de aynı ise ağırlık vs. iş görmez mi?

Analyzer

Kutu içindekiler hafif malzeme ve nem işi bozuyor bu nedenle loadcell'de(terazi) çözüm değil. Yani nem ile malzemelerin ağırlığı değişebiliyor bu nedenle hatalı sonuç verebiliyor daha önce denenmiş.

Kutu içindeki malzemeler hacimli sayılır yani atıyorum 10cmx10cmx5cm gibi ama hafif ve nemden etkileniyor ve üretim çok hızlı.   

Ersin

CLR

Alıntı yapılan: Ersin - 08 Kasım 2013, 23:43:12
Kutu kapalı ise : x-ray

Evet x-ray ile kutu içindeki boş hacmi algılamak gerekiyor ama benim bildiğim bir çözüm veya bir cihaz yok. Biraz araştırayım en iyisi.   

0xefe

Bir kereye mahsussa ve tanıdığınız varsa direkt röntgenini çektirin yada fluroskopide bakın. Monoblok bazı cihazlarda ve pcb kartlarında böyle yapıyoruz.
Seri imalatta kullanılacak ise:
Buradaki bir içecek fabrikasında doldurulmuş teneke kutular fluoroskopi (xray) altından hızlıca geçiyor. Eksik dolum kutular boksör denen kol tarafından banttan aşağıya atılıyor. İçi görülmeyen ambalajlar için en ideal yol bu şimdilik.

z

Ise yararmi fikrim yok ama ulrasonic ses de denenebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

Microwave ile kutunun içinde kaç paket olduğu, büyüklükleri bulmak mümkün. Fakat böyle bir şeyi özel yaptırmak size rfid'den kat ve kat daha pahalıya gelir.

CLR

Alıntı yapılan: z - 09 Kasım 2013, 00:06:25
Ise yararmi fikrim yok ama ulrasonic ses de denenebilir.

Ultrasonic sesin çok büyük kısmı tahminimce kutu dışındaki karton kısımdan geri döner, içine tesir etmesi için çok yüksek frekanslı olması gerekir diye düşünüyorum. 

Alıntı yapılan: Icarus - 09 Kasım 2013, 00:14:25
Microwave ile kutunun içinde kaç paket olduğu, büyüklükleri bulmak mümkün. Fakat böyle bir şeyi özel yaptırmak size rfid'den kat ve kat daha pahalıya gelir.

@Icarus
İçinde 50 ürün taşıyan kutudan günde ben diyeyim 1000 sende 5000 tane çıkıyor. Sonuçta adet olarak her gün 50000 - 250000 tane RFID tag satın almak, sadece satın alınca da bitmiyor bunları yapıştırmak için işçilik ve zaman kaybı da çok büyük para gerekir. 

Sensör kısmını (modüler bişey olsa, analog veya dijital çıkış veren, microwave/x-ray sinyal okuyacam demiyorum, yanlış anlaşılmasın) bulsam kendim uğraşabilirim yapmak için ama modüler bir kaç cihazla belki böyle sistemler okunuyordur diye forumdaki siz arkadaşlarıma sorayım istedim.

Analyzer

Selam,

Sorun olmazsa malzeme cinsini belirtebilir misiniz? Daha basit bir çözüm bulunabilir mi ona bakalım..

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

CLR

Proje ticari olduğu için çok detay veremiyorum kusura bakmayın, içindeki benzer bişeyi söyleyebilirim sadece.
Büyük karton kutu içinde 50 tane yine kartondan oluşturulmuş ürün kutusu var, bu ürün kutuları içinde pamuk gibi ona benzeyen bir madde var yani hafif.

mesaj birleştirme:: 09 Kasım 2013, 00:55:26

Alıntı yapılan: 0xefe - 09 Kasım 2013, 00:06:23
Bir kereye mahsussa ve tanıdığınız varsa direkt röntgenini çektirin yada fluroskopide bakın. Monoblok bazı cihazlarda ve pcb kartlarında böyle yapıyoruz.
Seri imalatta kullanılacak ise:
Buradaki bir içecek fabrikasında doldurulmuş teneke kutular fluoroskopi (xray) altından hızlıca geçiyor. Eksik dolum kutular boksör denen kol tarafından banttan aşağıya atılıyor. İçi görülmeyen ambalajlar için en ideal yol bu şimdilik.

Mesajını yeni gördüm, burada arkadaşlarla bir noktaya bağlayamazsak, fluoroskopi (xray) çözüm olur mu bakmak gerekecek.

mustafa_cmbz

bir koli içerisindeki 50 adet ürün yan yana ( kola şişesi gibi düşünün ) dizili ise üst kısımdan bir referans görüntü elde edip yine arkadaşlarında dediği gibi rötgen ile her koliyi tarayıp referans görüntü ile karşılaştırmak çözüm olabilir.

Aslına bakarsanız burada malzemeyi tam olarak bilmek bizi çözüme götürebilir.

Nasıl dediniz : Pamuk gibi bir malzeme nem yiyin ce kütlesi değişiyor.

Mesela 10 derecede rengi kırmızı 30 derecede mor  1 bar basınçta şu şu şu özellikleri 10 barda şu şu şu özellikleri değişir gibi şeyler paylaşırsan belki çözüm olabilir.

Otomasyonun temeli bence başlamadan önce elindeki malzemenin ne olduğunu bilmek ile başlar.

Yoksa demiri fotosellede algılarsın indüktif ile de algılarsın ama nerede kullanacağını bilmek farklı bir olay.

mesaj birleştirme:: 09 Kasım 2013, 02:43:48

Aklıma verdiğiniz kısıtlı bilgiden sonra şöyle birşey geldi.

Dediniz ya nem'e göre kütlesi değişebiliyor.

Peki bu malzeme taşınırken atıyorum nem %50 gibi bir ortamda taşınıyorsa veya değişken bir nem oranında taşınıyorsa sizin ölçüm yapmak istediğiniz noktada ( tabi burada neme olan duyarlılığı ne kadar sürede oluyor onu bilmek gerekli) bir ortam hazırlayıp bu ortamda sabit bir nem değeri belirleyip bu ortamın devamlı aynı seviyede tutmak için ısı sisleme vs. sağlayıp kütle ölçmeyi deneyebilirsiniz.

Ama tabi bunu yaparken dediğim gibi malzemenin neme olan duyarlılığı ne hızda oluyor bu çok önemli..