DC MOTOR SEÇİMİ

Başlatan carlito, 10 Kasım 2013, 22:50:27

carlito

Merhaba,

Projemizde bir kızak üzerine monte edilen matkap motorunu kızağı ileri ve geri hareket ettirerek delme işlemi yapıcaz.
Delme işlemi sert plastik üzerinde ve 10 cm kadar olucak.

1.Kızağı ileri geri getirmek için seçeceğim motoru pic ile ve röle yardımıyla sürücem.Buna göre motorun hızı, gücü, devri, voltajı ne olmalıdır?

2.Delme işlemi yapıcağım motor hakkında da bilgi vermenizi rica ediyorum.

carlito

mustafa_cmbz

Delme işlemini yapacağınız motor bana kalırsa cnc markette satılan spindle motor dedikleri motorlardan olmalı.Plastik delerken düşük devir kullanmalısın çünki yüksek devirde ucunda kör ise plastiği eritirsin delmezsin.

Bunun yanında kızak için ise servo step motor veya dc ac motor kullanabilirsin.Delik deleceğin kordinatları vermek için ayarlı birşey istiyorsan bana kalırsa step motorlu yap .

hatta maliyet önemli değilse sew marka inverteri ile birlikte sürücü alıp kontrol etmek daha kolay olur.

carlito

Cevabından dolayı teşekkür ederim.

Konunun dışına çıkmadan şunu sormak istiyorum.Motorları İnverter ile mi süreyim?
Yoksa pic ile bütün işlemi halledebilir miyim?

Ayrıca işi ucuza yaptığımı düşünürsek benim fikrim kızak için güçlü bir step motor, delme işi için yine aynı güçte bir dc motor.
Peki bu motorların özelliklerini nasıl belirleyeceğiz?

işlemin ilerleyişi şu şekilde olucak; düğmeye basıldı delme motoru dönmeye başladı(yavaş veya hızlı farketmez)
kızak ileri gitti ve kızak son konuma geldiğinde delme işi de son konumda bitmiş olarak bekleyecektir.Bir switchle kızak tekrar en geri konuma gelmiş olucak ve 2 motor da durdurulacak.

siz yüksek maliyetli bir motor önermişsiniz.
ben delme iini spindle motorla yapıcaksam kızağı itmek için kim bilir ne kadar pahalı motor gerekicek.