Kararsız Voltaj

Başlatan एक होना, 13 Kasım 2013, 23:54:40

एक होना

Başlık belki garip gelmiş olabilir aklıma böyle geldi yazdım.

bir devre yaptım 5 volt ile çalışıyor sorun yok.
sormak istediğim şu. devre teknede kullanılıyor ve uluslar arası geziyor bu esnada adaptör arıza yaparsa ve istenilen voltajda bulunamaz ise sıkıntı olacak.
giriş voltajı kararsız olsa da cihaz 5 volt ile çalışmaya devam edecek. aklıma 7805 geldi ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum bir ustalara danışayım dedim.

birde adaptör girişinde artı eksi sorunu olacak. bazı adaptörlerde göbek artı oluyor bazılarında eksi oluyor. bunun için giriş bölümüne bir köprü diyot bağlasam giriş de ne olursa olsun çıkışı sabit artı ve eksi olarak verir mi?

şimdiden teşekkürler.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

एक होना

Alıntı yapılan: skara1214 - 14 Kasım 2013, 00:12:08
lm2576

bu malzeme hakkında bilgim yok. google amacaya sordum baya bi bağlantı şeması verdi çıkışına bobinde bağlanması gerekiyor başka bir bağlama şekli var mıdır ?100uH olarak bobin gördüm.

birde giriş bölümünde adaptör voltaj uçları ters olduğunda bunu dengelemesi için köprü diyot yada başka bir şeye kullana bilir miyim ?

mesaj birleştirme:: 14 Kasım 2013, 00:43:20

http://www.direnc.net/LM2576-5V-Entegre-Smd-Dpak2,PR-4818.html
sayfasından LM2576-5v olan ürünü buldum resimde 3 adet ayak var pdf dosyalarına bakıyorum 5 ayak gösteriyor.

bu ürün hakkında yardımcı olabilirmisiniz ?

farklı çeşitleri var. hazırladığım devre SMD üzerine. SMD kullanabilirim sorun olmaz. bağlantıs konusunda yardımcı olursanız memnun olurum.

esensoy

O resme bakmayın, yanlış resim eklemişlerdir,
Datasheet teki devre çalışır, başka bir şey aramayın,

Yine datasheeti in 24. sayfasında kılıflarla ilgili bilgi vermiş
http://www.ti.com/lit/ds/snvs107c/snvs107c.pdf
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Kabil ATICI

Giriş kutup (+ ve -) sıkıntısından kurtulmak için köprü diyot kullanmak iyi bir çözüm olabiliyor. Sadece giriş beslemesinin minimum bağlantısını seçerken köprü üzerindeki gerilim düşümünü de göz önüne alman gerekir.

Sistemin sağlı çalışması açısından (gemi elektroniği konusundan fazla bilgim yok) devrenin girişine ek filtreler koyman gerekebilir. Girişe regülatör koysan bile girişteki gerilim dalgalanmaları devrenin çalışmasını etkileyebilir.
ambar7

एक होना

Alıntı yapılan: ambar7 - 14 Kasım 2013, 10:12:03
Giriş kutup (+ ve -) sıkıntısından kurtulmak için köprü diyot kullanmak iyi bir çözüm olabiliyor. Sadece giriş beslemesinin minimum bağlantısını seçerken köprü üzerindeki gerilim düşümünü de göz önüne alman gerekir.

Sistemin sağlı çalışması açısından (gemi elektroniği konusundan fazla bilgim yok) devrenin girişine ek filtreler koyman gerekebilir. Girişe regülatör koysan bile girişteki gerilim dalgalanmaları devrenin çalışmasını etkileyebilir.
Alıntı yapılan: esensoy - 14 Kasım 2013, 09:13:14
O resme bakmayın, yanlış resim eklemişlerdir,
Datasheet teki devre çalışır, başka bir şey aramayın,
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Yine datasheeti in 24. sayfasında kılıflarla ilgili bilgi vermiş
http://www.ti.com/lit/ds/snvs107c/snvs107c.pdf

bilgiler için teşekkürler.
malzeme siparişi verip devreyi hazırladığım da bilgisini yayınlarım.