Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Pic Data Okuma

Başlatan sabetayist, 16 Kasım 2013, 14:41:05

sabetayist

Merhaba arkadadlar. Sizlere degisik bi soracagimi saniyorum.
elimde bir UPS var icerisinde 16F76 muadili olan MTD....76 olan cin uretimli tum pin baglantilari Pic ila ayni. Programlanmasi konusundada ayni olacagini dusunuyorum. Halk dilinde dendigi gibi patates baski olabilir bu pic. Diyecegim olay sudur. Cihazi calistirdim islamcinin pwm+ pwm- uclarindan sinusodial sinyal aliyorum. Diyeceksiniz ki pwm olarak sinusdur o. Fakat cihazi osilaskopa bagladim. Sinyale inanamadim. Gittim bide tuplu osilaskop kullandim sinyal alenen belli oluyor ki islamcinin cikisinde sinus adim madim yok. Merdiven degil yani.bu sinyal nasil olusmustur. Yada bu kod korumasini bi sekilde acmam lazim. Merak ediyorum. Simdi usenmede yaz demeyin. Hak hukuktanda bahsetmeyin. Bilen yorum yazsin. Bilmeyen muhalefet olmasin. Internette arastirdigimda karsilastigim sonuclar pek ic acici degil soran bin pisman oluyor. Yardimlariniz icin tesekkurler simdiden. Sagolumlun

esensoy

işlemcinin tam kodu nedir ki? datasheet i var mı? belli ki sinus çıkaran bir peripheral var içinde,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

t2

İşlemci içinde DAC vardır. onunla yapılmış olabilir. Hem şema da  yok ne desek boş. belki yanlış yerden ölçtünüz alsında işlemci çıkışı değil de,  filtrelerden sonra ölçtünüz  ondan dolayı tam sinüs gördünüz.

BELKİ DE ÖLÇTÜĞÜNÜZ pin, ÇIKIŞ DEĞİL GİRİŞTİ. ŞEBEKEYİ VEYA  çıkışı ADC İLE OKUYOR OLABİLİR. siz de vay be,pinden tam  sinüs çıkıyor dediniz.

z

Scoptaki görüntüyü biz de görelim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sabetayist

Arkadaslar ilk once ilginiz icin tesekkur ederim. Su anda yoldayim ve size pic muadili olan entegrenin tam anlamiyla adini sanini verecegim. Pic olarak entegreye baktigimda yani 16f73 olarak baktigimda analog digital konverter mevcut fakat dac yok sizin dediklerinizegelice islemci ilk once 2 tane transistor suruyor bunlar npn ve pnp toplamda iki adet. Bu iki transistorde 12 adet grup transistoru suruyor. Bunlarinda 8 tanesi npn 4 tanesi pnp. Bu 12 transistorde 16 adet mosfet suruyor. Bu 16 mosfette 4 er olarak 4gruptur. 2 adet pwm cikisi olan islemcinin + ve - pwmlerivar. Isin acikcasi biri digerinin degili. Sonuc olarak mosfetlerin 4 lu gruplarida 2 serli olarak devreyegirmektedir. Mosfetlerde 8 volt 220 volt 1000va trafoyu suruyor. Mosfetler sirayla devreye girerek sadece 12 volttan trafoya + ve - alternansolarak sinyal vermektedir. Bu mosfetler ayni genclikzamanimizda yaptigimiz gibi dc motorun yonunu transistorlerle degistirdigimizsisteme benziyor. Sinyali olctugum yeregelince islemcinin RC1 ve RC2 numarali pinlerinden alinmaktadir. Bunlarin hepsi sebeke yokken sadece akuden alinan sonuc. Islemcide dedigim gibi dac yok sadece 10 it pwm var. 

t2

Belki o entegre picin muadili değildir. Hem yukarıda 76 demiş sonra 73 diye bahsedilmiş.

sabetayist

Yazilari telden yazdim eksik gelmistir.. Soyle bisey diyeyim. Devreyi inceleyince girisler besleme osilator pinleri ayni bu 1
2. Si china sitelerinden birinden almak istedigimde pin baglantilari ve ozelliklerinide veriyordu. O sitede zaten muadil oldugunu acikliyor. Tek farklari ise sadece fiyatlari.
Size bununla ilgili olarak daha cok resim olarak dokuman sunarim. Ancak konu dedegildi. Islemciyi pic olarak kabul ederek sunu sormustum. Icerisindeki datayi okursam ben o kodlari bi sekilde asambly veya diger dillere donustururum. Islemcide kod koruma mevcut. Datayi nasil okuya bilirim. 73-76 arasinda ucurum fark yok.
standat es gibiler. Birinde 5 kanal pwm var birinde 10 bit pwm var. Fark olarak bu carpti gozume. Dedigim gibi bunlari yolculuk esnasinda arastirip yazdim. Cok fazla saglikli bilgi olmaya bilirler.

sabetayist

Entegrenin tam adi mdt110p73k pic karsiligi 16f73

t2

Korumayı kaldırmak zor ve zahmetli iş. galiba önden kapora vermeniz gerekiyor. bir sürü çakal var.

Bunun yerine çalışan devre ile işin uzmanına gitsen (argeci pic programlayıcı vatandaş)  skopla ölçü aletiyle baka baka picin işlevini aşağı yukarı çıkarır. benzer kodu yazabilir.  Daha iyisini de yazar. led sabit değil yanıp söner mesela(salladım)

Size kaç bin tane pic lazım ki? astarı yüzünü geçmesin?

Korumayı kaldıracak,  hexi sana verecek, kişi veya firma önce şunu diyecek.

pic dediydin ama bu pic değil !   kaporan yandı...

sabetayist

Dedigim gibi bu entegre ucuz olsun diye çinin urettigi muadil bi entegre. Satin alirken bile ikisinin ismi yaziyor . Pic parantez icinde muadil gibisinden. :s

94220039

t2

Ben de googlun bana garazi var ondan çıkmıyor diye düşünmüştüm

mdt110p73k  ne ola ki?

mesaj birleştirme:: 18 Kasım 2013, 18:52:48

Bide yandexte arayalım. bilin bakalım ne çıkacak?

http://www.yandex.com.tr/yandsearch?lr=11508&text=mdt110p73k+

bing desen :
http://www.bing.com/search?q=mdt110p73k

sabetayist

Dedigim gibi telden yazdim  mdt10p73 olacak ;) k bakmayin tek rakam fazlalik olmus

sabetayist