24 volt fan 30 volt besleme

Başlatan cann, 17 Kasım 2013, 16:30:13

cann

selamlar 24 voltluk (40*40*15mm) fanı 30 volt ile çalıştırıyorum. sistemde 30 volt var; 24 volta düşürmekle uğraşmamak için. hızlı dönmesinin dışında uzun zamanda bir sorun çıkarmı?

triyak

risk almayin, araya seri direnc atin.

cann

ben riskleri öğrenmeye çalışıyorum. 6 volt düşürecek direncin ebatı ve ısısı yerine risk tercih edilebilirmi, öğrenmek istediğim.

polleme

Risk biraz da motora bağlı. Kısa vadede hiçbir sorun olmayabilir ama motorun ömrü kısalabilir.

z

Motor zaten yuksek devirli (10 bin rpm) bir motorsa mekanik acidan yataklar daha kisa zamanda asinacaktir. Yok motor zaten dusuk devirli (1 kac bin rpm) ise cok fazla sorun cikmaz.

Gene de ilave sogutma dusunulmeli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

dijital74

Motorun iç direncinin 1/4 'ü kadar bir direnç koymanız lazım ki, 30 Volt gerilimden motorun payına 24 Volt gerilim düşsün. Motorun çektiği akıma göre direncin wattlı olması tercih sebebidir.

cann

direnç koymak istemiyorum, voltaj regulatörüde kullanmak istemiyorum. 30 voltla çalıştırmak istiyorum. risk ne olur, ömrümü kısalır vs.
cevaplar için teşekkürler

AsHeS

cann

10 saat kadar çalıştırdım, yanmadı

polleme

Yanar demek zor, çalışma ortamı, süresi ve devrine bağlı. Ömrü azalır denebilir.

dijital74

Alıntı yapılan: cann - 17 Kasım 2013, 18:25:16
direnç koymak istemiyorum, voltaj regulatörüde kullanmak istemiyorum. 30 voltla çalıştırmak istiyorum. risk ne olur, ömrümü kısalır vs.
cevaplar için teşekkürler

Ne diyelim, bekle de yansın o zaman. En ummadığın zamanda çalışmayı keser, sonra mağdur olma.

esensoy

Tasarlandığından yüksek akım geçireceksin, içerdeki bobinlerin bu akımı kaldırıp kaldıramayacağı gözlenmeli,
Tasarlandığından yüksek devirde döndüreceksin, mekanik yatak veya rulmanların durumu gözlenmeli,

Bu iki elemandan birinin normal ömründen daha kısa sürede bozulacağı kesin ama ne olacağı konusunda net bir şey söylenemez, bir tane direnç kullanmaktan kaçınmayın bence de,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

polleme

Direnç yerine 3-4 seri diyot atılarak güvenli bölgeye yaklaşılabilir, risk azalır.

cann

0.1 amper olduğuna göre 1 watt 56 ohm direnç bağlayayım, üzerinede makaron geçireyim varlığı yokluğu belli olmaz o zaman.

polleme

Alıntı yapılan: cann - 17 Kasım 2013, 21:15:05
0.1 amper olduğuna göre 1 watt 56 ohm direnç bağlayayım, üzerinede makaron geçireyim varlığı yokluğu belli olmaz o zaman.

Neredeyse tam istediğiniz voltaja geliyor, gücü de sorun olmaz. Kafanızda soru işareti de kalmaz.