İşlemciye bağlı donanımları aktifleştirme ve kapatma

Başlatan ttg, 17 Kasım 2013, 18:32:39

ttg

Merhabalar,

birkaç servo motoru bir işlemci ile sürmek istiyorum. Yalnız şöyle bir durum var, servoların bulunduğu donanımı yer yer tamamen kapatmak istiyorum. Yani o kısımlara güç gitsin istemiyorum. Hatta mümkünse servoların sinyal kablosunu servolar kapalıyken başka bir yere pwm verme amaçlı kullanmak istiyorum.

BJT veya MOSFET kullanmak birer çözüm ama aklıma o akım için olan kaybın fazla olacağı geliyor. Röle bunun için bir çözüm olabilir ama motor değil de mesela bilgisayarın wireless inin veya kamerasının açılıp kapanması olarak olayı düşününce mantıksız oluyor.

Basit bir örnek üzerinden sorumu genişleteyim, cep telefonunun veya tabletin ekranı içerisindeki donanım tarafından nasıl açılıp kapatılabiliyor? Aynı şekilde mesela cep telefonunun bluetooth unu tamamen kapatıp güç tasarrufu yapmak istediğimizde bunu menüsünden yapabiliyoruz. Araya tranzistor koymayı düşününce zaten 3.7V giriş gerilimi var, bunu pilden gelen DC gerilimi yükseltip mi anahtarlıyorlar yoksa bilmediğim başka bir yöntem mi var 3V civarını 3.7V gibi bir gerilimle(kısacası minimum kayıpla) anahtarlayabileceğim? Yani ben 5V pil ile servo motorlara 5V gönderip istediğim zaman onları kapatabilir miyim?
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

Kabil ATICI

Bu konuda anahtarlamalı güç kaynakları incele.
Örneğin LM2576 gibi entegrelerin on/off bacakları olduğunu göreceksin.
ambar7

Bayramsumbul

Acaba adreleme gibi birşey düşündünüz mü?Bir And kapısı koyar iseniz,Bir pini data diğer pini seçme şeklinde.Bence işe yarayabilir.Tabi hız ne olur bilemem.
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

camby

Alıntı yapılan: ttg - 17 Kasım 2013, 18:32:39
Merhabalar,

birkaç servo motoru bir işlemci ile sürmek istiyorum. Yalnız şöyle bir durum var, servoların bulunduğu donanımı yer yer tamamen kapatmak istiyorum. Yani o kısımlara güç gitsin istemiyorum. Hatta mümkünse servoların sinyal kablosunu servolar kapalıyken başka bir yere pwm verme amaçlı kullanmak istiyorum.

BJT veya MOSFET kullanmak birer çözüm ama aklıma o akım için olan kaybın fazla olacağı geliyor. Röle bunun için bir çözüm olabilir ama motor değil de mesela bilgisayarın wireless inin veya kamerasının açılıp kapanması olarak olayı düşününce mantıksız oluyor.

Basit bir örnek üzerinden sorumu genişleteyim, cep telefonunun veya tabletin ekranı içerisindeki donanım tarafından nasıl açılıp kapatılabiliyor? Aynı şekilde mesela cep telefonunun bluetooth unu tamamen kapatıp güç tasarrufu yapmak istediğimizde bunu menüsünden yapabiliyoruz. Araya tranzistor koymayı düşününce zaten 3.7V giriş gerilimi var, bunu pilden gelen DC gerilimi yükseltip mi anahtarlıyorlar yoksa bilmediğim başka bir yöntem mi var 3V civarını 3.7V gibi bir gerilimle(kısacası minimum kayıpla) anahtarlayabileceğim? Yani ben 5V pil ile servo motorlara 5V gönderip istediğim zaman onları kapatabilir miyim?
servolara giden besleme hattına bir mosfet koyun olsun bitsin. Mosfetlerin iç dirençlere bakın , kayıp olmayacağını göreceksiniz.

Örn : rasgele bir mosfet çektim farnellden : http://tr.farnell.com/international-rectifier/auirfs8409/mosfet-40v-195a-q101-d2-pak/dp/2352040

Continuous Drain Current Id: 195A
Drain Source Voltage Vds: 40V
On Resistance Rds(on): 0.00097ohm

ttg

@ambar7 hocam regülatör koyduğum devreler için ürününüz gerçekten çok işime yarayacak, teşekkür ederim.

@camby hocam yazdığınız mosfet i inceledim. Çok büyük oranda işimi görüyor. Teşekkür ederim.

@Bayramsumbul kapı ile yine mosfet veya anahtarlı güç kaynağı kontrol edersem işimi görebilir. Hatta direk shift register veya decoder da kullanabilirim sanırım o tür bir iş için.
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm