Switching regulator voltaj dalgalanması

Başlatan bybik, 18 Kasım 2013, 12:22:05

bybik

Sorunu hiç uzatmadan direk anlatıyorum.24V giriş ile 4-5A 12V çıkış elde etmem gerekiyordu.L4970 switching regülatör entegresi ile bunu elde ettim.
Devreden 200ma-8A arasi akim çekerken sıkıntı yok gerilim hep 12V da sabit.Ama çıkışa yük bağlamazsamvoltaj 7,5 volta iniyor ve sabit kalıyor.Feedback teki direncleri değiştirip çıkışı 24 volta bile getirsem.Yük olmayınca gerilim gene 7,5V a iniyor.

Başka bir soun çıkışa küçük bir yük misal led bağlayınca led yanıp yanıp sönüyor.Voltaj dalgalanıyor.Çıkışa sabit bir yük taş direnç filan bağlıyarak bu sorun çözülebilir.Ama bana pek profesyonelce gelmedi.

Erol YILMAZ

24V taki giriş akımının 15 mA'i geçmeyecek şekilde çıkışı yükleyebilirsin.

1KOhm civarında bir yük olabilir bu 12V tarafında.

bybik

Ancak 400-500 ohm da çıkış gerilimi sabitleniyor.Yani çıkışan en az 200ma filan çekmek gerekiyor.Devrenin internetteki bir çok versiyonunu yaptım hepsinde aynı sıkıntı mevcut.Acaba benmi hata yapıyorum.

https://320volt.com/l4970a-13-8v-10-amper-guc-kaynagi/

asma

Merhaba
Çıkış ayar potuna paralel 33nF kondansatör gözüküyor.
Onu söküp bir daha gözlem yapabilirmisin.

Kolay gelsin.

bybik

Devrede sökmediğim eleman kalmadı diyebilirim.En sade ve en karışık halindede hep aynı.Asma az önce sadece 33 nf çıkararakta denedim.Ama bi değişiklik olmadı.
Datasheetde bunun hakkında bir yazı bulamadım.Ama entegrenin bu şekilde tasarlandığını varsayıyorum.Bu sıkıntılara sanırım çözüm bulamıcaz.Artık eski dost mc34063 ile bir devre yapıcaz.İşten kaçalım dedik ama bu entegre daha beter uğraştırdı bizi.

CLR

O chipin özelliği o boşuna uğraşma, boşta çalışamaz, dediğin gibi en az 200mA akım çıkışı alman lazım, zaten daha önce sormuşsun cevaplamışım

https://www.picproje.org/index.php/topic,36449.msg262614.html#msg262614
Knowledge and Experience are Power

bybik

Hocam cevaplamışım diyosunuz.Ama yazdığınıza bakarmısınız  "Hayatımda L4970 kadar dandik bir chip görmedim."
Benim burdan ne anlamam gerekiyor.

z

Semani bilmiyorum ama 11 ve 10 nolu uclar arasina 100nF kapasitor baglayip denermisin?

Regulasyon acisindan sonuc kotulesecek ama bahsettigin voltaj sorunu duzelecekmi merak ettim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CLR

Hatırladığım kadarıyla bu forumda L4970'in bu özelliğinden bahsetmiştim, ayrıca o zaman neden dandik diye sormamışsın, 12V ile çıkışa minimum 56ohm takman gerektiğini söylerdim vesonra  başka bir regülatöre yönelmişsin
Knowledge and Experience are Power

bybik

Alıntı yapılan: z - 19 Kasım 2013, 01:25:56
Semani bilmiyorum ama 11 ve 10 nolu uclar arasina 100nF kapasitor baglayip denermisin?

Regulasyon acisindan sonuc kotulesecek ama bahsettigin voltaj sorunu duzelecekmi merak ettim.

100n i bağladıktan sonra.Çıkıştaki voltajın sabitlenmesi için daha fazla akım çekmem gerekti.

Önceden çalışan akkor ampul şimdi yanıp yanıp sönmeye başladı.Ancak halojen ampul takınca voltaj sabitlendi.

z

O zaman bir de 10 nolu bacağa bağlı elemanları söküp deneyebilirsin. (10 ve 11 no arasına bağladığımız extra 100nF ı da sökeceğiz tabiki)

SMPS ler boşta çalıştırılmazlar. Muhakkak çıkışlarında yük olması gerekir. Çünkü bu tip kaynaklar çıkışı artırmaya çalışır. Eğer ki çıkış istenen değerin üstüne çıkarsa voltaj düşürecek donanıma sahip değiller. Bu nedenle çıkıştan bir akım çekilerek voltajın düşmesi sağlanır.

Dolayısı ile bu çipte de aynı durum geçerli. Deneme yaptırmamdaki amaç boşta çekilecek akımı minumum yapmaya yönelik. İlk önerdiğim eklenti ve şimdi önerdiğim devre dışı bırakılacak elemanlar kompanzasyonla ilgili.

Eğer denemeden olumlu bir sonuç alabilirsen 10 nolu bacağa bağlanması gereken RC devresini çipin kitapçığındaki öneriler doğrultusunda yeni baştan hesaplaman gerekecek.

SMPS çalışmalarında gözardı edilen kompanzasyon elemanları stabıl bir çalışma için hayati öneme sahip.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com