Mini Minnacık CNC!

Başlatan Elektroemre, 18 Kasım 2013, 22:38:47

Elektroemre

Delik derken yamuk yumuk şekilli şeyler hocam CNC'den başkası paklamaz yani.

En son babalar duyar diye bir dizi vardı o geldi aklıma şimdi  :D

CNC almamakta ısrar eden baba hakkında ekşi sözlükten alıntıdır:
Alıntı Yapinat ederek cnc tezgahı almayıp eski günleri yad ederken cnc tezgahı olan arkadaşının zekariyaköy'de evi, pardon köşkü olan babadır. ne menem şeymiş su cnc tezgahı alıp bir tane evde odama koyacağım geleceğe yatırım yapmak için.

malpaslan1979

Alıntı yapılan: Elektroemre - 20 Kasım 2013, 10:24:46
Delik derken yamuk yumuk şekilli şeyler hocam CNC'den başkası paklamaz yani.

En son babalar duyar diye bir dizi vardı o geldi aklıma şimdi  :D

CNC almamakta ısrar eden baba hakkında ekşi sözlükten alıntıdır:

İşlenecek parçayı doğru bağlamazsan, doğru tığı kullanmazsan, doğru ilerleme hızını, doğru devri vermezsen CNC'de paklamaz! ;)

engerex

Aksine sanayideki koca tezgahlar çok daha hassas. Yapmak istemiyorlar.
Alacagin freze CNC degil motoru, baglantisi, sutucusu hepsi ellerinden öper. A4 boyutunda ufak birşey yapan çok yönlü kullanabilirsin.
Daha pahaliya gelmez zaman alir.

Elektroemre

Deneme yanılma, youtube dan video izleme ile bir yerlerden başlayacağız artık. Kervan yolda düzülür  :D
Mekanik bilgim çok az, 0'dan CNC yapmaya çalışsam bunu başarmam çok uzun sürebilir.
(Ki benim amacım CNC yapmak değil, kutuları hızlı temiz şekilde işlemek )

Mekaniğe bulaşma işini minimuma indirmek için,
Türkiye'den Proxxon MF70'i CNC'ye çevirme aparatları hazırlayıp satan bir arkadaş buldum.
Stepmotor sürücü + step motorlar + güç kaynağı + CNC'ye çevirme aparatları = ~500 TL
Proxxon MF70'in kendisi 700 TL.

Toplam 1200TL. Bu fiyata tak-çalıştır halde CNC var mıdır?

mistek

Alıntı yapılan: Elektroemre - 20 Kasım 2013, 23:44:20
Deneme yanılma, youtube dan video izleme ile bir yerlerden başlayacağız artık. Kervan yolda düzülür  :D
Mekanik bilgim çok az, 0'dan CNC yapmaya çalışsam bunu başarmam çok uzun sürebilir.
(Ki benim amacım CNC yapmak değil, kutuları hızlı temiz şekilde işlemek )

Mekaniğe bulaşma işini minimuma indirmek için,
Türkiye'den Proxxon MF70'i CNC'ye çevirme aparatları hazırlayıp satan bir arkadaş buldum.
Stepmotor sürücü + step motorlar + güç kaynağı + CNC'ye çevirme aparatları = ~500 TL

Toplam 1200TL. Bu fiyata tak-çalıştır halde CNC var mıdır?

2.el 30-40cm işleyen CNC ler bulunabilir belki. Bende bakıyorum bu aralar sıfır olanların fiyatları 2500-5000tl arasında değişiyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

X-Fi

Alıntı yapılan: Elektroemre - 20 Kasım 2013, 23:44:20

Murat türkiyede bu MF-70 için cnc dönüştürme parçalarını satan arkadaşı paylaşırmısın. Neredeymiş kimlerdenmiş merak ettim.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Elektroemre

Evet arkadaşın adı Murat, arkadaşın sitesi;

http://www.mbbilici.com/?p=40

Maili yazının altında mevcut. mbbilici diye ararsanız donanımhaberde konusuda çıkıyor hocam.

MC_Skywalker

engerex

Olmazsa A4 boyutlarında işleme alanına sahip açık kaynak donanım tasarlayalım. İsteyen alıp kullansın.

xoom

Alıntı yapılan: engerex - 26 Kasım 2013, 23:03:49
Olmazsa A4 boyutlarında işleme alanına sahip açık kaynak donanım tasarlayalım. İsteyen alıp kullansın.
Birçok forumda böyle bir girişim gördüm ama sonuç hiç görmedim maalesef.

Erol YILMAZ

z

@Allegro

Bu resimin bulundugu sitede ilgili sayfayi aradim ama bulamadim. Linki varsa yazabilirmisin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Spindle motor ucuna nasil bir pens sistemi takmis onu merak etmistim ama resimden baska hic bilgi yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex