24 to 12 to 5 ??

Başlatan ehliseyf, 19 Kasım 2013, 11:45:34

ehliseyf

Resimdeki AC110 Volt kısmını  AC220 olarak düşünelim.
Bu sistem den  24 Volt  (7824) kısmından önce step motor driver  ( http://www.pololu.com/product/1182 ) sürsem ve daha sonrasında 7805 e kadar gelip orayı da pic16F877 nin beslemesi olarak kullansam ilerideki yaşanılması olası sorunlar nelerdir yada var mıdır ?
( düşünmeyi unuttuğum bir yer varmış gibi hissediyorum . Bu kadar kolay olmamalı  :o )

trafo =  12V  0V  12V  - 35 W

Code'm mu oturturum !

Erol YILMAZ

Öncelikle gerilim regulatörleri çıkışına Elektrolitik kapasite bağlaman faydalı olur.

Lineer regulatorler bu şekilde evet çok pratik görünüyor...

Çekeceğin akım max 70-80 mA ise problem yok.

Daha fazla akım istersen Lineer Reg. alev topu olur...
Alevin rengi de harcadığın güce bağlı olarak değişir.

Kabil ATICI

step motor çıkışını 7824'den önce alsan veya ayrı bir 7824 üzerinden sürsen daha iyi olur. Yoksa neden işlemci devrem reset atıyor, parazit kapıyor diye arar durursun!

Çekeceğin akım önemli. En iyi ihtimalle yeni bir devre tasarlama durumunda kalırsın.
ambar7

ehliseyf

Alıntı yapılan: Allegro - 19 Kasım 2013, 11:59:18
Öncelikle gerilim regulatörleri çıkışına Elektrolitik kapasite bağlaman faydalı olur.

Lineer regulatorler bu şekilde evet çok pratik görünüyor...

Çekeceğin akım max 70-80 mA ise problem yok.

Daha fazla akım istersen Lineer Reg. alev topu olur... Alevin rengi de harcadığın güce bağlı olarak değişir.

Hocam  normal şartlarda 7805 1 A e kadar dayanıklı değil mi ? 70 - 80 ma yeterli olmayacaktır. 150 - 200 arası lazım.

Alıntı yapılan: ambar7 - 19 Kasım 2013, 12:22:21
step motor çıkışını 7824'den önce alsan veya ayrı bir 7824 üzerinden sürsen daha iyi olur. Yoksa neden işlemci devrem reset atıyor, parazit kapıyor diye arar durursun!

Çekeceğin akım önemli. En iyi ihtimalle yeni bir devre tasarlama durumunda kalırsın.

7824 den önce almayı planlıyorum .
2200uF 63 V olarak belirlenmiş olan kondansatörün ucundan ölçtüğüm gerilim 33-36 V arası oluyor ( Sanırım 24 x 1,41 =33,84   )  Motora zarar vermesin diye korkuyorum. Sürücü 35 V a kadar dayanıklı
Code'm mu oturturum !

Kabil ATICI

Tabi devrenizin hangi bileşenleri bulunduğu ve bunların tam ne kadar güç çekeceğini buradan bir şey diyemem. Benimkisi sadece bir genelleme şeklinde.

Kondansatörün ucunu bulabilirseniz osilaskopla bakın ve yük bağlayarak bakın.
ambar7

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: ehliseyf - 19 Kasım 2013, 13:47:20
Hocam  normal şartlarda 7805 1 A e kadar dayanıklı değil mi ? 70 - 80 ma yeterli olmayacaktır. 150 - 200 arası lazım.

LINEER Sistemlerde ısınma
Lineer Elektronik sistemlerin uzun süreli çalışmasını sağlayacak en önemli parametrelerden birisi de, uygun şekilde tasarlanmış ISI dağılımıdır.

https://320volt.com/picproje-e-dergi-sayi-1-program-anlatimlari-uygulamalar-bilgiler/

Pir-O

Alıntı YapHocam  normal şartlarda 7805 1 A e kadar dayanıklı değil mi ? 70 - 80 ma yeterli olmayacaktır. 150 - 200 arası lazım.

7805 datasheet'inde 1A yazıyor ama 100mA'den sonra ısınmaya başlıyor iyi bir soğutucu bağlamak lazım. 7824 yerine LM350 kullanın derim 3A'e dayanıyor. Soğutucu ile 3A'de rahatlıkla çalışır.

ehliseyf

Alıntı yapılan: Pir-O - 19 Kasım 2013, 14:33:31
7805 datasheet'inde 1A yazıyor ama 100mA'den sonra ısınmaya başlıyor iyi bir soğutucu bağlamak lazım. 7824 yerine LM350 kullanın derim 3A'e dayanıyor. Soğutucu ile 3A'de rahatlıkla çalışır.

hesaplamalarını yaparak tüm 78xx Serisini LM350 serisine çevirmeyi planlıyorum. Arkasına yinede bir soğutucu plaka bağlarım.  LM350 yi önce 24 Volt için Sonrasında girişindeki  5 Volta düşürmeyi planlıyorum 2 Tane Lm350 ile çözerim gibi görünüyorum.Girişinde gerilim yüksek olması sorun çıkartırmı 2. Lm350 için .  78XX serisinde böyle bir problem vardı . Sanırım P1 =P2 olmak istiyordu yanılıyor muyum  ?
Code'm mu oturturum !

Erol YILMAZ

Lineer bütün sistemler ısınacaktır.

LM78xx yerine LM3xx koymak birşey değiştirmez.

Verdiğim linki güzelce okuyun derim.

ehliseyf

Alıntı yapılan: Allegro - 19 Kasım 2013, 16:31:00
Lineer bütün sistemler ısınacaktır.

LM78xx yerine LM3xx koymak birşey değiştirmez.

Verdiğim linki güzelce okuyun derim.

dökümanı okudum hocam.Önüne ısıyı paylaşabilecek bir seri direnç ile çözüm yoluna gitmeyi düşünüyorum.
Code'm mu oturturum !

ehliseyf

kullacağım pic16f877 nin trafodan en az ne kadar uzaklıkta olması gerektiğinin bir hesabı var mı acaba ?
Code'm mu oturturum !

z

7824 çıkışından max 1A çekebilirsin.

Bu durumda 24v dan, 12v dan ve 5 vdan çektiğin akımların toplamı en fazla 1A olabilir.

Örneğin 24v dan 330mA, 12vdan 330mA, 5vdan 330mA yada çekebilirsin.

24v dan 130mA, 12vdan 330mA, 5vdan 530mA yada çekebilirsin.

Bu şartlar altında düşük akımlar için kullanabilirsin demektir.

Şemada her bir regülatörün giriş gerilimi çıkış geriliminin 2 katı kadar olduğundan yükte harcadığın güç kadar regülatörde ısı kaybın olacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Ben küçük te olsa soğutucuları görecek bir fan konmasını öneririm. Fan, ısıyı uzaklaştırarak etkin soğutma yapar ve gerekli soğutucu boyutunu düşürür.

FxDev

SMPS'in gözünü seveyim, koskoca 30VA trafo yerine 30W'lık EE25 trafo minicik devre güzel regülasyon :)
Neden SMPS değil?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Okan AKÇA

lm 2575 kullanın ısımısı  sorunun kalmaz lm 78xx   serisinden fazla akım cekmemeye calısın allegro hocamızın dedigi bigi alev topu oluverir. basit bir alemin sogutucu baglayarak bu sorunlarda ortadan kalkar.