ds18b20 ile ölçülen sıcaklık "0" derece kalıyor ?

Başlatan Recep METE, 20 Kasım 2013, 00:08:35

Recep METE

Arkadaşlar üzerinde çalıştığım 16f877 ile saat-tarih ve sıcaklık ölçme işidir.Saat ve tarih güzel çalışmasına rağmen ds18b20 ile ölçülen sıcaklık "0" derece kalmaktadır.Aylarca her türlü varyasyonu denememe rağmen
sorunu bir türlü çözemedim.Yardımlarızı bekliyorum.Tüm dosyaları yükledim(isis,üzerinde çalıştığım dosya,ds18b20 kütüphanesi,flex lcd kütüphanesi,ds 1302rtc v.b.)

http://www.dosya.tc/server19/0HDyVZ/yenisaat-_s_16f877.rar.html

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

ta5cnj

programınız sağlıklı çalışıyor. proteus da clock u 4mhz olarak ayarlayın Sorun kalmayacaktır.
TA5CT

necati

DS18B20 nin Granularty ayarını .1 yap     (edit)

lcd_gotoxy(10,2);printf(lcd_putc,"%02.1f ",sicak);
lcd_gotoxy(14,2);lcd_send_byte(0x4a,0xdf);lcd_gotoxy(15,2);printf(lcd_putc,"C");
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

Recep METE

Alıntı yapılan: ta5cnj - 20 Kasım 2013, 01:25:39
programınız sağlıklı çalışıyor. proteus da clock u 4mhz olarak ayarlayın Sorun kalmayacaktır.

Hocam sizde sıcaklık değeri çalıyor mu?
Bir de şunu sormak istiyorum.Bu olay acaba isis kaynaklı bir sorun mu? Gerçek denemede acaba ds18b20 çalışır mı?
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

mustafa_cmbz

isiste 18b20 çalışıyor.

Muhtemel olarak ısı okumaktan sonra bir yerlerde programda değişkeni sıfırlıyormusunuz bir kontrol ediniz.

Recep METE

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 20 Kasım 2013, 12:15:40
isiste 18b20 çalışıyor.

Muhtemel olarak ısı okumaktan sonra bir yerlerde programda değişkeni sıfırlıyormusunuz bir kontrol ediniz.

İşim dolayısıyla bu ve yukarıda söylenenleri deneyemedim.Akşam olmasını sabırsızzlıkla bekliyorum.Deneyip göreceğiz bakalım.

Recep METE

Yukarıda söylenenlerin hepsini denedim.Ancak yine düzelmedi.Arkadaşlar  bu sorunu nasıl çözebilirim.Yardımlarınızı bekliyorum.Sıcaklık neden 0 derecede kalıyor?

engerex

Recep METE

Alıntı yapılan: necati - 20 Kasım 2013, 02:05:13
DS18B20 nin Granularty ayarını .1 yap     (edit)

lcd_gotoxy(10,2);printf(lcd_putc,"%02.1f ",sicak);
lcd_gotoxy(14,2);lcd_send_byte(0x4a,0xdf);lcd_gotoxy(15,2);printf(lcd_putc,"C");

Hocam"Granularty ayarını .1 yap "  demişsin bunun anlamı nedir? Nasıl yapılır?Bir açıklar mısın?Tüm araştırmama rağmen bulamadım.

Recep METE

Sorunu Çözdüm.18 Ağustostan beri beni uğraştıran sorunu yine kendim buldum. Ohh bee.