PIC Programlama Besleme Problemi

Başlatan vale9, 20 Kasım 2013, 11:30:53

vale9

Merhabalar,

İçerisinde GSM modülü olan bir devrem var. Programlayıcı olarak PIC Kit2 kullanıyorum fakat GSM modülü bağlı iken proglama yapmıyor, sürekli hata veriyor (muhtemelene çok akım çektiği için). GSM modülünün besleme bağlantısını kestiğimde ise düzgün bir şekilde programlıyor ve devre çalışıyor.

Programlama sırasında devreyi harici olarak beslemek istediğimde yine hata veriyor.

Acaba nasıl çözebilirim, programlayıcı değiştirsem işe yarar mı sizce? Yardımlarınızı bekliyorum.
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Kabil ATICI

Elektriksel olarak GSM modül ile programlayıcın birbiri ile etkileşime giriyor olması daha muhtemel gibi görünüyor. Yani modüller birbirine parazit yapıyor.
Programlayıcını değiştirmen bir çözüm getirebilir de getirmeyebilir de.Çünkü parazitler bilgisayar üzerinden de geliyor olabilir. Geliştirme aşamasında GSM modül besleme hattına bir jumper koyman çözüm olabilir. (programlama esnasında çıkarılmak üzere)
ambar7

vale9

Alıntı yapılan: ambar7 - 20 Kasım 2013, 13:17:10
Elektriksel olarak GSM modül ile programlayıcın birbiri ile etkileşime giriyor olması daha muhtemel gibi görünüyor. Yani modüller birbirine parazit yapıyor.
Programlayıcını değiştirmen bir çözüm getirebilir de getirmeyebilir de.Çünkü parazitler bilgisayar üzerinden de geliyor olabilir. Geliştirme aşamasında GSM modül besleme hattına bir jumper koyman çözüm olabilir. (programlama esnasında çıkarılmak üzere)

Ben de kartı jumper kullanarak tasarladım, bu şekilde iş görüyor. Fakat çözüm mühendisliğe uygun değil tabii. Benim için nedenini bulmak çok önemli çünkü benzer birşey yine çıkacak karşıma.

Kullandığım programlayıcı PicKit2 ve USB'den besleniyor. Bence muhtemelen devreyi beslemeye akımı yetmiyor. En iyisi harici beslenen farklı bir programlayıcı bulup denemek gibi geliyor.
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

MrDarK

Kullandığın işlemci , şema , hangi gsm modül bunların cevabı gerekiyor. Şema vermek sıkıntı ise programlama pinlerinde hangi birimler bağlı bunları göstermek söylemek zorundasın yardım alabilmek adına.

Ben içinde gsm gps bluetooth modül lcd ninde bulunduğu bir boardı pickit2 ile herhangi bir jumper kullanmadan programlama yapabiliyorum.

Bilginize..
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK