Java USB LogBus

Başlatan Mr.Java, 26 Kasım 2013, 11:53:46

Mr.Java

Arkadaşlar merhaba.Java'da usb port haberleşmesi yapıyorum.Kullandığım API http://libusbjava.sourceforge.net/wp/?page_id=8 bu.Linux    kullanıyorum.Eclipsede yazdım fakat derleyici no usbJava in java.library.path hatası verdi.Çözüm ise şurada belirtilmiş fakat anlayamadım.
http://stackoverflow.com/questions/16683207/no-usbjava-in-java-library-path

Yardım ederseniz minnettar olacağım.Teşekkürler.

0xefe

Geçen hafta aynı sorunla boğuştum, onlarca makale okudum. Bir kaç çözüm var.
1 - Kullandığınız kütüphane dosyalarının (linuxda .so, windowsta .dll) java.library.path e kopyalanması gerekiyor. Eclipsede bunun için ayarlar olmalı.
Netbeanste kütüphane dosyalarını nereye kopyaladıysam olmadı aşağıdaki çözümü buldum:
2 -  jar dosyasını çalıştırırken kütüphane yolunu " -Djava.library.path= " ile belirtmek

sudo java -Djava.library.path="~/Projeler/NetbeansProjects/libs"  -jar ~/Projeler/NetbeansProjects/arduinorx/dist/arduinorx.jar

Umarım yardımcı olur. İyi çalışmalar.

Mr.Java

Hocam .so dosyası yok .jar dosyası olarak vermiş sadece.Komutu denedim fakat beceremedim sanırım.Terminaldeki çıktı

Alıntı YapException in thread "main" java.lang.UnsatisfiedLinkError: no usbJava-1.0 in java.library.path
   at java.lang.ClassLoader.loadLibrary(ClassLoader.java:1886)
   at java.lang.Runtime.loadLibrary0(Runtime.java:849)
   at java.lang.System.loadLibrary(System.java:1088)
   at ch.ntb.inf.libusbJava.LibusbJava1.<clinit>(LibusbJava1.java:1328)
   at ch.ntb.inf.libusbJava.LibusbJava.usb_init(LibusbJava.java:56)
   at ch.ntb.inf.libusbJava.usbView.UsbView.getUsbTree(UsbView.java:183)
   at ch.ntb.inf.libusbJava.usbView.UsbView.getJSplitPane(UsbView.java:368)
   at ch.ntb.inf.libusbJava.usbView.UsbView.getJContentPane(UsbView.java:94)
   at ch.ntb.inf.libusbJava.usbView.UsbView.initialize(UsbView.java:81)
   at ch.ntb.inf.libusbJava.usbView.UsbView.<init>(UsbView.java:69)
   at ch.ntb.inf.libusbJava.usbView.UsbView.main(UsbView.java:394)

0xefe

Ben javaRXTX kütüphanesi kullamıştım, durumlar benziyor. Kullandığım kütüphanede .so dosyası (binary) hazır verilmiş direkt indirdim.
Sizin libusbjava'nın kurulum talimatlarında kaynak dosyalarını ant ile derleyerek .so dosyası oluşturmayı anlatıyor.
http://libusbjava.sourceforge.net/wp/?page_id=8
Yine oluşturulan dosyanın java.library.path'de bulunması yada sembolik bağlantı oluşturulması gerekiyor.

Mr.Java

Cevap bekliyorum arkadaşlar.

Mr.Java

Hocam zaten sorun orada bizde jar dosyası var onu .so uzantısı yapmak lazım.ant xxx.jar dediğimde Error: Could not find or load main class org.apache.tools.ant.launch.Launcher hatası veriyor.

Mr.Java

Hocam anladım fakat yaparken kafam karıştı şöyle ki;

Sitesinde sadece ch.ntb.inf.libusbJava.jar ve ch.ntb.usb-0.5.9.jar kütüphaneleri var.Bunların olduğu dizinde ln -s dediğimde zaten klasör içerisinde bir dosya oluşturuyor.Symbolic link şeklinde bir dosya oluşturuyor.Ayrıca şu LD_LIBRARY_PATH denilen olayı anlamadım.Dizin mi bu ?

Mr.Java

Uğraşayım hocam bir.Olursada olmazsada sonucu burada paylaşayım