Mıknatıs

Başlatan emre2563, 28 Kasım 2013, 00:13:04

emre2563

Mıknatısı neyle yüksek 100 dereceye kadar ısıtabiliriz?

Kabil ATICI

Bu hileli bir soru mu?
Kaynayan su! (Deniz seviyesinden yüksekliğine göre değişsede)
ambar7

Tagli

Mıknatısı neden ısıtıyoruz? Mıknatıs nerede? Bir yere monte edilmiş durumda mı?
Gökçe Tağlıoğlu

Burak B

Mıknatıs ısınınca manyetik alanı genişliyor sanırım. Bir keresinde eski tip tüplü TV' mizin karşısında bulunan odun sobasının borusuna yapıştırdığım hoparlör mıknatısı 3 metre mesafedeki TV' nin ekranını mahvetmişti.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

trgtylcnky

çok ısıtınca bozuluyor diye biliyorum

Kabil ATICI

Havadan olsa gerek insanlarda bir sıkıntı var galiba,  herkes makaraya sarmış durumda!
ambar7

trinity

Alıntı yapılan: emre2563 - 28 Kasım 2013, 00:13:04
Mıknatısı neyle yüksek 100 dereceye kadar ısıtabiliriz?
mıknatısına göre değişir

ipek

artık üretilmiyen 70' li 80' li  yılların weller havyaları bi metal ısı termiği kullanıyordu.atıyorum w22 uç taktınız bu 450 derece maximum takabileceğiniz uç idi.havya ucunun dibinde o ısıya fabrikadan sabit ayarlanmış mıknatıs takılı,
anma ısısı geçince mıknatıs özellliğini yitiriyor nitinol switch'i bırakıyordu  e e bu periyot binlerce kez tekrarlanıyor,bu durumda mıknatısın bozulması söz konusu değil.o zaman öyle neo mıknatıslar falanda yoktu yani basit bildiğimiz mıknatıs.

z

Hocam Weller belli bir sicaklikta kontrolu saglamak icin miknatisi nasil tasarlamis detaylarini bilmiyorum ama miknatisi isitmaya devam edersen kalici olarak bozuluyor.

Kucuk bir miknatisi ocakta istip deneyebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

papsukkal

Alıntı yapılan: ambar7 - 28 Kasım 2013, 09:57:13
Bu hileli bir soru mu?
Kaynayan su! (Deniz seviyesinden yüksekliğine göre değişsede)

düdüklü tencerede kaynayan su . . .
deniz seviyesinden bağımsız . . .

neodyum mıknatısların yüksek ısı ile bozulduğunu biliyorum ama diğer tiplerden bi-haberim.