Yardım. 110VDC-220VDC ise logic 1, 12VDC-24VDC ise Logic 0

Başlatan Pyrodigy, 30 Kasım 2013, 11:04:50

Pyrodigy

Merhaba arkadaşlar
+ ve - hat olacak şekilde 2 kablo bağlantısı üzerinden sistemleri beslemek istiyorum ancak farklı besleme voltajlarında, sistemi nasıl doğru yöne yönlendirebilirim bir türlü işin içinden çıkamadım.
Şöyle ki; 2 Farklı voltaj varyasyonum var. ilki 220VDC-110VDC arasında voltaj geldiğinde önce SMPS girip sabit 12VDC ye iniyor ve bu şekilde kullanıyorum, diğer varyasyon ise 12VDC ile 24VDC arasında bir voltaj değeri geldiğinde bunu SMPS a sokmadan nasıl yönlendirebilirim ? Aklıma röle tarzı bir yönlendirme geliyor ama gelen voltajın 220-110V mu yoksa 12-24V mu olduğunu nasıl analiz edebilirim ?
Not: Toplam çekilecek güç 12VDC 3A
Persistance is the name of the game in this business....

elektromagma

Bir ölçü devresi yapabilirsin. Girişi bir köprü dioddan geçir çıkışına ufak bir direnç/yük ve kondansatör koy. gerilim bölücü ile gerilimi böl, sonra PIC ADC ile okuma yap. Dİkkat etmen gereken nokta 220VAC efektif değerin DC değeri yüksektir.

Ölçümden sonra role yardımıyla switchmod'u bypass yaparsın yada devreye alırsın.
Anadolu MakerSpace http://www.anadolums.com/

Pyrodigy

Alıntı yapılan: elektromagma - 30 Kasım 2013, 12:06:47
Bir ölçü devresi yapabilirsin. Girişi bir köprü dioddan geçir çıkışına ufak bir direnç/yük ve kondansatör koy. gerilim bölücü ile gerilimi böl, sonra PIC ADC ile okuma yap. Dİkkat etmen gereken nokta 220VAC efektif değerin DC değeri yüksektir.

Ölçümden sonra role yardımıyla switchmod'u bypass yaparsın yada devreye alırsın.
Selam
Zaten DC ile çalışıyorum, AC yok.
PIC ADC işe yarayabilirdi ancak tüm sistemin ilk beslemesi bu 2 voltaj varyasyonu ile sağlanıyor, yani önce hangi voltaj geldiğini bilmeden PIC i  nasıl çalıştıracağım ?
Yani harici 220 VDC geldiğinde SMPS ye girip ordan çıkan 12V ile PIC li sistemi besliyorum. Harici 12VDC geldiğinde SMSP ye girmeden PIC li sistemi beslemem lazım ki devre çalışsın.
Sonuç olarak 220VDC geldiğinde SMPS ye girecek, 24 yada 12VDC geldiğinde girmeyecek. Bunu en basit şekilde nasıl yaparım onu arıyorum.
Persistance is the name of the game in this business....