Step Motor Hız Ölçmek

Başlatan mertksk35, 02 Aralık 2013, 12:16:55

z

Hocam bunun orta uclu bobinle alakasi yok.

Motor donerken;

V=Emk+Ldi/dt +Ri  bagintisina bakalim. Sargidan sinusel bir akim akittigimizi varsay.

i=Im x sin(wt) olsun.

Bu akim sifirken Rxi 0 olur. Guzel.

Fakat akim sifir iken Ldi/dt sifir olmaz. 

L x w x cos(wt) olur.

sinwt  t=0, pi, 2pi de sifir olur. Buna karsilik cos(wt) bu degerlerde +/- 1 degeri alir. Bu da demektir ki Direnc uclarinda 0 volt duserken bobin uclarinda +/- Lw voltaji duser. (Yani dokumanin iddia ettigi gibi Ldi/dt sifir olmaz)

Motor ustune ustluk donerken Emk  AC voltaj uretir.  Zaten biz de bu Emk yi ogrenmek istiyoruz.

L*w motoru suren gerilimin frekansi ile orantili.  Bu durumda V=Emk + Lw da Lw yi hesaplariz V yi de olceriz Bu da bize EMK nin anlik degerini verir. Fakat buradaki EMK (fircali DC motorlarin aksine) DC bir deger değil. Ustelik EMK nin o anki degeri (max genlikten bahsetmiyorum) rotor acisina da bagli.

Rotor acisal hizini bulmak icin rotor pozisyonunu da bilmek gerekiyor.  Cunku EMK rotor pozisyonunun da bir fonksiyonu.

Fakat dokuman basligindan da anlasilacagi uzere Stall dedection icin kullanilabilir. Cunku stall dedection da mil artik 0 hizina sahip. Dolayisi ile EMK da sifira gider.

Ustelik acisal hizin 0...max araligi icin dusuk devirlerde EMK nin elde edilis guclugu de var.

Acikcasi bu yontemi ben ok ciddiye almiyorum. Ancak orta hiz ve uzerinde donen motor durdurumu durmadimi icin kullanilabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t43

Alıntı yapılan: iyildirim - 03 Aralık 2013, 00:34:40
@Allegro'nun paylaştığı bir döküman vardı. 
6 uçlu veya seri bağlı 8 uçlu bipolar sürülen motorlarda, sürülen uçlardaki gerilim ile orta uçtaki gerilimin oranına bakarak step kaçırıp kaçırmadığını tespit etmeye yönelik.

back-emf den dolayı orta uçtan motorun sürülme geriliminin tam olarak yarısı merkezli ve bu merkeze göre değişken alternanslı az da olsa farklı bir gerilim ölçülüyorsa çalışmaması için bir neden görünmüyor.

Orta uçtan kontrol olayını denemedim. 
Bu yöntem özellikle chopping ile değil,  motora PWM'i bulaştırmadan bir önceki mesajınızda belirttiğiniz saf sin-cos gerilim uygularken daha bir çalışabilir gibi duruyor. Denemek lazım.

Steplerle oynamaya yeni başladığımda düşük hızdaki vuruntu-gürültülü çalışmadan dolayı microstep konusuna girmiştim. Chopping ile sürülen motorda hem PWM den dolayı ısınma hem de bir inilti-vızıltı oluyordu.  Motor gerilimini inverter mantığında elde edip H köprüyü sadece gerilim yönü için kullanıp motoru sürekli sinüs gerilimle sürünce dediğiniz gibi süper sessiz oldu. Saatlerce çalışmada bile motorlar ısınmadı, sadece ılındı.

Sizinki gibi hesaplı-kitaplı bir çalışma değildi. Bunun yerine farklı hızlardaki faz kaymasını ölçüp motor gerilimini olması gerekenden biraz önce vermiştim. Phase advance deniliyor diye biliyorum. Bir app. note da okumuştum.
Motor 2000 rpm lere kadar çalıştı fakat yaklaşık 500-600hz(2000step/sn) üzerindeki hızlarda ne yaparsam yapayım faz kaymasını engelleyemedim.

faz kayması dediğiniz olay step motorun tetiklemelere cevap verememesi mi ?

iyildirim

Bu şekilde sürerken Motordan PWM geçirmiyoruz. Sinus gerilimle sürülüyor. Bahsettiğim faz kayması endüktif yükten dolayı gerilim ile akım arasında oluşan faz kayması.

trgtylcnky

Hocam, 8 uçlu motoru sadece iki bobinini kullanarak sürüp diğer bir bobini de manyetik encoder gibi kullanamaz mıyız?

z

Evet 2 fazli step motorda dedigin olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex