Breadboard Bir Devre Sorunu

Başlatan mertcan102, 02 Aralık 2013, 15:15:32

mertcan102

Selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım fakat ben zaman gecikmeli turn off devresi yapıyorum break board üzerinde ilk ledim yanıyor diğerine ise butona bastıgımda hiç tepki yok ilk buton sönüyor kondansatör sanki şarj olmuyor nasıl yapıcam bunu yoksa 0 alıcam yardım edin üstüne Şey yeniden yaptım fakat ilk dediğim gibi butona bastıgımda ilki sönüyor fakat diğeri yanmıyor

eml581

Kardeşim devreyi resimdeki malzemelerin isimlerini eksiksiz yazarsan devreyi kurup yardımcı olabilirim

zerog26

kardes ilk anda kapali olan kontaga bagli olan led yani kirmizi yaniyor ise ve butona bastiginda bu kirmizi sonuyorsa demekki role kontagi cekiyor demektir ...kontrol etmen gereken yesil led dogrumu bagli direncin degeri dogrumu ve led disardan enerji verince calisiyormu. ;)

mertcan102

3 TANE 1 K LIK DİRENÇ 1 TANE 10 K LIK DİRENÇ BİRTANE RÖLE 1 DİYOT ZAMANI AYARLAYAN ŞEY ADINI UNUTTUM 2 TANE LED 1 TANE H237 TRANSİSTÖR 1 BUTAN 1 TANEDE ACMALI KAPAMALI BUTON LEDLERİ CIKARTIP DENEDİĞİMDE CALISIYOR YERLERİNİ DEĞİŞTİRİYORUM YİNE 2 İNCİ LED YANMIYOR ANLAMIYORUM :s ŞİMDİ BİŞEY DENEDİM kondansatörü LEDLERİN ESKİ TARAFINA BAĞLADIM CÜNKÜ ÖBÜR TARAFTA - YE ENERJİ GELMİYORDU BİDE BEN BUNU ÖLCÜ ALETİNİN HANGİ KADEMESİNDE CALISTIRABİLİRİM AMA ŞİMDİ YİNE TEKİ YANIYOR diğeri yanmıyor ANLAMADIM GİTTİ YAV ve enerji verdiğimde diyot kademesinde kırmızı led yanıyor değer okunmuyor bastıgımda 687 gibi değer cıkıyor led yanmıyor

picusta

Rölenin "çit" sesi duyuluyor mu ?
Zerog'un dedigi gibi led olabilir
Diger olagan süpheli transistor. Semada garip (yanlis) çizilmis.
Bacak baglantilarini kontrol etmeli,
hatta transistörün yanmis olma ihtimali de var.