Kontak açıp kapaması esnasında oluşan arkın etkilerni nasıl minimize ediyorsunz?

Başlatan musti463, 02 Aralık 2013, 22:25:45

musti463

Merhaba,PIC ile oluşturduğum devrede 5 buton var bunları direk bağladım ama içime sinmedi.Siz kontakların açılıp kapanması esnasında oluşan arkların sistemi engellemesini nasıl çözüyorsunuz? Ben kontağa paralel birbirine seri, direnç(100 Ohm) ve kapasite (100nF) bağlamayı düşünüyorum.Sizce iyi bir çözüm olur mu? Yoksa yazılımsal olarak da desteklemek gerekir mi?
Mustafa Emir SADE

tekosis

Hocam ben de hem kondansatör kullandım hem de yazılımsal olarak engelledim. Piyasada birkac bin kartım vardır bu konuda sıkıntı yaşamadım. Ancak cihazlar endüstriyel kartlar değil tabela animasyon kartları idi ama sıkıntı yaşamazsınız.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

musti463

kont
Alıntı yapılan: tekosis - 02 Aralık 2013, 22:35:37
Hocam ben de hem kondansatör kullandım hem de yazılımsal olarak engelledim. Piyasada birkac bin kartım vardır bu konuda sıkıntı yaşamadım. Ancak cihazlar endüstriyel kartlar değil tabela animasyon kartları idi ama sıkıntı yaşamazsınız.

Aşağıdaki resimdeki gibi bağlıyorum hocam R=100 Ohm,C=100nF

Mustafa Emir SADE

tekosis

Hocam ben direnç dahi bağlamamıştım problem olmadı ama bu şekilde daha sağlıklı olur sanırım.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Kabil ATICI

butonlara kondansatör bağladığın zaman işlemcinin başlangıcında biraz beklemen (gecikme ) gerekmektedir. Hemen işlemciyi (init) başlatma kodlarına başlarsa, program ana kodlara hemen gireceği için butonlar basılmış gibi işlem görebilir.
ambar7

musti463

Evet hocam simülasyonda da bir yavaşlık vardı.Ben ekleyip deniyecem yinede devreye, eğer sistemi etkileyecek derecede bir yavaşlık olursa çıkarırım devreden.

Bu arada devre bu şekilde:

[IMG]http://i43.tinypic.com/2s0eple.jpg[/img]

Mustafa Emir SADE

gtekdemir

Freescale'in bir uygulama notunda dijital inputlardaki buton kaynaklı bounce söndürmeyle ilgili şöyle bir tavsiyesi vardı.
Mcu girişinde butona paralel bir rc lpf (cutoff freq 1.5khz) kullanarak bounce etkisini minimize edilebilir. Yaptığım devrelerde bu yapıyı genelde kullanırım.

Vdd
      I
   10K
      I
      I-----1k---------mcu input
      I                     I
  -I                    100nf
      I                     I
   Gnd                Gnd

Maxim

boşuna her buton için malzeme eklemenize gerek yok
bunu kolayca yazılım ile çözersiniz

gtekdemir

Alıntı yapılan: Maxim - 03 Aralık 2013, 08:47:33

Portlara eklenen rc lpf'ler debounce sağladığı gibi elektromanyetik alan girişimlerini bastırmak içinde etkin bir çözümdür, uygulamaya göre yalnızca yazılımsal olarak da bounce sorunu giderilebilir tabii ki. Ayrıca, önceki mesajımda bahsettiğim freescale uygulama notunda çok faydalı bilgiler var;
http://www.freescale.com/files/microcontrollers/doc/app_note/AN2764.pdf

musti463

Alıntı yapılan: Maxim - 03 Aralık 2013, 08:47:33

siz yazılımla nasıl çözüyorsunuz hocam?
Mustafa Emir SADE

musti463

Resimdeki butona seri bağlı 220 Ohm zorunlu bir eleman mıdır? ve niçin kullanılmış? (MCU giriş pinine yüksek akım verilmemesi için diyecem ama MCU giriş pininin kendi direnci Mega Ohm mertebesinde diye biliyorum)

[IMG]http://i39.tinypic.com/1zt7gi.jpg[/img]
Mustafa Emir SADE

Maxim

ben elektronikte şunu gördüm, birşeyi yapmanın birçok yolu var
birisi öyle yapar, ötekisi böyle, önemli olan aynı kalitede çalışması.

elbette pasif filtrede iş görür ama ben öyle yapmak zorundamıyım?

yazılımdan gecikme en basit çözüm, buton ucunun giriş frekansını bile ölçebilirsiniz
belli frekansın üzeri bounce sayılacağından, butona basılmadı kabul edebilirsiniz.

birçok çözüm üretilebilir.

trgtylcnky

Peki bu ark yangına sebep olacaksa hangi yöntemle engelleyebiliriz? Bu durumda arkın etkisini önlemek değil arkı tamamen önlemek gerek.