Kontak açıp kapaması esnasında oluşan arkın etkilerni nasıl minimize ediyorsunz?

Başlatan musti463, 02 Aralık 2013, 22:25:45

musti463

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 03 Aralık 2013, 22:27:03
Peki bu ark yangına sebep olacaksa hangi yöntemle engelleyebiliriz? Bu durumda arkın etkisini önlemek değil arkı tamamen önlemek gerek.

Arkı engelleyemezsin,sisteme etkilerini indirgeyebilirsin veya sistemin bu arktan etkilenmemesini sağlayabilirsin
Mustafa Emir SADE

mustafa_cmbz

arkı ortadan kaldırmak için kullandığın malzeme ya optik olacak yada buna benzer indüktif felan olacak.Bunun bile yangın tehlikesi olan yerlerde kullanmak için değişik türleri mevcut kısadevre vs. durumlarında.

Neden butona takılıp kalıyorsun onu anlamış değilim.

İlk önce bence yapacağın sistemin hangi şartlarda çalışacağı bu şartların malzeme seçimindeki standartları nedir bunları belirleyip bulup seçim yapman daha mantıklı olur..

tekosis

while(input(buton)==0)
{}
delay_ms(50);
while(input(buton)==1)
{}
delay_ms(10);

gibi bir program parçası anahtar zıplamasını engelleyebilir. (burada giriş pull-down ile şaseye bağlı)
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

trgtylcnky

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 03 Aralık 2013, 23:00:53
arkı ortadan kaldırmak için kullandığın malzeme ya optik olacak yada buna benzer indüktif felan olacak.Bunun bile yangın tehlikesi olan yerlerde kullanmak için değişik türleri mevcut kısadevre vs. durumlarında.

Neden butona takılıp kalıyorsun onu anlamış değilim.

İlk önce bence yapacağın sistemin hangi şartlarda çalışacağı bu şartların malzeme seçimindeki standartları nedir bunları belirleyip bulup seçim yapman daha mantıklı olur..
Butona takılmadım aslında merak ettiğim için sordum.

z

Ark, acilip kapanan kontaklar arasinda olusan kivilcima denir.

Soruyu soran arkadas yanlis ifade kullanmis. PIC devresinde basildiginda 1/0 bilgisi ureten butonlar ark yapmaz kontak ziplamasi yapar.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

memo333

buton girişini kontrol edin durum değişikliği varsa 20ms sonra tekrar kontrol edin. 20ms.lik timer kesmesi bu iş için uygundur hemde yazılımı bloke etmezsiniz...
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/