Dc component ve modülasyon ilişkisi

Başlatan Eren Eraslan, 03 Aralık 2013, 12:32:53

Eren Eraslan

Merhaba arkadaslar
Derste bir hocam neden ac sinyallerin daha uzağa module edip gonderildigini dc sinyallerin cok kullanilmadigini sordu , ve buna iliskin dc component ve baseline wendering ipuclarini verdi . Arastirdim fakat kafama henuz tam oturmadi. Fourier , ortalama dc gerilim , modulasyon bilgilerim tam birlesemedi bu konuda , aciklayabilecek var mi
Teşekkürler
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

ayhani

Sizde biliyorsunuzdur ki bir sinyalin zaman göre yönü ve şiddeti değişiyorsa a sinyal AC'dir. DC sinyali taşımak demekle nasıl bir sinyali kasteddiniz? Her sinyal taşınırken mutlaka ac sinyale dönüşmez mi?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

z

DC sinyal, genlik modülasyonu ardından taşınmak istenirse taşıyıcı genliği DC seviyeye göre değişir. Ancak alıcıya ulaşan sinyal seviyesi mesafe + çevree faktörlerden dolayı değişkendir. Alınan sinyalin genliğine göre vericiden şu seviyede DC sinyal modülasyona uğramıştır yorumu yapılamaz.

Fakat FM modülasyonunda frekansın çevresel etkenlerle yada mesafe ile değişmesi diye bir risk yok. Alıcının diskriminator katı modifiye edilirse DC sinyal de gönderilebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erpay

Hocanız büyük ihtimal AC gerilimin trafolarda voltajının yükseltilip akımının düşürülmesi ile yoldaki güç kaybının azaltılması olayını yakalamanızı istemiştir. Zira DC gerilimi aktarmaya çalışan edison bu kayıpla başa çıkabilmek için pahalı çözümlere girişmişti.

OG

Alıntı Yapbir hocam neden ac sinyallerin daha uzağa module edip gonderildigini dc sinyallerin cok kullanilmadigini sordu
Enerjinin bir transmisyon hattından aktarımı ile ilgili mi,
Elektrik ve manyetik alandan oluşan elektromanyetik alanın boşluktan yayılımı mı?

Bu ikisi farklı şeyler.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Eren Eraslan

Sevgili büyüklerim kusura bakmayın tecrubesizligimden duzgun ifade edemedim sanirim. Adim adim sorabilirsem daha anlasilir olur bence
İlk temel soru . Neden Bir sinyali pals genislik modulasyonuyla degilde frekans yada genlik modulasyonu ile kablosuz sekilde uzağa gondermede tercih ediyoruz?
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

yilmaz_kk

Eğer sorunu doğru anlayabildiysem cevaplamaya çalışayım. Sinyal gönderiminde birçok etken göz önüne alınır. Frekans modülasyonunda taşıyıcı sinyalin frekansı daha büyük olduğu için dalga boyu küçülür ve anten ile iletimi daha kolay hale gelir. Daha küçük boyutta antenler kullanılabilir. İleteceğin mesafe, sinyal kalitesi gibi etkenler modülasyon tipi seçimini değiştirir.

atioky_216

İlk aklıma gelen bant genişliği yönünden genlik iyi , gürültü dayanımı için frekans.. puls için her halukarda diğerlerinden daha fazla bant genişliği gerekmeyecek mi? kare dalga sonuçta. Ve zamana çok bağımlı, eğer pulsları daraltırsan da bant genişliği alıp başını gitmez mi?

Analog habr. alalı baya oldu, bu kadar dusunebildim..

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

DC component ve baseline wandering ipucu olsun dediyse olay cok farkli.

Bu durumda hocaniz normal isler icin kullanilan bir vericiye DC sinyal girilemeyeceginden bahsetmistir.

AC sinyalleri isleyen elektronik devreler toplulugunda sinyal bir devrede islenir sonra bir baska devreye kuple edilir. DC devreler arasindaki kuplaj AC kuplajdir. Aksi takdirde bir devrenin isidan etkilenip parametrelerini degistirmesi nedeniyle cikis sinyallerinin DC degeri degisir.

Bu degisim giris sinyalinden mi yoksa sicaklik faktorunden mi oldu kafa karistirir. Ayrica DC sinyal aktarimi yariiletkenlerin biaslarini degistir. Malzemeler saturasyona yada kesime gidebilir. Bu nedenle AC kuplaj yapilir. Bu kuplajda bir devreden cikan sinyalin sadece AC bileseni bir devreye gonderilir.

Neyse bir vericinin girisine AC değil de DC sinyal verirseniz DC sinyal AC kuplaj devreleri tarafindan bloke edilir ve aktarilan net sinyal sifir olur. Dolayisi ile DC sinyali bu sekilde gonderemezsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com