pic16c711 diye bir mikrodenetleyiciyi nasıl programlayabilirim?

Başlatan dert36, 03 Aralık 2013, 14:51:43

dert36

Elimde bu türden bir kaç tane mikrodenetleyici var. Ben bunları öğrenmek amaçlı programlamak istiyorum. Ve satın almak yerine programlama kartını kendim yapabilir miyim? Bu pic'i nasıl programlayacağım? lütfen internette bu pic ile ilgili pek türkçe bilgi yok. Bana yardım edebilir misiniz?

Maxim

zaten en geniş türkçe kaynaklardan biri olan picproje forumundasınız
"arama" kısmını kullanabilirsiniz ve özellikle ETE ustanın eğitim dizisini okuyabilirsiniz
http://www.etepic.com

pic programlayıcıyı kendinizde yapabilirsiniz fakat bu bence vakit kaybıdır
o vaktinizi pic öğrenmeye harcayabilirsiniz
piyasada çok uygun fiyata pickit2 klon devreleri satılıyor onlardan birini satın alınız.

dert36

param yok ki alayim. mecburen elimdekileri kullanarak bir tane kart yapacagim.

pwm.c

o bahsettiğin PIC çok eski bir model. şuanki programlayıcılar desteklemiyor.
universal soketli yada paralel bir programlayıcıya ihtiyacın olacak ki bu PIC için onca zahmete yada masrafa değmez.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Maxim

Alıntı yapılan: dert36 - 03 Aralık 2013, 18:14:47

para yok derken ?
pickit2 50-60 lira
bir de 16F877A alırsınız o da 8 lira falan

t2

Öğrenmek amaçlı pic16c711  kullanacaksanız paranız var zenginsiniz demektir. çünkü bu pic bir kere programlanır. silip silip yeniden programlamak yani öğrenmek için pek uygun değil.  Kaç tane varsa onları 1er kere programlayabilirsiniz. sonra çöp. işinize karışmak  olmasın öğrenmek için 10larca defa programlamak gerek. olmadı bidaha olmadı bidaha.. belki de 100lerce kere..

Alıntı yapılan: dert36 - 03 Aralık 2013, 18:14:47

Alıntı yapılan: dert36 - 03 Aralık 2013, 14:51:43
Elimde bu türden bir kaç tane mikrodenetleyici var. Ben bunları öğrenmek amaçlı programlamak istiyorum. Ve satın almak yerine programlama kartını kendim yapabilir miyim? Bu pic'i nasıl programlayacağım? lütfen internette bu pic ile ilgili pek türkçe bilgi yok. Bana yardım edebilir misiniz?

dert36

param yok. o picleri de ben satin almadim. satin alsaydim eskilerden almazdim. imkanlarim bu kadar. ogrenciyim cebimde hic para yok

t2

programlama kartını, parçaları çeşitli sitelerden kargo ile isteyip veya karaköyden temin edip  kendin yapmaya çalışman daha pahalıya malolacaktır.   pcb de yaptırılacak. hep pcbye takmak için ayrıca pic alınacak. ooof ooff.   bu durumda elindeki pic16c711 leri ezip atman daha maliyetsiz olur.

pic öğrenmek için proteus kullanabilir, sanal ortamda pici çalıştırabilirsin. pice gerek yok. ilaçlı olarak maliyetsiz kullanırısın. şöyle bir şey:

RaMu

Evet bencede proteus tam senin ilacın şuanda,
proteus parası olanın dahi almayacağı kadar imkanı önüne seriyor,
artık gerisini sen düşün.
Sakın önce foruma bakmadan proteusu nereden bulacam diye sorma gafletinde bulunma.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Erol YILMAZ

PIC16C711'i yaklaşık 10 sene önce birkaç projede kullandım.
Fiyatı ucuzdu, ADC si vardı ve oldukça stabildi.
EPROM lu bir model old. için, üzerinde yaz sil yapmak mümkün değil,
Dolayısı ile senin işine yaramayacaktır.

PIC16F628A dahili osc kolaylığı ile senin için daha uygun bir mcu gibi görünüyor.

dert36

proteus kullanicam tesekkurler hepinize. ama merak ediyorum ben bu elimdeki pici seri portla programlayamaz miyim ? internete baktim ama benim elimdeki pici seri port ile programlayan devre bulamadim. seri port programlama kartlari bildigim kadari fazla bir parcaya ihtiyac duymuyor. bu pic icin seri port devresi var mi?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: dert36 - 04 Aralık 2013, 12:39:45
proteus kullanicam tesekkurler hepinize. ama merak ediyorum ben bu elimdeki pici seri portla programlayamaz miyim ? internete baktim ama benim elimdeki pici seri port ile programlayan devre bulamadim. seri port programlama kartlari bildigim kadari fazla bir parcaya ihtiyac duymuyor. bu pic icin seri port devresi var mi?
Senin elindeki pic i 1 kere programlarsın ve bir daha silemezsin, öylece kalır.
Kısaca ziyan olur.

tavsiyem Mcu programlama ile ilgili 1-2 kitap okuman,

polleme

Alıntı yapılan: dert36 - 04 Aralık 2013, 12:39:45

Öğrenme amaçlı yapacağınız çalışmalarda hata yapma olasılığınız da yüksek olur ve her seferinde bir çipi cope gönderebilirsiniz. Satın almayıp ücretsiz temin etmiş bile olsanız size bir fayda sağlayacağını sanmıyorum. Ama kendinizi geliştirip belli bir noktaya getirdikten sonra Proteus'ta kurup çalıştığından emin olduğunuz kodları yükleyip kullanmaya deneyebilirsiniz. Ama ben olsam param olmasa bile o çiplerle uğraşmaz cope atardım. Çekeceğiniz can sıkıntısına değmez.

ayhani

Arkadaşlar, bu arkadaşa ben destek verdim. Kendine özelden ulaştım. Bundan sora 16f628a'dan devam edebilir.

Bu mesajı yazmamın amacı konuya daha çok mesaj yazmanın artık gereksiz olduğunu bildirmek içindir.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

dert36

Alıntı yapılan: ayhani - 04 Aralık 2013, 13:18:38
Arkadaşlar, bu arkadaşa ben destek verdim. Kendine özelden ulaştım. Bundan sora 16f628a'dan devam edebilir.

Bu mesajı yazmamın amacı konuya daha çok mesaj yazmanın artık gereksiz olduğunu bildirmek içindir.

Bazıları insanlara yol açacağına önlerine bir duvar örüyor. Bir duvar örmektense bir yol açmak daha iyi. Siz iyi birisiniz. Çok teşekkür ederim hocam. Allah sizden razı olsun ve daha fazlasını versin inşallah.