Unipolar Step Motor Sürücü

Başlatan polleme, 04 Aralık 2013, 11:23:23

polleme

Merhaba,

Elimde birer adet unipolar ve bipolar step motorlar var. Bipolar motor için elimde sürücüler (L298'li ve TB6560'lı) var, en kötü ayrı L298 ile de devre yapıp çalıştırabilirim. TB6560'lı devrede motor için akım sınırlama devresi olduğundan sürmede sıkıntı olmaz ama L298'li devrede akım sınırlayıcı yok. Bu motorlarla denemeler yapmak istiyorum. Bipolar motorun akımı 0,6A ve unipolar motor akımı 2A. Bu noktada L298 ile L297'yi kullanarak sense dirençlerle akım sınırlaması yapılabilir ama bu devre sadece bipolar motor sürebiliyor. Unipolar motoru (6 uçlu) bipolar olarak çalıştırabileceğimi biliyorum ama unipolar olarak sürmek istersem sürücü devre olarak ne kullanabilirim? Unipolar olarak L298 ile süremem. L297 arkasına MOSFET kullansam olabilir, bu konuda devre önerebilir misiniz? Örnek bir uygulama bulamadım. MOSFET'lerle kendim bir devre yapsam MOSFET S uçlarına seri bir lineer bir akım sınırlayıcı girsem akım sınırlama işini bu şekilde yapabilir miyim?

Kısacası tek bir unipolar motor için basit, akım sınırlamalı ve 2A akıtabilecek bir devre yapmak istiyorum ve yardım rica ediyorum. Forumda gördüğüm konular çok eski ve doğrudan bu konuya odaklı değil.

Erol YILMAZ

L297 ve L298 harici bir sürücü yapmanı tavsiye ederim.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

polleme

Alıntı yapılan: Allegro - 04 Aralık 2013, 11:25:05
L297 ve L298 harici bir sürücü yapmanı tavsiye ederim.

L297 kullanmazsam ayrık MOSFET'lerle de yapabilirim ama bu durumda motor akımını nasıl bir devre ile sınırlamam uygun olur? MOSFETlerin S uçlarına LM317, LM338 veya LM350'li lineer akım sınırlayıcı devreyi seri bağlasam iş görür mü? Olmazsa ne yaparım?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: polleme - 04 Aralık 2013, 11:35:36
L297 kullanmazsam ayrık MOSFET'lerle de yapabilirim ama bu durumda motor akımını nasıl bir devre ile sınırlamam uygun olur? MOSFETlerin S uçlarına LM317, LM338 veya LM350'li lineer akım sınırlayıcı devreyi seri bağlasam iş görür mü? Olmazsa ne yaparım?

Güncel step motor sürücü çiplerini kullanabilirsin,
Ufacık bi konu için ayrık elemanlarla hiç uğraşma...

polleme

Elimde eskiden almış olduğu şu kart ta var.

http://www.delab.net/CNC-Kontrol-Karti-2,PR-14.html

Bu kart unipolar motor sürebiliyor ama akım sınırlaması yok. Motor sargılarının orta noktalarını doğrudan VCC'ye bağlarsanız skım sınırlamasız system çalışıyor. Ama akım sınırlama yapmak isterseniz  motor sargı orta uçlarını bir akım sınırlayıcı üzerinden geçirmek gerekiyor. Sitede akım sınırlayıcı kart ta var ama hem pahalı, hem de 4 kanallı. Buna benzer tek kanalın akımını sınırlayabileceğim basit bir akım sınırlayıcı devre olsa bu kartı akım sınırlamalı olarak kullanabilirim ve sorunum çözülür. Elimde LM338 ve LM350 var, bunlarla akım sınırlama konusunu gündeme getirmem bu yüzden. Kartı bu hali ile kullanırsam 2A'lik motoru yakma riskim olabilir.

Öte yandan motor sürücü çipi olarak SLA serilerini beğeniyorum, hatta SLA7078 ve SLA7026'dan birer adet test için aldım. SLA7078 gerçekten iyi görünüyor, sadece clock sinyali ile motor sürülebiliyor. @skara1214 SLA7062 tavsiye etmiş, SLA7062 ile SLA7026 arasında ne fark var acaba? Bu çipleri de alternatif seçenek olarak test edeceğim.

polleme

Datasheet inceleyince şunu gördüm: SLA7026 motor sargılarını ayrı uçlarla yönetirken SLA7062, SLA7078 gib sadece clock sinyali ile yönetim sağlayabiliyor. Ancak SLA7062'de dış sense dirençleri gerekirken SLA7078'de iç sens dirençleri var. Gördüğüm ayrımlar bunlar. Her üçü de 3A destekliyor.

polleme

Datasheet'te yer alan akım kaynağı kartı resimlerine bakınca bunun 2N3055 ve BD135'ten yapılmış olduğunu görüyorum. Ayrıca bir pot ve 5W direnç var. İki transistörlü bir akım kaynağı yapılıp unipolar step motor sargı ortak uçları ile VCC arasına bağlanmış görünüyor. Bu durumda bu şekilde basit bir devre ile mevcut bir sürücü karta akım sınırlama işlevi sağlanabilir diye anlıyorum. Yanıldığım bir nokta var mı?

engerex

Alıntı yapılan: polleme - 04 Aralık 2013, 15:20:28
Datasheet inceleyince şunu gördüm: SLA7026 motor sargılarını ayrı uçlarla yönetirken SLA7062, SLA7078 gib sadece clock sinyali ile yönetim sağlayabiliyor. Ancak SLA7062'de dış sense dirençleri gerekirken SLA7078'de iç sens dirençleri var. Gördüğüm ayrımlar bunlar. Her üçü de 3A destekliyor.
SLA7026 önüne L297 koy.

polleme

Alıntı yapılan: engerex - 04 Aralık 2013, 16:37:09
SLA7026 önüne L297 koy.

Bu ne kadar anlamlı olur bilmiyorum. Çünkü her iki çip te sens dirençleri üzerinden veri alıp anahtarlamayı ona göre yapıyorlar. SLA7026 çok daha üstün bir çip ama benzer işler yapıyorlar.